Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμός σε linux


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρία προγραμματισμού και αρχιζεις από το μηδέν σε linux/unix τοτε η C ειναι μονόδρομος μια και όλο το api ειναι σε C. Επίσης η γνωση που θα αποκτήσεις από τη C θα σε βοηθήσει για να κατανοήσεις άλλες γλώσσες.

Αν θέλεις να προχωρήσεις αργότερα σε προγραμματισμό GUI θα πρέπει να κινηθείς σε μια αντικειμενοστρεφή γλώσσα όπως η C++ ή η C#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai egw protinw na arxiseis me c sto linux.

Na mathis diadikastiko programmatismo kai meta na sinexiseis me java h c++ gia ontokentriko.

Sta basika den tha sinantiseis diafores ston programmatismo se c kai se windows (sta basika programmata) isws na mhn yparxei kapoia bibliothikh se kapoio apo ta duo.

An bebaia sinexiseis tha diapistwseis giafores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωω...Μην αρχιζετε με τους ορους γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα...

Τελος παντων, οι εξηγησεις του τζουκα και του bspus με φωτισαν λιγο, ειδικα το tutorial, και οι απαντησεις σας ηταν λιγο πολυ αυτο που περιμενα εκτος απο τη java που δεν ειχα ιδεα για αυτη.Αποτι βλεπω μου προτεινετε c σε linux αλλα αποτι εχω ακουσει ειναι δυσκολη.Μην ξεχνατε την ηλικια μου(15) που δυστυχως μου βαζει φραγμους σε μαθηματικες γνωσεις καθως ειμαι ακομα α´ λυκειου και ακομα δεν εχουμε κανει τιποτα σχετικα με τους αλγοριθμους που εμφανιζονται στον προγραμματισμο.Αλλα δεν βαριεμαι να τα μαθω, και μαλιστα, θα ειναι οτι καλυτερο να τα ξερω πριν τα κανουμε στο σχολειο.Αρα μαλλον c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικά λίγο θα σε απασχολήσουν για την αρχή σου στον προγραμματισμό. Όμως ίσως να ήταν καλό να ξεκινήσεις από κατι πιο ελαφρύ από C (όπου ανάλογα με το βιβλίο μπορεί να αποδειχθεί λαβύρινθος). Pascal ή ίσως και VB είναι καλά σημεία εκκίνησης για το τι είναι to procedural programmaing (στο οποίο ανήκει και η C). Κάνε και μια αναζήτηση στο forum γιατί έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και σίγουρα θα βρεις και άλλες γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το θεμα αλλαξε πορεια, καθως εγω το αρχισα με θεμα τις διαφορες του προγραμματισμου σε windows και linux.Στην αρχη σκεφτομουν να αρχισω με python αλλα τωρα μπορει με c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...