Προς το περιεχόμενο

Αναζητόντας πακέτο hosting!


vaggos1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αναζητόντας πακέτα hosting βρήκα το linux prof της tophost και μου φάνηκε αρκετά καλό και σε καλή τιμή.

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν δοκιμάση το συγκεκριμένο πακέτο ή την εταιρία.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις συνδεση ευρυζωνική, φτιαξε ενα web server στο σπίτι σου και αν το θελεις για επαγγελματικό σκοπο απλα αγορασε ενα domain name.Ετσι θα εχεις τα χαρακτηριστικά που θελεις και τις ρυθμισεις που θελεις, χωρις περιορισμους της καθε εταιρίας. Κυρίως βεβαια θα εχεις την ασφάλεια που θελεις!

 

Προωθηστε την δημιουργία Home Web Servers. Πειραματιστείτε, Δοκιμαστε, Μαθετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σηκώσει web/email/ftp/apllication server se 512/128 dsl.

Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω όμως είναι το χάμηλο uplod που έχει κάθε dsl σύνδεση.Επίσης έχω δοκιμάση την λύση της sdsl, αλλα οι παροχέις sdsl στην Ελλάδα δέν σε αφήνουν να κάνεις ρύθμίσεις στον router ωστε να παραμετροποιήσης τον server στα μέτρα σου.

Αν και για το παραπάνω υπάρχει τρόπος (στήνοντας κάποιο pc στον ρόλο του router) το μηνιαίο κόστος μιας sdsl + sever 24/7 δεν συγκρίνετε με τα περίπου 10 ευρα/μηνα που κοστίζει μια λύση hosting, γι ΄αυτο προσανατολίζομαι σε καποιον host.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτίμηση που έχω κάνει για το upload που χρειάζομαι (αν και ειμαι αναρμόδιος επι του θέματος) ειναι 50 kb/s.

Το παραπάνω προκύπτει εαν αναλόγιστης οτι με 6 user περίπου που κάνουν χρήση ενός crm-erp λογισμικού με web interface η σύνδεση γονατίζει σε ώρες φόρτου εργασίας.Φαντάσου να θέλει κάποιος εκείνη την στιγμή να κάνει download ενα αρχέιο απο τον ftp.

Πάντος ωραίο θα ήταν να υπάρξει στο μέλλον καποιο κομμάτι του site που να ασχολίτε με το θέμα *WEB SERVER ON xDSL*. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε.. ειναι λιγο φιλοδοξο να θελεις να χρησιμοποιησεις τον home server σου με τη μορφη ftp server. Σκεψου οτι οι μεγαλοι providers με μισθομενες απο τον ΟΤΕ γραμμες βασανιζονται απο τετοιου είδους προβλήματα. Eσυ τον θελεις για επαγγελματικο λογο τον server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως βεβαια θα εχεις την ασφάλεια που θελεις!

 

 

Καλησπέρα,

 

Δεν γνωρίζω κατά πόσο ο χρήστης που τώρα θα στήσει κάποιον webserver θα μπορεί να έχει την ασφάλεια που επιθυμεί εφόσον δεν γνωρίζει το αντικείμενο και σίγουρα θα βρεθούν πολλά παρατράγουδα αν δεν προσέξει το χψω περιστατικό. Οι περισσότερες εταιρίες hosting φροντίζουν με συχνές ανανεώσεις σε τυχόν προβλήματα, με patching σε directories οπου η PHP αλωνίζει σαν http user κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να εχεις καποιον να σε προσεχει, αλλα οταν εισαι εσυ αυτος που καθοριζει τα στανταρ στην ασφαλεια τοτε εχεις απεριοριστες δυνατοτητες αρκει να εχεις ορεξη να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε.. ειναι λιγο φιλοδοξο να θελεις να χρησιμοποιησεις τον home server σου με τη μορφη ftp server. Σκεψου οτι οι μεγαλοι providers με μισθομενες απο τον ΟΤΕ γραμμες βασανιζονται απο τετοιου είδους προβλήματα. Eσυ τον θελεις για επαγγελματικο λογο τον server?

Οχι απαραίτητα.Βέβαια δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το θέμα στο μελλον. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...