Προς το περιεχόμενο

PHP, MySQL & IIS


dourdou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους. Έφτιαξα προσφάτως ένα content managment site χρησιμοποιώντας php 4.3.9, MySQL 4.2.0 και το έστησα στο σπίτι μου σε Apache. Όλα καλά μέχρι εκεί. Όμως στον οργανισμό που πήγα να το εγκαταστήσω χρησιμοποιούν IIS ως web server. Το πρόβλημα είναι ότι ο IIS (που δοκιμαστικά έχω εγκαταστήσει τώρα στο σπίτι μου) δεν κρατάει τα sessions με συνέπεια να μην μπορεί ο εκάστοτε χρήστης να συνδεθεί με τη βάση. Σημειωτέον ότι δεν χρησιμοποιώ cookies στον κώδικά μου και έχω ορίσει σωστά το path και τα permissions του folder που κρατάει τα sessions. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν εννοώ εταιρία για hosting. Κατά βάση η εφαρμογή θα τρέχει στο intranet του οργανισμού ώστε να την χρησιμοποιούν για διαχείριση του εξοπλισμού τους (διατήρηση αρχείου βάσης δεδομένων). Θα με βοηθούσε αν ξέρεις κατά πόσο είναι συμβατός αυτός ο συνδυασμός (PHP 4.3.9, MySQL και IIS) και αν παρουσιάζει κάποια "στάνταρ" προβλήματα. Όπως ανέφερα, σε Apache ήδη η εφαρμογή μου δουλεύει τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eshop που έφτιαξες υποστήριζε χρήστες μέλη; Και αν ναι, χρησιμοποίησες cookies ή κάτι άλλο. Σε ρωτάω γιατί στην δικιά μου εφαρμογή κάνω αυθεντικοποίηση χρήστη μέσω της βάσης δεδομένων και στη συνέχεια φτιάχνω ένα session (οχι cookies) για να δουλέψει στις σελίδες. Το session που κρατάει τα username και password ο IIS το χάνει. Αν έφταιγε ο κώδικάς μου, δεν θα είχε πρόβλημα όταν το έτρεχα με Apache?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...