Προς το περιεχόμενο

Προς κατόχους Canon Pixma 4000


apostolis22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αναζήτηση στο forum ήμουν αποφασισμένος να αγοράσω τον εκτυπωτή Canon Pixma 4000.Όλοι οι χρήστες έλεγαν τα καλύτερα λόγια.

Τελευταία στιγμή όμως με σταμάτησε ένα μήνυμα του χρήστη karib.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=115372&highlight=pixma

 

Το παραπάνω μήνυμα του χρήστη αναφέρει πως ο εκτυπωτής παρουσιάζει πρόβλημα banding στις μεσαίας ποιότητας εκτυπώσεις.

Μάλιστα έχει βρει και ξένα reviews που αναφέρουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας? Είναι τα πράγματα όπως αναφέρονται παραπάνω?

Αν μου προτείνετε κάτι άλλο τα λεφτά που διαθέτω είναι έως 150 ευρώ.

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο IP4000 είχε αυτό το πρόβλημα στις εκτυπώσεις χαμηλής ανάλυσης. Όμως έχει ήδη έρθει το νέο μοντέλο ο PIXMA iP4200 http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=44&Product_Id=283751, σε τιμή ελάχιστα υψηλότερη απο τον 4000.

Μήπως να έψαχνες για κάνα review για το εαν υφίσταται και στον 4200 το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου apostolis22

Εμενα μου εκανε εντυπωση που ειχα παρει τοσες θετικες γνωμες απο τους insomniacs και δεν βρεθηκε καποιος να το αναφερει.

 

Ο 4000 ειναι κατα τα αλλα αριστος εκτυπωτης αλλα ομως αυτο για πολυ κοσμο(πχ εμενα, εσενα) ειναι προβλημα.

 

Δηλαδη ή αριστη εκτυπωση ή σκουπιδια? Ε μα αυτα δεν τα κανει ουτε ο 8ετιας HP μου!

Απαραδεκτο να υπαρχουν εκτυπωτες με banding εν ετει 2005.

 

Πχ. εγω για τα εξωφυλλα των cd μου τυπωνα παντα σε μετρια εκτυπωση. Τωρα με τον 4000 δεν βολευομαι σε αυτο το θεμα. Και δεν προκειται να τυπωσω σε glossy τα εξωφυλλα. Αναλογη περιπτωση θα εχεις κι εσυ φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω για τον ι4200 αλλά από ότι ξέρω τα μελάνια του κοστίζουν όσο περίπου και του HP.(Ένας χρήστης είπε πως έχουν την κεφαλή ενσωματωμένη όπως και στους HP).Συνεπώς μάλλον θα πάω προς τους HP... Η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιναι κανείς σίγουρος για αυτό?

 

Απλά δες κάποιες ενδεικτικές τιμές για μελανάκια canon για τη καινούρια σειρά PIXMA.

 

Ίδιες τιμές με την προηγούεμνη σειρα και καμία σχέση με ΗΡ φυσικά.

 

Επίσης αν πας στο site της canon και συγρκρίνεις τον 4000 με τον 4200 θα δεις ότι δεν φαίνεται διαφορά για τη θέση της κεφαλής.

 

Τσέκαρέ το και μόνος σου βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά απο αναζήτηση για τον ip4200 δεν βρήκα πρόβλημα για banding αλλά πρόβλημα στην αναγνώριση των dvd kai cd όταν πρόκειται να εκτυπωθούν.Επίσης η απόχρωση του γκρι δεν είναι τόσο καλή.Τέλος στα μελάνια πλέον έχει τοποθετηθεί chip ώστε να χρησιμοποιούνται μόνο μελανια canon.

 

Επειδή λέω να τον αγοράσω , υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη?

Θέλω γνώμες γιατι πρέπει να αγοράσω εκτυπωτη την Δευτέρα!!! Σας ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apostolis22 χωρις να θελω να σε φοβισω αλλα μονο να σε προστατευσω, μηπως υπαρχει και σε αυτον προβλημα banding αλλα δεν εγιναν ακομη αρκετα καλα reviews για να το αναφερουν?

 

Γιατι εριξα μια ματια σε google και λιγα reviews ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι για banding..όσο για τα μελάνια είναι μόνο για τον 4200 και τους μεταγενέστερους : "The 4200 is a step in the wrong direction for Canon. They have added a microchip to the ink cartridges in what they claim is a more accurate measure of ink levels. Sadly this means their are no generic carts available and refilling the carts results in the shut off of the measuring of the ink levels." Άρα όταν τα ξαναγεμίσεις χάνεις τον δείκτη ποσότητας όπως επίσης εμφανίζεται και ένα μηνυμα ότι παραβιάζεις την εγγύηση του προιοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...