Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή παιχνιδιού NTSC σε PAL?


Antonisk2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποίησε το καλώδιο scart που βγάζει σε rgb. Είναι αυτό με τις ~21 ακίδες(δεν εννοώ τον μετατροπέα RCA σε SCART που έρχεται με το PS2). Αν θυμάμαι καλά, βγαίνει και από τη Sony αλλά και από μπόλικες άλλες εταιρείες.

 

Ορίστε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, thanks Dark Scizor! Το κατάλαβα ότι έφταιγε αυτό μετά από το post που έκανα, και γι' αυτό μετά το έσβησα. Έχω τέτοιο scart από το PS1 και το δοκίμασα. Thanks πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, thanks Dark Scizor! Το κατάλαβα ότι έφταιγε αυτό μετά από το post που έκανα, και γι' αυτό μετά το έσβησα. Έχω τέτοιο scart από το PS1 και το δοκίμασα. Thanks πάντως!

 

Κατσε εννοεις οτι ηθελες ενα τροπο να παιζεις παιχνιδια που ειναι σε NTSC σε τηλεορασεις PAL?Γαιτι εγω εχω αυτο το προβλημα με το GTA San Andreas, το οποιο η TV μου δειχνει ασπρομαυρο.Πηρα ενα μετατροπεα αλλα τιποτα.Μου ειπαν οτι φταει η TV.Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δηλαδη τι μου προτεινεις?Εγω ειχα παρει ενα καλωδιο το οποιο και καλα εβγαζε ολα τα pins απο πισω που συνδεεται με tv.Ειχε 2 modes(με switch), το dvd που τα εδειχνε ολα γκρι και το game που τα εδειχνε ολα πρασινα.Πως να το ζητησω το καλωδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prota ap ola min pas sto magazaki tis geitonias sou. :P. episis otan to pareis koita to na einai kapoio soo k oxi ftiniariko me switch. tou ps1 pou eixa, itan aplos ap tin mia pleura to scart k ap tin alli to visma pou empaine sto ps2. k pano ap ola zita apodeiksi gia na mporeis na to allakseis an sou dosoun pali kamia malakia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν χρειάζεστε καλώδια και βλακείες :)

υπάρχει ένα προγραμματάκι που μετατρέπει όλα τα NTSC->PAL και το ανάποδο PAL->NTSC απλά πριν γράψετε το iso σε dvd του κάνετε patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν χρειάζεστε καλώδια και βλακείες :)

υπάρχει ένα προγραμματάκι που μετατρέπει όλα τα NTSC->PAL και το ανάποδο PAL->NTSC απλά πριν γράψετε το iso σε dvd του κάνετε patch.

Και άμα θέλουμε να τρέξουμε κάποιο αυθεντικό που έχουμε US?

 

Γιατί να μπλέκει κανείς με ISOs και μετατροπές?

Καλύτερα να πάρει ένα RGB καλώδιο (κάποιο φτηνό) και να κάνει την δουλειά του.

Όσο για το πρόγραμμα που αναφέρεις, το δοκίμασα σε ουκ ολίγα παιχνίδια και σε πολλά είχε προβλήματα με το centering της εικόνας (και το Y-Fix υπήρχε σαν επιλογή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prota ap ola min pas sto magazaki tis geitonias sou. :P. episis otan to pareis koita to na einai kapoio soo k oxi ftiniariko me switch. tou ps1 pou eixa, itan aplos ap tin mia pleura to scart k ap tin alli to visma pou empaine sto ps2. k pano ap ola zita apodeiksi gia na mporeis na to allakseis an sou dosoun pali kamia malakia.

 

 

Μαλλον επεσες μεσα γιατι απο το μαγαζακι της γειτονιας το πηρα...Οκ ζηταω λοιπον καλωδιο με βυσμα scart RGB?Ποια ειναι η διαφορα του με το αυθεντικο που εχω με το PS2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτά τα scarts με το διακοπτάκι επάνω δεν κάνει.

Το RGB scart πρέπει να είναι full pin, να τα έχει δηλαδή όλα τα pins του.

Μπορείς να βρείς και τελείως απλό με τιμή ~5?.

Την διαφορά θα την δείς και θα την καταλάβεις στο ότι το αυθεντικό (ας το πούμε) scart ΔΕΝ δέχεται RGB σήμα αφού έχει τα 3 θηλυκά RCAs πίσω του (εικόνα,ήχο L&R).

 

To Y-Fix είναι ένα patch που βγήκε πριν πολύ καιρό.

Στις αρχές, όταν πέρναμε τα USA παιχνίδια (όποιος θυμάται, τα US παιχνίδια βγαίναν μήνες πρίν απο τα PAL/EUR στην PSOne εποχή) τα groups έβαζαν στο intro τους trainers αλλά και NTSC < -> Pal μετατροπή η οποία δεν κεντράριζε σωστά σε πολλές TVs.

Έτσι βγήκε το Y-Fix (Screen Y Position Fix) το οποίο και κεντράρει την εικόνα σωστά και αν θυμάμαι καλά στα PS's βγήκε από Paradox ή Kalisto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτά τα scarts με το διακοπτάκι επάνω δεν κάνει.

Το RGB scart πρέπει να είναι full pin' date=' να τα έχει δηλαδή όλα τα pins του.

Μπορείς να βρείς και τελείως απλό με τιμή ~5?.

Την διαφορά θα την δείς και θα την καταλάβεις στο ότι το αυθεντικό (ας το πούμε) scart ΔΕΝ δέχεται RGB σήμα αφού έχει τα 3 θηλυκά RCAs πίσω του (εικόνα,ήχο L&R).

 

To Y-Fix είναι ένα patch που βγήκε πριν πολύ καιρό.

Στις αρχές, όταν πέρναμε τα USA παιχνίδια (όποιος θυμάται, τα US παιχνίδια βγαίναν μήνες πρίν απο τα PAL/EUR στην PSOne εποχή) τα groups έβαζαν στο intro τους trainers αλλά και NTSC < -> Pal μετατροπή η οποία δεν κεντράριζε σωστά σε πολλές TVs.

Έτσι βγήκε το Y-Fix (Screen Y Position Fix) το οποίο και κεντράρει την εικόνα σωστά και αν θυμάμαι καλά στα PS's βγήκε από Paradox ή Kalisto.[/quote']

 

 

Οk man σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.Τωρα ξερω τι να ζητησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...