Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για προσπάθεια overclocking


Nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα σήμερα για πρώτη φορά overclocking to μηχανημα μου και ρωτάω για γνώμες. Έχω το εξής σύστημα:

MSI K8N Neo2 με Nforce 3

AMD A64 3000 Venice

1GB DRAM500 Geil

Zalman 9500B

 

Δυστυχώς η ΜΒ δεν μπορεσε να ανέβει πάνω απο 275Mhz FSB.

O AMD άνετα ανέβηκε στα 275x9 με θερμοκρασία σε full load 52C

H μνήμη πήγε άνετα στα 275 (DDR 550) με 2,5-4-4-7 Τ1, σε 1:1 και ρεύμα στα 2,85 (δυστυχώς δεν πάει παραπάνω με το bios που έχω).

Έτσι έχω βάλει το συστημα με 275 FSB, HTT 3x, CPU multi 9x, οπότε ο AMD δουλεύει στα 2475 και τώρα τρέχω το prime για τεστ.

Ποια η γνωμη σας για τη μέχρι τώρα προσπάθεια;

Επίσης έκανα και overclock την Χ800 pro Vivo που έχω στα 520/575 από 450/475 και σκέφτομαι να ξεκλειδώσω και τα άλλα 4 pipelines. Καμιά άποψη για το άν αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Μέχρι τώρα κανενα πρόβλημα με το FSB στα 275 και τελικά η full load θερμοκρασία έχει κατέβει στους 50C. Μόνο μετά από prime πανω απο 1,5-2 ώρες έχω 52C.

Δυστυχώς η ΜΒ μου δεν παει παραπάνω. Όταν έψαχνα το μέγιστο FSB, το είχα ανεβάσει μέχρι τα 281 αλλά εκεί κόλλησε και αναγκάστηκα να κατεβάσω 5Mhz το FSB για να είναι σταθερό. Πάντως με το CoreCenter της MSI μου βγάζει ΝΒ θερμοκρασία σταθερά στους 30C. Ισως αν άλλαζα το στανταρ ανεμιστηράκι του ΝΒ με κάποιο καλύτερο να είχα καλύτερα αποτελέσματα, αλλα 1. Βαριέμαι αφάνταστα να βγάλω πάλι την ΜΒ :) και 2. απο πάνω του είναι η artic cooling ψύκτρα της VGA οπότε δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου χώρος.

Πλην της μνήμης, που η Geil δίνει ρεύμα λειτουργίας 2.9-3.1V( και η ΜΒ πάει μέχρι τα 2.85 :( ) όλα τα άλλα εξαρτήματα λειτουργούν στις στάνταρ τάσεις λειτουργίας. Ίσως αν αυξήσω την τάση του ΝΒ να μπορέσω να αυξήσω και το FSB, αλλά δεν θέλω να πιέζω την τύχη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...