Προς το περιεχόμενο

Ομότιμο δίκτυο σε wifi?


Gryzor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά...

 

Αναρωτιέμαι το εξής: έχω DSL με wireless router το οποίο το χρησιμοποιώ για να συνδέω το πισί μου. Στο πισί έχω έναν adapter της MSI που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ώς access point. Έχω επίσης έναν φορητό. Με μία wifi κάρτα, υπάρχει περίπτωσει να δω το πισί σαν σε δίκτυο και να κάνω εύκολα synchronise?

 

Ευχαριστώ!

Θ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wireless Router <-> Msi adapter <-> PC

Wireless Router <-> Wifi card <-> Laptop

 

Με το παραπάνω setup το pc θα βλέπει το laptop και το ανάποδο...

 

Για ποιο λόγο να βάλεις το MSI σαν Access Point;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Βασικά ανέφερα το access point επειδή το υποστηρίζει - δεν ξέρω αν όντως χρησιμεύει γι αυτό που το θέλω!

 

Σχετικά με τη λύση που προτείνεις, πώς ακριβώς;;; Θέλω να πω, ο κάθε υπολογιστής θα βγαίνει internet μέσω του router, αλλά πώς θα βλέπει ο ένας τον άλλο; Δεν είναι άσχετο το ένα με το άλλο; Ή μπορείς εύκολα μέσω αυτού του setup να δημιουργήσεις ένα υποδίκτυο;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Θ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το Wireless Router σαν ένα Αccess Point. Δηλαδή σαν ένα switch...

Το κάθε ένα μηχάνημα που πέφτει στο switch "βλέπει" το άλλο με την προϋπόθεση να είναι στο ίδιο subnet...

 

Το ίδιο γίνεται και με το Wireless Router...

To κάθε μηχάνημα που συνδέεται πάνω σε αυτό "βλέπει" οποιοδήποτε άλλο είναι συνδεδεμένα πάνω του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o router/modem συνδέεται στο Internet και μοιράζει μέσω dhcp τις ip στο laptop και στο desktop σου. πχ. ο router ξεκινάει έχοντας το 192.168.0.1 και μοιράζει τα 192.168.0.2 στο desktop

192.168.0.3 στο laptop

βάζοντας ως gateway τον εαυτό του.

 

τώρα εφόσον Lap+desk είναι στο ίδιο Lan μπορούν να δουν το ένα το άλλο (ρυθμίζοντας κατάλληλα τα s/w firewalls)

 

(τι router/modem εχεις;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα πώ: ...duh!

 

Στο excitement του αρύρματου internet ξέχασα ότι ο router είναι... router! Τί να πω, ντροπή μου. Δεν το έχω δει στην πράξη ακόμα μια που περιμένω την ενεργοποίηση της γραμμής μου, ήταν μία σκέψη "τί ωραία που θα ήταν αν...". Και έβλεπα τον router σαν ένα access point για τον έξω κόσμο απλά, χωρίς να συνειδητοποιήσω ότι είναι ένα κανονικό μηχάνημα...

 

Thanx παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...