Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο το προγραμματακι τι ακριβως κανει ;

το εβαλα στο laptop και εχω την αισθηση οτι καλυτερευσε η αισθηση τοθ touchpad. Πρωτα ενω κουνουσα το ποντικι μερικες φορες παταγε κιολλας , ενω τωρα το ρυθμισα στο 1 δευτερολεπτο το delay και δεν μου το εχει κανει μεχρι τωρα

μηπως εγω δεν καταλαβα τι ακριβως κανει;

http://www.kde-apps.org/content/show.php/TouchFreeze?content=61442

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ'ότι κατάλαβα, αυτό που κάνει είναι ότι δεν επιτρέπει όσο πληκτρολογείς να κάνει κλικ από το touchpad, (κλασικό αν περάσει π.χ. κανάς αντίχειρας ή παλάμη από πάνω του). Τώρα αν αυτό επηρέασε γενικά το touchpad.. τι να πω θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για 2 προγραμματα για ubuntu:

1) Κατι αντιστοιχο του winrar.Εχω ενα ολοκληρο σκληρο δισκο με rar σε multiple volumes και δεν εχω βρει ενα προγραμμα να κανει extract απο ολα τα volumes.Υπαρχει winrar για linux αλλα ειναι σε text mode και θα προτιμουσα κατι με gui.

2) Κατι αντιστοιχο του netlimiter παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Twisted_Wicked:

1) Θα βαλεις το unrar plugin και θα τα κανεις κανονικα extract απο το fileroller. Οταν εχεις ενα rar αρχειο σε πολλα κομματια πχ .r01 .r02 .r03 κλπ πατας να γινει extract απο το 1o.

>sudo apt-get install unrar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fileroller δεν εχω αλλα μια χαρα δουλεψε με το archive manager,ty! Για netlimiter να μην εχω τρελες ελπιδες ετσι?(Εχω βαρεθει να μου leecharoun ασταματητα το samba share...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις μεχρι τωρα

το songbird, ειναι ο open source player του mozilla

http://getsongbird.com/

 

Τον εγκατεστησα, σε mandriva και χρησιμοποιησα το rpm του fedora http://wiki.songbirdnest.com/Developer/Articles/Builds/Contributed_Builds , και μπορω να πω οτι ειναι αξιολογο, εχει extensions, και εχει ενσωματωμενο browser

 

 

* αλλα προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω τον amarok διοτι εχω δεθει απο το kde 3.5 :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
αυτο το προγραμματακι τι ακριβως κανει ;

το εβαλα στο laptop και εχω την αισθηση οτι καλυτερευσε η αισθηση τοθ touchpad. Πρωτα ενω κουνουσα το ποντικι μερικες φορες παταγε κιολλας , ενω τωρα το ρυθμισα στο 1 δευτερολεπτο το delay και δεν μου το εχει κανει μεχρι τωρα

μηπως εγω δεν καταλαβα τι ακριβως κανει;

http://www.kde-apps.org/content/show.php/TouchFreeze?content=61442

 

Ενδιαφέρον φαίνεται... εγώ σε Ubuntu για να διορθώσω το συγκεκριμένο πρόβλημα είχα ακολουθήσει τις εξής οδηγίες: http://ubuntu.wordpress.com/2006/09/20/disable-touchpad-temporarily-when-typing/

 

(Και στα ελληνικά εδώ: http://www.freeweird.com/2008/10/ubuntu-touchpad-laptop.html )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αλήθεια, ποια dock bar προτείνετε; Προς το παρόν χρησιμοποιώ το awn (avant window navigator). Δεν είναι κακό, αλλά μου λείπει η δυνατότητα δημιουργίας stack menus, που είχα συνηθίσει από το RocketDock στα Windows. Δοκίμασα και το Cairo Dock, αλλά δεν μου άρεσε και τόσο (για την ακρίβεια, ο awn μου φάνηκε πιο εύχρηστος).
Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο: στο ubuntu το awm και στο mint στον άλλο υπολογιστή το cairo. Για το cairo έχεις δίκιο, στην αρχή είναι πιο δύσχρηστο, αλλά το αποτέλεσμα νομίζω σε αποζημιώνει: πολλές επιλογές στην εμφάνιση, εύκολη αλλαγή background με όποια εικόνα θες, πρόσθετες λειτουργίες στη μπάρα (π.χ. εικονίδιο για shutdown, για μπαταρία κλπ.) και, κυρίως, εμφανίζεται ακομα και αν το καλύπτουν τα παράθυρα, αν πας κάτω-κάτω το ποντίκι! (εννοείται ότι βγάζεις εντελώς την κάτω μπάρα, για να μη μπερδεύεσαι). Το μόνο παραπάνω που έχει το επίσης καλό awm είναι το πραγματικά εντυπωσιακό 3D light εφέ των εικονιδίων. Του λείπουν όμως πολλά άλλα στοιχεία. Όσο για το rocket dock στα win, νομίζω υπολείπεται πολύ σε εμφάνιση, καθώς δεν έχει 3D view. Το μόνο καλό του είναι ότι διαφοροποιείς πολύ πιο εύκολα τη γραμματοσειρά των εικονιδίων και αν βάλεις καμια εφετζίδικη, με περίγραμμα κλπ. λέει πολύ!

 

Για cairo dock πάντως, για να μην πελαγώσεις, ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες (εννοείται ότι θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το compiz) :

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ CAIRO DOCK:

  • Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση του cairo-dock, καθώς και τα αντίστοιχα plugins από τη σελίδα http://developer.berlios.de/projects/cairo-dock/ και εκτελούμε τα δύο αρχεία .deb
  • Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορούμε να εκκινήσουμε το Cairo-Dock από το Μενού -> Εργαλεία Συστήματος -> Cairo-Dock.
  • Για να ξεκινά αυτόματα κατά την εκκίνηση πάμε "Μενού -> Σύστημα -> Προτιμήσεις -> Συνεδρίες" και στην καρτέλα "Start-Up Programs" προσθέτουμε μία καταχώριση με όνομα "cairo-dock" και εντολή "cairo-dock".
  • Για να προσθέσουμε νέα εικονίδια στο cairo-dock, απλά τα σύρουμε από το μενού ή την επιφάνεια εργασίας και τα εναποθέτουμε πάνω στο dock, ενώ νέες κατηγορίες φτιάχνουμε με δεξί κλικ.
  • Για να αλλάξουμε το θέμα του dock, κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην επιφάνεια του cairo-dock, επιλέγουμε Cairo-Dock -> Manage Themes και επιλέγουμε ένα θέμα από τη λίστα.
  • Αν το γραφικό θέμα της μπάρας δεν σας αρέσει ή δεν έχει 3D view, επιλέξτε πάλι από το Configure->Advanced Mode->Views->Main dock->3D plane (υπάρχει και στο easy mode, απλά εδώ είναι ταξινομημένα καλύτερα).
  • Αν στο views υπάρχει μόνο το default και όχι άλλες επιλογές, Configure->System->Add functionalities->rendering: πρέπει να είναι ενεργοποιημένο (Στο Advanced Mode θα το βρείτε στο Applets->Add functionalities).
  • Η αυτόματη αποκρυψη της μπάρας έχει τη λογική της, αλλά αν θέλετε η μπάρα να δείχνει και να παραμένει πάντα στην επιφάνεια, απενεργοποιήστε το Auto hide από Configure->Easy Mode->System. Αν θέλετε να την καλύπτουν τα μεγιστοποιημένα παράθυρα και να μη χάνετε χώρο για τη μεγιστοποιημένη εφαρμογή σας, Configure->Advanced Mode->Position->Keep the dock below other windows.
  • Αν μπλέκονται τα γράμματα των εικονιδίων μεταξύ τους με το πέρασμα του ποντικιού και θέλετε να εμφανίζεται μόνο η επιγραφή του εικονιδίου στην οποία στοχεύει το ποντίκι, Configure->Advanced Mode->System->Labels->Show label of the currently pointed icon only: ενεργοποιημένο
  • Αν θέλετε το dock να βρίσκεται οριζόντια κάτω, ενώ τα υπομενού να ξεδιπλώνονται κάθετα, πηγαίντε Configure->Advanced mode->Views->Στο main dock επιλέξτε 3d plane και στο sub-docks επιλέξτε parabolic.
  • Αν έχετε κάνει πολλές ρυθμίσεις και το cairo dock σας έγινε χάλια και δεν ξέρετε πώς να το επαναφέρετε, εκτελέστε ξανά το .deb και επιλέξτε Reinstall package.
  • Με Ctrl+drag and drop με το ποντίκι, η μπάρα αλλάζει θέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε τα παρακάτω:

>
tar zxvf eqonomize-0.6.tar.gz
cd eqonomize-0.6
mkdir build
cd build
cmake ../
make

Τώρα για το πως θα φτιάξεις πακέτο για την διανομή σου, δε μπορώ να σε βοηθήσω :)

Επίσης, το cmake ενδέχεται να παίρνει διάφορα ορίσματα όπως:

>
cmake ../ -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr

Το cmake ../ --help βοηθάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω το εκανα

επρεπε να δοκιμασω όπως κανουμε compile τα plasmoids :P

θα επρεπε να ειχε βαλει ο προγραμματιστης ενα αρχειο install ή readme με τις εντολες ,,

 

 

-----Προστέθηκε 29/12/2008 στις 10 : 58 : 45-----

 

 

Το βρισκω πολυ ωραιο προγραμμα, αν και εχω βολευτει με το kmymoney

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 killer Linux apps

 

Τα 25 καλύτερα προγραμματα για Linux κατα με τον Neil Bothwick

 

θα μπορουσαμε να προσθεσουμε ή να αφερεσουμε αρκετα αλλα εχει ενδιαφερον να του ριξουμε μια ματια ετσι οπως τα εχει μαζεμενα μπορει να καποιος να πεσει σε καποιο που το χρειαζεται και δεν το ειχε δει

 

http://www.techradar.com/news/computing/pc/25-killer-linux-apps-454327?artc_pg=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανακάλυψα το skrooge

http://www.kde-apps.org/content/show.php/skrooge?content=92458

Χρησιμοποιω το kmymoney αλλα το skrooge ειναι καθαρό kde4 και εχει μερικα χαρακτηριστικά που δεν τα εχει το kmymoney όπως να κανεις κλικ στην κατηγορια και να δεις όλες τις κινησεις της συγκεκριμενης κατηγοριας. Θα το δουλεψω λιγο να δω αλλα απ οτι φαινεται θα γινει το στανταρ προγραμμα μου εσοδων εξοδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες. Επειδή είμαι στην φάση να πάρω νέο pc και ψήνομαι να παρατήσω τα "παραθύρια" και να πάω σε Linux ξέρει κανένας αν το Lineage2 τρέχει σε linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...