Προς το περιεχόμενο

NAT rule gia to SpeedTouch 530


theod78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν καταλάβαίνω τι εννοείς...

Είσαι σπίτι και θες να μπεις στο δίκτυο του σπιτιού? (αυτό γίνεται αυτόματα αφού είσαι ήδη μέσα στο λαν)

Είσαι εκτός σπιτιού και θες να μπεις στο πισί του σπιτιού σου? Ανάλογα τι θες να κάνεις. Πχ έχεις σηκώσει έναν web server στο home-pc? Κάνεις port forward την πόρτα 80 από έξω στην IP του πισιού σου μέσα (οπότε ότι σκάει απ'έξω για την 80) θα έρχεται στο πισί σου στην 80. Ομοίως για οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλάβαίνω τι εννοείς...

Είσαι σπίτι και θες να μπεις στο δίκτυο του σπιτιού? (αυτό γίνεται αυτόματα αφού είσαι ήδη μέσα στο λαν)

Είσαι εκτός σπιτιού και θες να μπεις στο πισί του σπιτιού σου? Ανάλογα τι θες να κάνεις. Πχ έχεις σηκώσει έναν web server στο home-pc? Κάνεις port forward την πόρτα 80 από έξω στην IP του πισιού σου μέσα (οπότε ότι σκάει απ'έξω για την 80) θα έρχεται στο πισί σου στην 80. Ομοίως για οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

 

Εννοώ οτι απο το σπίτι θέλω να μπω στο δίκτυο της εταιρίας που δουλεύω, στο οποίο υπάρχει ο dsl router SpeedTouch 530.Επομένως χρειάζομοι ενα ΝΑΤ rule να μου κάνει translation του public IP του router σε ένα τοπικό IP του δικτύου της εταιρίας που θέλω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όπως σου είπα. Θα φτιάξεις ένα rule το οποίο ότι σύνδεση έρχεται απέξω στη συγκεκριμένη Port που θες (πχ για την 8080 θα είναι 0.0.0.0:8080) θα πηγαίνει στο 192.168.1.101:8080 (όπου 192.168.1.101 είναι η ΙΡ του μηχανήματος στη δουλειά).

 

Φυσικά μπορεί οι πόρτες μέσα-έξω να μην είναι ίδιες, είναι δικό σου θέμα αυτό.

Ακριβώς τι κάνεις δεν θυμάμαι (γιατί δεν είμαι και σπίτι τώρα να δω άμεσα) αλλά αν βρεις το μενού στο ST, αποκει και πέρα είναι εύκολο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...