Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ποιότητα σήματος σε adsl wlan router


sotirisl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά είχα ένα wireless router της 3com το οποίο μου κάνει πολλά νερά. Ενώ είναι δίπλα ακριβώς στον υπολογιστή μου η ποιότητα σήματος χωρίς κάποιον προφανή λόγο μεταβάλεται συνεχώς. Αρχικά είναι στην βέλτιστη ένδειξη και ξαφνικά πέφτει στην χειρότερη (συμπαρασύρωντας την ταχύτητα των downloads) και επανέρχεται μετά από 15 δευτερόλεπτα. Αυτό συμβαίνει διαρκώς δηλαδή κάθε λεπτό περίπου. Εξωτερικές παρεμβόλες δεν υπάρχουν και έχω προσπαθήσει να εξαλείψω τους πιό πολλούς παράγοντες θορύβου (τηλεοράσεις, στερεοφωνικά, κινητά, όλα κλειστά). Όταν το συνδέω με καλώδιο όλα λειτουργούν άψογα. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει;

Σε περίπτωση που αποδειχτεί χαλασμένο έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο wireless router που να είναι αξιόπιστο και με ισχυρό επίπεδο σήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
to linksys wrt54g einai mono access point den einai asdsl router .opote pas sto linksys wag54g i wag54gs

 

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τη "μαμά" Linksys...

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1127782957298&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

...η οποία μεταξύ άλλων αναφέρει στο επίσημο link της...

WRT54G -> All-in-one Internet-sharing Router, 4-port Switch, and Wireless-G (802.11g) Access Point

Shares a single Internet connection and other resources with Ethernet wired and Wireless-G clients

...και αυτό...

The Linksys Wireless-G Broadband Router is really three devices in one box. First, there's the Wireless Access Point, which lets you connect Wireless-G or Wireless-B devices to the network. There's also a built-in 4-port full-duplex 10/100 Switch to connect your wired-Ethernet devices. Connect four PCs directly, or daisy-chain out to more hubs and switches to create as big a network as you need. Finally, the Router function ties it all together and lets your whole network share a high-speed cable or DSL Internet connection, files, and other resources such as printers and hard disk storage space.

 

Αυτά τα ολίγα! Κλείνοντας δηλώνω θαυμαστής του συγκεκριμένου μοντέλου, αφού το έχω και μου λειτουργεί υπέροχα, κάνοντας την ασύρματη μεταφορά Internet παιχνιδάκι, καθώς δεν μπλέκω καθόλου με windows και Internet Connection Share....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WRT54G/GS δεν έχει μόντεμ που σημαίνει ότι πρέπει να συνδέσεις στην θύρα internet ένα adsl modem. Το routing το κάνει τζάμι βέβαια.

 

Όσο για τον φίλο κάνε αυτά που είπε ο poulinos (και στις 2 μεριές του link) και μετά δώστο πίσω αν συνεχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsomoloko o router pou exeis to leo oti einai mia xara alla skopos den einai na pliroseis kai gia adsl router kai gia access point efoson mporeis na ta exeis ola mazi me 20 euro parapano kai na pareis to wag54g.apla to diko sou entaxei kani poli kali douleia gia security ama thes giati mporeis na kopseis paketa ktl ktl.kai sto wag54g isxuoun auta.exo dei speedtouch me linksys befsr gia pio poli asfaleia.mac address ktl ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...