Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κίνδυνος για τον εκτυπωτή απ'τα No-name μελάνια ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος πιθανός κίνδυνος για τον εκτυπωτή απ'την χρήση no-name μελανιών (π.χ. τα @work του Πλαισίου) ? Γιατί πραγματικά οι τιμές των official είναι απογοητευτικές.

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια τα γεμίζω μόνος μου. Ψάξε λιγάκι και θα βρείς μελάνια "χύμα" για να κάνεις την δουλεία σου.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα πέρα απο το γεγονός ότι θα λερώνεις τα χέρια σου κάθε φορά που θα τα ξαναγεμίζεις. Η επιλογή του εκτυπωτή άλλωστε γίνεται απο αυτούς που ξέρουν με γνώμονα την ευκολία αναγόμωσης των μελανιών τους. Πιστεψέ με θα γλιτώσεις πολλά πολλά χρήματα ιδιαίτερα αν τυπώνεις manuals όπως εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw mia fora dokimasa se canon4400 na ta ksanagemisw me kati enesima melania, doulepse kanonika alla meta apo liges meres mpoukose to catridge ki apo tote den to ksanadokimasa. pantws apo gnostous exw akousei kala logia. mporei na epesa stin periptosi...

 

pantws stin xiroteri na xalasei to catridge opws se mena, o ektipotis den kindinevei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για ξαναγέμισμα παιδιά, μιλάω για καινούρια μελάνια, απλά no-name. Δεν τυπώνω μεγάλο όγκο δεδομένων, οπότε η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε ξαναγέμισμα και καινούρια no-name δεν είναι αξιόλογη στην περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για ποιον εκτυπωτή μιλάμε. Αν μιλάμε για HP τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού μελάνι και κεφαλί είναι ένα. Αν όμως μιλάμε για Cannon τότε το θέμα είναι λίγο περίεργο. Η κεφαλή είναι ανεξάρτητη από τα μελάνια. Είτε με άλλο μελάνι είτε με ξαναγέμισμα με το κατάλληλο, σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο ποιοτικό όσο της ίδιας της εταιρίας. Αποτέλεσμα:Μείωση της ζωής της κεφαλής στην απλή περίπτωση, καταστροφή της στην πιο δύσκολη. Προσωπικά έχω τον IP3000 και θεωρώ ότι δεν αξίζει για τα 10Ε που έχει κάθε μελάνι να διακινδυνεύσω την ζωή της κεφαλής του. Σε έναν HP710C που είχα, είχα πάρει και μισό λίτρο!μελάνι και τύπωνα με μία κεφαλή συνέχεια. Μετά από 10-15 γεμίσματα τα έπαιξε και πήρα άλλη μέχρι που ο εκτυπωτής... είναι στα παλιοσίδερα τώρα γιατί μου έπιανε χώρο πολύ...

 

Από ότι καταλαβαίνω εσύ μιλάς για HP άρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά υπολόγισε οτι θα έχεις λίγο χεορότερη ποιότητα αν τυπώνεις foto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για ξαναγέμισμα παιδιά, μιλάω για καινούρια μελάνια, απλά no-name. Δεν τυπώνω μεγάλο όγκο δεδομένων, οπότε η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε ξαναγέμισμα και καινούρια no-name δεν είναι αξιόλογη στην περίπτωσή μου.

 

gia ligo diastima den tha exis provlima me ta no-name alla meta apo to diastima sou leo oti 99% tha exis provlimata....

 

p.x kolima tis selidas sti 5 h 1 tha kollai , gia extiposi mias fotografia min perimenis kai polla se kapia fasi tha dis oti me ta no-name tha arxisi to tholoma tis ektiposis tis eikonas!

 

 

an einai na xrisimopioisis gia mia fora mono tote kanto an oxi tote na ise etimos gia kathe endexomeno!

 

Filika Giannos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλιος εχει δικαιο ομως, πραγματι αν θες φοτογραφια πχ καλητερα θα ηταν να παρεις τα offial.

 

Πιστευω για κοιμενα δεν ηπαρχει προβλημα, κι'εγω στο hp μου που κανει και copy εχω βαλει no-name και ειμαι ευχαριστιμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kata ti gnomi mou, ta no-name kai ta ksanagemismata aksizoun mono gia etuposi text, pou to poli poli na exei kai ligo xrwma mesa. Twra gia na ektupwnw fotografies den to suzitaw kan.

btw Kseretai kanena magazi pou na poulaei xima melani gia lexmark z33? ta melania tou aksizoun poio poli ap'ton ektupoti :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος πιθανός κίνδυνος για τον εκτυπωτή απ'την χρήση no-name μελανιών (π.χ. τα @work του Πλαισίου) ? Γιατί πραγματικά οι τιμές των official είναι απογοητευτικές.

 

Thanks.

 

Κανένα πρόβλημα γιά τον εκτυπωτή,παρά μόνο (ίσως) γιά την ποιότητα των εκτυπώσεων καί προ πάντων στην αντοχή τους στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης.. τα no name μελανια δεν συνεργαζονται καλα με τα official χαρτια της καθε εταιριας(αφου εχουν σχεδιαστει αποκλειστικα για τα μελανια της)... και φυσικα αξιζει για απλες εκτυπωσεις.. σιγουρα μην περιμενεις την ιδια ποιοτητα αλλα δεν διατρεχεις κανεναν κινδυνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα γιά τον εκτυπωτή,παρά μόνο (ίσως) γιά την ποιότητα των εκτυπώσεων καί προ πάντων στην αντοχή τους στο χρόνο.

Και γώ αυτό πιστεύω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κόλλημα τις σελίδας τί σχέση έχει με τα μελάνια ataktos?

 

apo tin mia isos na min katalaves pias selidas leo :P milao gia to xarti to A4!

 

to melani pou meni stin epifania tis kefalis xerenete kai den einai oti kalo se ena printer pou tha xrisimopia to idio kefali sinexia kai sinexia afou tha xana gemizete sinexos!

kita ego eixa se 4 printer provlimata me ta no name kai an thes sou leo kai brand fisika ta 2 itan hp, 1 canno kai 1 epson sou leo apo empiria oxi tipota allo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα γιά τον εκτυπωτή,παρά μόνο (ίσως) γιά την ποιότητα των εκτυπώσεων καί προ πάντων στην αντοχή τους στο χρόνο.

 

 

Εχει δικιο σ`αυτο που λεει εχω δοκιμασει και official και noname σε oki πχ και μετα απο λιγο καιρο το noname δεν διαβαζοτανε(fading)αλλα ο oki δεν επαθε και τιποτα ασε που το noname κραταγε και το μισο και μιλαμε για κειμενο ασπρομαυρο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...