Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση WRT54G με WRT54G στον ίδιο χώρο...


tsomoloko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω ήδη στήσει με έναν φίλο μου ασύρματο δίκτυο χρησιμοποιώντας δυο wrt54g.Επειδή θέλει να μπεί και ένας άλλος φίλος στο δίκτυο, ο οποιός όμως βρίσκεται σε αντίθετη κατεύθυνση με την νοητή γραμμή που ενώνει εμάς τους 2 υπάρχοντες (η σύνδεση γίνεται με κατευθυντικές κεραίες), αποφάσισα και πήρα ένα έξτρα πακέτο για να κάνω την σύνδεση μαζί του.Δηλ πήρα ένα ακόμα wrt54g, μια ακόμα κατευθυντική, και τα αντίστοιχα καλώδια.Τα ίδια πήρε και ο 3ος της παρέας (αυτός που θέλει να μπεί δηλ. στο δίκτυό μας.)

Η ερώτησή μου είναι η εξής.Μπορώ να συνδέσω το ένα wrt54g με το άλλο wrt54g που θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο (με χρήση καλωδίου UTP) από τις ethernet υποδοχές τους (και να μοιραζόμαστε και οι 3 πλέον το ίδιο δίκτυο)? Δηλ. αφήνω το ήδη υπάρχον δίκτυο να δουλέυει κανονικά, στήνω παράλληλα το νέο δίκτυο με το τρίτο παιδί, βάζω στις ΙΡ διευθύνσεις το ίδιο SUBNET MASK με το δικό μας (που ήδη έχουμε και λειτουργεί), και αφού πετύχω σύνδεση και με αυτόν, να συνδέσω με utp τα δύο wrt54g μεταξύ τους ωστε να παίρνει το τρίτο άτομο δίκτυο (απο μένα και το δεύτερο παιδί) (έτσι όπως ίσχυε μεταξύ μας μέχρι τώρα)

Ελπίζω να έγινε σαφές τι ρωτάω.Λόγω του ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΟΜΝΙΕ κεραία, προσπαθώ να ενώσω 2 αντίθετα σημεία με κατευθυντικές κεραίες.Αυτά!

Άν κάποιος το έχει κάνει, plz respond :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an thimame sosta ama to sima tis mias kereas peftei pano stin alli tote isos exeis provlimataki gia auto xriazetai na allaxeis kanali sto ena apo ta dio.an kapoios perasei apo to ena simeio sto allo me to laptop px to laptop thasindethei automata se auto me to megalitero sima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an thimame sosta ama to sima tis mias kereas peftei pano stin alli tote isos exeis provlimataki gia auto xriazetai na allaxeis kanali sto ena apo ta dio.an kapoios perasei apo to ena simeio sto allo me to laptop px to laptop thasindethei automata se auto me to megalitero sima.

 

Πολύ σωστή η αναφορά σου, όμως δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, επειδή πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικές νοητές ευθείες.Μιλάμε για πάνω απο 45 μοίρες διαφορά η μία απο την άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a ok tote.apla to ipa mipos ginei kai meta lene giati den pezei.

 

Πολύ καλά έκανες και το επεσήμανες, άλλωστε αν δούμε οτι δεν δουλέψει εξ'αρχής στο ίδιο κανάλι, το επόμενο πράγμα που θα δοκιμαστεί, θα είναι,μετα τη δική σου προτροπή, η αλλαγή καναλιού.

Φαντάζομαι πως δεν παίζει ρόλο αν δεν είναι στο ίδιο κανάλι το παλιό με το καινούργιο wrt.Απλά θα ενώνονται με UTP καλώδιο σε bridge mode, όπως φαίνεται και απο τα screnshots πιο πάνω.Εμείς απλά θα επιδιώξουμε την ένωση των 2 δικτύων...Δεν νομίζω να χρειαστεί να δηλώσω MAC Address του νέου wrt στο configuration των παλιών wrt's (στο WDS) καθώς το νέο θα ενωθεί με το παλιότερο δικό μου, σαν ανεξάρτητο δίκτυο.Ελπίζω μόνο ότι "βλέπει" το ένα δίκτυο να είναι κοινό και στο άλλο...Γιαυτό είπα πως ολα τα pc's θα έχουν κοινό subnet mask,με διαφορετικές ip

...διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI' date='

από αυτό που εχεις εσύ που είναι το default, θα κάνεις αυτό που σου έδειξα.[/quote']

Μόλις είδα πως γίνεται, θα σε παρακαλούσα όμως να μου εξηγήσεις για ποιό λόγο πρέπει να ενεργοποιηθεί το πρώτο κουτάκι, αντί του δεύτερου (που απο default είναι ενεργοποιημένο).

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα λοιπόν από την παραπάνω τροποποίηση, πιστεύετε θα χρειαστεί να γίνει κάτι επιπλέον,πέραν των ρυθμίσεων που θα γίνουν σε αντιστοιχία με αυτές που ήδη λειτουργούν με το υπάρχον δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...