Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνει σαν τρακτέρ το PC;


Voorhees

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον πύργο μου έχω βάλει 5 ανεμιστήρες.

Από την αρχή γνώριζα πως θα έκανε αρκετό θόρυβο.

Όλα καλά μέχρι πριν μια εβδομάδα που κάνει ένα γουυυυυυυυυ..... και πιστεύω πως είναι από ανεμιστήρα.

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα 650W και είναι Fanless.

Τι λέτε να φταίει;

Λέτε να χάλασε κανένας ανεμιστήρας ή θέλει να τον βιδώσω καλύτερα.

Α παρά λίγο να το ξεχάσω.

Κάθε φορά που του κοπανάω μια φάπα από πάνω σταματάει για λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχεσαι να ειναι απλα ενας ανεμιστηρας που δεν εχει στερεώσει καλά πανω στο κουτι. χαλαρωμενη βιδα, το σφιγκεις και έφτιαξε.

 

Αλλιως, θα εχει χαλάσει κανενα ρουλεμαν σε ενα φαν, κουτιου ή τροφοδοτικού. to psu ειναι επικυνδυνο αν σταματησει τελείως *ωπ, ναι τωρα ειδα οτι εχεις fanless :-? :grin:

 

τριτη, και λιγοτερο πιθανη, να εχει σταβώσει φτερό, και να χτυπάει στη γρύλια.

 

-------------------

Ειχα στερεωσει ενα φαν, με σύρματα και επαιζε αθορυβα 6+ μήνες, και ξαφνικά αρχισε το τρακτέρρρρρρρρρρ. Εριξα μερικες φάπες κι εγώ και ετοιμαζόμουν να αγοράσω νεο psu, επειδη μου εχει τυχει παλια χαλασμενο ρουλεμαν (1 χρόνο μετά το psu κάηκε), αλλα τελικά ηταν απλα το φανακι κουτιού που ειχαν χαλαρωσει τα συρματα.

-----------------------

 

apo to "γουυυυυυυυυ..... " den katalava tipota. postare kanena mp3 na akousoume :razz: :razz:

Apla vgale ola ta vismata trofodosias apo ta apla fanakia, gia na sigoureyteis an einai 'h oxi to PSU (sth vga den exei fan? ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω αύριο φίλο και φτερό για να δω τι φταίει.

Απο ότι κατάλαβα το τροφοδοτικό δεν είναι με τίποτα άρα κάποιος ανεμιστήρας θα είναι.

Η κάρτα γραφικών έχει αλλά είναι πολύ μικρός για τον θόρυβο που κάνει το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5 (!) ανεμιστηρες θα πρεπει σιγουρα να ανοιξεις το πλαινο του κουτιου, και μετα σταματα τους για μερικα δευτερολεπτα ενα-ενα πιεζοντας ΑΚΡΙΒΩΣ στο κεντρο (προσοχη στα δακτυλα του χεριου) η βγαζοντας το βυσμα τροφοδοσιας. Το πολυ 3 ανεμιστηρες ειναι αρκετοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών έχει αλλά είναι πολύ μικρός για τον θόρυβο που κάνει το κουτί.

Αυτά τα μικρά ανεμιστηράκια :mad:

Νομίζεις ότι είναι μικρός αλλά έχεις ακούσει τέτοιον μικρούλη χαλασμένο;

Είναι 4cm και το παίζουν 120άρηδες χαλασμένοι :grin:

Σου εύχομαι να σου έχει χαλάσει κάνας 8άρης να τον αλλάξεις και να ησυχάσεις. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To idio provlima eixa ki ego prin kanena 2mino. Ksafnika arxise na kanei ena thorivo san auton pou perigrafeis. O thorivos proerxotan apo ton anemistira tis kartas grafikon (ki emena mikro einai to anemistiraki tis kartas alla o thorivos pou ekane itan poli megalos). Auto pou ekana einai na vgalo to anemistiraki kai na valo mesa tou ligo ladi mixanis me vazelini. Girna to arketi ora me to xeri gia na to aporofisei. Apo tote mia xara

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia na voithiso isos ligo.ta zalman ta 8'' tou plaisiou meta apo kana 6mino kanoun ligaki thorivo.tora ksekinise to diko mou na kanei .to exo paratirisei poli se auta ta rimadia apo polous filous. mipos einai kai afto ena apo ta parapano?(alitheia to pathenei kai kaneis allos i exo pesei se seira atixon anemistiron?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThomasD θα κάνω αυτό που λες εσύ γιατί από ότι κοίταξα οι βίδες δεν πάνε άλλο. Έχουν γίνει ένα με τον πύργο. Στο παλιό PC έκανα αυτή τη δουλειά τουλάχιστον 1 φορά το 3μηνο και όλα πήγαιναν ΟΚ. Αυτόν τον έχω 1 και κάτι χρόνο αλλά ποτέ δεν έκατσα να καθαρίσω τους ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπάρχει μια θέση κενή για να βάλω άλλον ένα.

Ρίχτου ανεμιστήρες νά'χει :razz:

Μόλις βάλεις και τον τελευτέο μπορείς να ακολουθήσεις το παράδειγμά μου για μερικούς ακόμα :grin:

Από εδώ το παράδειγμα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...