Προς το περιεχόμενο

βοηθεια στην ευρεση wireless εξοπλισμου


done corleone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελουμε να δυτιωσουμε ασυρματα 2 pc που απεχουν περιπου 80 μετρα με εμποδια ενδιαμεσα καποιες πολικατικοιες οπως φαινεται στο παρακατω σχεδιο (attached)!

 

τι εξοπλισμο θα χρειαστουμε (γιατι θα χρειαστει και καποια κεραια με ενισχυτη σηματος λογο των συνθηκων) και τι κοστος θα εχει;

 

(αν μου προτεινατε και σιγκεκριμενες συσκευες απο το πλαισιο θα με διευκολυνατε)!

 

αν ξεπερναει το βασικο κοστος σκεφτομαι να δωσω κατι παραπανω (αν χρειαζεται) για συνδεθω και στο μητροπολιτικο δυκτιο αττικης!

sxedio.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry ξεχαστικα! τα κοκκινα ειναι τα κτιρια με τα pc μας τα μπλε ειναι χαμηλα κτιρια και τα κιτρινα ψηλοτερα απο το υψος που βρισκονται οι υπολογιστες μας! (το ενα στον 2ο οροφο πολυκατοικιας και το αλλο στον πρωτο μονοκατοικιας στα νοτια προαστεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβαίνεις ταράτσα και βλέπεις αν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ της μία και της άλλης...

 

Αν υπάρχει, βάζεις κεραίες στην κάθε μία ταράτσα αγοράζεις και 2 dlink 900+ περνάς το fimware 3.06_mod_by_acinonyx, κατεβάζεις utp από την ταράτσα στο κάθε σπίτι και καθάρισες...

 

Αν δεν υπάρχει οπτική επαφή τράβα καλώδιο :P :P

 

Για να μπεις πάντως στο "μητροπολιτικο δυκτιο αττικης" ( κατά γράμμα) θέλει να κάτσεις και λιγάκι να μάθεις 5 πράγματα... :) και να έρθεις σε επαφή με γείτονες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α τοσο απλα! ¨>

 

δεν μου ειπες για κοστος! σχετικα με το μητροπολιτικο δυκτιο ειχα ψαξει το site awmn παλαιοτερα (δεν υπιρχαν και παρα πολλοι χρηστες στην περιοχη μου) αλλα (λογο κοστους κυριος και εξοπλισμου) δεν ασχοληθηκα! το να ψαξω το ειπες με την λογικη να δω ποσο κοντα και ποσοι ειναι οι χρηστες και αναλογος να αγορασω τα απαραιτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...