Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο 3 Υπολογιστών με ADSL


jimbo13_1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι οδηγίες...

 

Έχω 3 PC

 

Το 1 είναι ένας Pentium III στα 866MHz

Οι άλλοι 2 είναι Pentium 4 με καινούργια πράγματα επάνω.

 

Θέλω να βάλω στον ΡΙΙΙ το ADSL MODEM (F200 Crypto) και με κάρτες δικτύου να συνδέσω τα άλλα 2 PC στον ΡΙΙΙ.

 

Θέλω δηλαδή οι άλλοι 2 να παίρνουν γραμμή ADSL απο τον ΡΙΙΙ και να κάνουνε και τοπικό δίκτυο!!!

 

 

Το θέμα είναι τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω (ports,firewall,IP) δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά!!!!

 

στα άλλα 2 PC τρέχω προγράμματα όπως kazaa,DC++,e-mule και διάφορα άλλα! Θα μπορώ να έχω καλή ταχύτητα

με όλο αυτλο το σκηνικό ή θα μου κόβεται ταχύτητα? θα πρέπει κάθε φορά που εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα στους άλλους δύο υπολογιστές

να ρυθμίζω στον ΡΙΙΙ ώστε να δίνει πρόσβαση ή δεν χρειάζεται?

 

 

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει αναλυτικά γιατι έχω χαθεί...και αν γίνεται προτείνετε και

κάποιο προγραμματάκι που να με βοηθάει στα παραπάνω και ένα πρόγραμμα ώστε να μοιράζω

όπως θέλω την ταχύτητα στους 2 υπολογιστές(δηλαδή ο ένας να παίρνει 10 και ο άλλος την υπόλοιπη γραμμή.

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο.....γιατί με την 384/128 κατεβάζω συνήθως με 20 ΚΒ/S. Στην αρχή δεν ήταν τόσο χάλια!

Λέτε με ένα ADSL Router να είναι καλύτερα?

 

για τις επόμενες 3 ώρες λόγω εργαστηρίου στο ΤΕΙ θα λείπω οπότε θα απαντήσω στα Post μόλις γυρίσω

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κάνεις με 2 κάρτες δικτύου πανω στον P866 με κάποια ταλαιπωρία, ή μπορείς να το κάνεις με 1 switch με κάποιο κόστος κ λιγότερη ταλαιπωρία.

Σε τοπικό δίκτυο θα είσαι με όποιο τρόπο κι αν επιλέξεις. Επέλεξε τι θες να κάνεις κ συνεχίζουμε από εκεί.

Τα p2p προγράμματα που χρησιμοποιείς προτείνω να τα τρέχεις στον P866, κ να αφήσεις ελεύθερους τους P4 για τις εργασίες που απαιτούν επεξεργαστική ισχύ.

 

Για πρόγραμμα, αν εννοείς κάποιο proxy για μοίρασμα του bandwidth στα 2 pc ίσως είναι νωρίς να ασχοληθείς ακόμα με αυτά.

 

Το router θα κάνει δρομολόγηση πακέτων του εσωτερικού (τοπικού) δικτύου.

Την ταχύτητα που σου δίνει ο isp π.χ. 384/128 δεν μπορεί να τη βελτιώσει από 20 να την κάνει 30 ή 40 π.χ. Για αυτό αν δεν είσαι σε πιταρισμένο dslam ίσως είναι ώρα να σκεφτείς αλλάγή provider.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχώς δεν μπορώ να αλλάξω provider. πρίν απο ένα μήνα έβαλα tellas! το δίκτυο θα το φτιάξω με κάρτες δικτύου αλλά ο ΡΙΙΙ δεν θα είναι διαθέσιμος ανα πάσα ώρα και στιγμή! θα είναι συνέχεια ανοιχτός για να δίνει γραμμή ADSL αλλά δεν θα έχει οθόνη! οπότε καταλαβαίνεις οτι ο ΡΙΙΙ θα μπεί στην άκρη και θα τον πειράζει κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P866

Συνδέεις το usb modem επάνω του.

Φτιάχνεις τη σύνδεση στον isp.

Αφού μπεις 1 φορά σώζεις τα πάντα κ από τα options της σύνδεσης επιλέγεις να μην ζητάει τπτ όταν πατάς connect ώστε να μπαίνει αυτόματα.

Στείλε μια συντόμευση της σύνδεσης στο desktop κ πέτα την μέσα στο Start=>All Programs=> Start Up ώστε να συνδέεται αυτόματα στο boot.

Όρισε την επανάκληση στα 20-30 sec (Σπάνια μπαίνει με την 1η όταν είναι στο start up με usb modem).

 

Εγκατέστησε 2 κάρτες δικτύου επάνω του (NICs), κ συνέδεσε τους υπόλοιπους υπολογιστές φυσικά με crossover καλώδιο.

Βάλτους στο ίδιο workgroup με διαφορετικά ονόματα. Από εκεί κ μετά είναι εύκολα, συνεχίζουμε ανάλογα τι θες να κάνεις.

 

Επίσης άνοιξε το remote στον P866 για να μπορείς να τον ελέγχεις από το τοπικό δίκτυο εφόσον δεν θα έχει οθόνη/keyboard. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να ελέγχεις κ ότι p2p ή λοιπά προγράμματα θελήσεις να βάλεις επάνω του από όποιο pc του τοπικού δικτύου καθίσεις.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...