Προς το περιεχόμενο

Syndesh_laptop_se_pc_me_usb_stick


anna_tz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paidia agorasa prosfata ena usb_stick gia na enwsw to laptop mou pou exei asyrmath karta diktyou me to stathero pc asyrmata. to problhma einai pws afou katafera kai ta enwsa dhladh ta eikonidia edeixnan pws syndethikan oi ypologistes den ekanan ping metaksy tous alla mono topika stis ip tous giati auto yparxei problhma ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall το έχω βγάλει. Το περίεργο είναι πως αφού δείχνει ότι συνδέθηκε δεν κάνει ping. και περίπου μετά απο κανένα 10 λεπτό ξεσυνδέεται και ξανασυνδέεται αμέσως. Βοηθήστε με γιατι παλεύω 2 μέρες και δεν μπορώ να κάνω τίποτα:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε τώρα μπορώ να κάνω Ping μεταξύ τους και μπορώ να ανταλάζω και αρχεία. Όμως μετά απο κανένα 3 με 5 η σύνδεση αποσυνδέεται και ξανασυνδέεται αυτόματα και μερικές φορές το κάνει συνεχόμενα. Επίσης το usb stick λέει ταχύτητα 54Mbps δηλαδή περίπου στα 5MB ανά δευτερόλεπτο. Εμένα η μέγιστη ταχύτητα που μου έπιασε ήταν 300KB!

 

Τι φταίει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί υπάρχει ανάμεσα στους δύο υπολογιστές και σε τί απόσταση βρίσκονται;

 

Τα 54 Mbps είναι θεωρητική ταχύτητα και μαρκετίστικο τρυκ μαζί:η μέγιστη πραγματική που μπορείς να πιάσεις σε ιδανικές συνθήκες είναι 27 Mbps, ήτοι ~3,5 MB/s. Αλλά και πάλι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο (π.χ. αν έχεις USB 1.1, δεν πρόκειται ποτέ να δεις τέτοια ταχύτητα, γιατί το USB είναι 12 Μbps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους υπολογιστές επειδή κάνω πρώτα δοκιμή τους έχω σε απόσταση μισού μέτρου και το usb_stick είναι καρφωμένο πάνω σε usb 2.0 θύρα. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο αποσυνδέεται το δίκτυο. Ίσως όταν για κάποιο χρονικό διάστημα δεν κάνεις τίποτα αποσυνδέεται αυτόματα και ξανασυνδέεται ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έστειλα ένα e-mail στην Πλαίσιο Computers και μου έστειλε οδηγίες για σύνδεση 2 ασύρματων υπολογιστών. Κατάφερα να πραγματοποιήσω την σύνδεση μεταξύ Φορητού και Σταθερού. Για δοκιμή έβαλα ένα έργο απο σκληρό δίσκο του σταθερού να παίξει μέσω φορητού ασύρματα. Το πρόβλημα όμως είναι πως στον φορητό κάθε λίγο και λιγάκι μου εμφανίζεται πως η σύνδεση αποσυνδέθηκε και μετά απο κάτι δευτερόλεπτα εμφανίζει πως ξανασυνδέθηκε. Έτρεξα στην Διαχείριση Υπολογιστή και στην προβολή συμβάντων στις αναφορές του συστήματος είδα πως εμφανιζόταν ένα μήνυμα tcpip και έγραφε τα παρακάτω:

 

Το σύστημα εντόπισε ότι ο προσαρμογέας δικτύου \DEVICE\TCPIP_{5A8DB64E-A786-40A2-8130-562667888F8F} είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο και ότι έχει προετοιμαστεί μια τυπική λειτουργία στον προσαρμογέα δικτύου.

 

 

Μπορεί κάποιος ειδικός να μου πει τι συμβαίνει έχω απογοητευεί πολύ:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...