Προς το περιεχόμενο

Dreamweaver & *.mdb Database


spor_os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω σε ένα *.htm (σε μία φόρμα φυσικά) να έχω ένα text box και ένα button και να κάνω αναζήτηση μέσα από μία Database (*.mdb κατά προτίμηση) και να μου βγάζει σε ένα άλλο *.htm τα αποτελέσματα.

Δηλαδή πως θα του πω πάρε από το txt1 και μέσω του btnExe βγάλε μου αποτελέσματα.

 

Αν δεν ήμουν σαφής παρακαλώ αναφέρετε μου για να δώσω διευκρινίσεις.

 

Υ.Γ.: Δοκίμασα και έφτιαξα (???) ένα Recordset που έθεσα τις παραμέτρους που θέλω για την βάση αλλά δεν ξέρω σε ποιο από τα δύο *.htm να το βάλω και πως να τα συνδέσω όλα αυτά.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kanto me ASP :)

An den exeis idea' date=' dokiamse to aspmaker pou tou bazeis tin database kai kanei ta upoloipa automata.

http://www.hkvstore.com/aspmaker/[/quote']

Θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα, το παραμετροποίησα όπως εγώ ήθελα αλλά έχω ένα βασικό πρόβλημα. Εκτός ότι δεν μου βγάζει ένα *.html να τρέξω δεν ξέρω πως να εισάγω τα αρχεία π.χ. σε ένα δικό μου *.html. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει ένα frameset και θέλω σε ένα κομμάτι του (αριστερά στη σελίδα) να μου βγάζει την αναζήτηση που έφτιαξα. Ενώ μέσα στον Dreamweaver στο edit μου το εμφανίζει κανονικά, όταν πάω να τρέξω το *.hmtl εμφανίζει τον κώδικα. Πως μπορώ να το διορθώσω;

 

Είναι παρόμοιο με το παραπάνω ερώτημα μου.

Παρακαλώ απαντήστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι .html σελίδες δεν γίνονται parsed από την ASP engine (τουλάχιστον με τις default ρυθμίσεις του IIS). Η σελίδα με τα αποτελέσματα πρέπει να έχει κατάληξη .asp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι .html σελίδες δεν γίνονται parsed από την ASP engine (τουλάχιστον με τις default ρυθμίσεις του IIS). Η σελίδα με τα αποτελέσματα πρέπει να έχει κατάληξη .asp.

Πράγματι η σελίδα με τα αποτελέσματα έχει κατάληξη *.asp. Όμως δεν θέλω να το τρέχω από το localhost. Θέλω να το βάλω σε ένα cd και να τρέχει μέσα από αυτό.

Αν κάνω copy/paste όλο τον φάκελο από το Inepub στο cd λες να δουλέψει;

 

Ξέρεις πως μπορώ να τρέξω τα *.asp εκτός από το να γράψω στον browser

http://localhost/project.asp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nop! Χωρίς IIS, ASP γιοκ. :) Άρα πρέπει να γράψεις τέτοιο κώδικα που να τρέχει μέσα από html σελίδες, και τέτοιος κώδικας είναι μόνο client-side JavaScript ή VBScript. Η VBScript εν τω μεταξύ τρέχει μόνο στον IE, οπότε αν θέλεις να μην περιορίσεις τους χρήστες σε ένα browser μόνο, θα πρέπει να γράψεις JavaScript. Όποια γλώσσα και να διαλέξεις όμως, θα συναντήσεις δύο προβλήματα. Πρώτον η σύνταξη του κώδικα είναι διαφορετική. Η αντιστοιχία του <%=...%> είναι η <script>document.write(...)</script>. Δεύτερον υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορούν να γίνουν με client-side scripting, βασικά δεν επιτρέπεται καμία πρόσβαση στο file-system του χρήστη για λόγους ασφαλείας. Υπάρχει όμως λύση γι αυτό, αλλάζοντας την κατάληξη από .html σε .hta δημιουργείται μία HTA εφαρμογή όπου οι παραπάνω περιορισμοί αίρονται. Οι HTA εφαρμογές είναι τεχνολογία της Microsoft, κάπως παλιά αλλά έγκυρη. Περισσότερες πληροφορίες στο site της Microsoft:

 

http://msdn.microsoft.com/workshop/author/hta/reference/hta_ref_entry.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nop! Χωρίς IIS' date=' ASP γιοκ. :) Άρα πρέπει να γράψεις τέτοιο κώδικα που να τρέχει μέσα από html σελίδες, και τέτοιος κώδικας είναι μόνο client-side JavaScript ή VBScript. Η VBScript εν τω μεταξύ τρέχει μόνο στον IE, οπότε αν θέλεις να μην περιορίσεις τους χρήστες σε ένα browser μόνο, θα πρέπει να γράψεις JavaScript. Όποια γλώσσα και να διαλέξεις όμως, θα συναντήσεις δύο προβλήματα. Πρώτον η σύνταξη του κώδικα είναι διαφορετική. Η αντιστοιχία του <%=...%> είναι η <script>document.write(...)</script>. Δεύτερον υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορούν να γίνουν με client-side scripting, βασικά δεν επιτρέπεται καμία πρόσβαση στο file-system του χρήστη για λόγους ασφαλείας. Υπάρχει όμως λύση γι αυτό, αλλάζοντας την κατάληξη από .html σε .hta δημιουργείται μία HTA εφαρμογή όπου οι παραπάνω περιορισμοί αίρονται. Οι HTA εφαρμογές είναι τεχνολογία της Microsoft, κάπως παλιά αλλά έγκυρη. Περισσότερες πληροφορίες στο site της Microsoft:

 

http://msdn.microsoft.com/workshop/author/hta/reference/hta_ref_entry.asp[/quote']

Αν και με αποτελείωσες με την απάντηση σου σ' ευχαριστώ τουλάχιστον που μου απάντησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...