Προς το περιεχόμενο

(a) Δικτύωση laptop - desktop και (b) command prompt networking


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(a) Έχω φτιάξει ένα LAN ανάμεσα στο desktop pc (windows xp pro χωρίς SP2) μου και στο laptop (windows xp pro με SP2). Το desktop "βλέπει" το laptop και "τυπικά" το αντίστροφο, αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται όταν προσπαθώ να έχω πρόσβαση από το laptop στα shared files του desktop

 

Συγκεκριμένα από την "επιφάνεια εργασίας" του laptop

 

My Network Places --> View Workgroup Computers

 

Εμφανίζονται 2 εικονίδια που αντιστοιχεί το 1ο στο laptop, το 2ο στον desktop.

(με όνομα "Rubberbase")

 

Με κλικ στο 2ο εικονίδιο:

 

" \\Rubberbase is not accessible. You might not have permission to use the network resource. Contact the administrator μπλα μπλα... Access is denied "

 

Δεν είναι πρόβλημα με windows firewall. Τι είναι?

 

(B)

 

Γνωρίζει κανείς ένα καλό site που να εξηγεί τις εντολές command prompt που χρησιμεύουν στο networking στα windows xp?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα user account στο desktop, με username και password αυτά που χρησιμοποιείς στο Laptop. Εγώ παιδευόμουν με παρόμοιο πρόβλημα (μεταξύ XP pro και Ηομε) και είχα δοκιμάσει διάφορα από εδώ μέσα αλλα μόνο με δημιουργία account έλυσα το πρόβλημα.

Τώρα για εντολές ξέρω τις εξής:

ipconfig και ping.

 

ipconfig /? + ping /? εμφανίζει βοήθεια, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το (B), άνοιξε το help των windows (winkey+F1), και ψάξε για "net send", και θα δείς αρκετά αποτελέσματα για εντολές σχετικά με το δίκτυο (κάπου είδα command line utilities: TCP/IP ) , όπως επίσης και για "command line"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...