Προς το περιεχόμενο

send mail php


Exiled2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω να μαθαίνω php και προσπαθώ να δω πως γίνετε να στείλω mail.

Έχω γράψει τον παρακάτω απλό κώδικα:

<html>

<head>

<title>Sending mail</title>

</head>

<body>

<?php

mail("[email protected]", "test", "send mail");

?>

</body>

</html>

 

Στο php.ini έχω βάλει το smtp του freemail που είναι SMTP = smtp.freemail.gr.

Όταν εκτελώ τον κώδικα μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα:

 

Warning: mail(): SMTP server response: 554 <ppp16-adsl-94.ath.forthnet.gr[62.1.239.94]>: Client host rejected: Access denied in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\test.php on line 7

 

Πρέπει να βάλω κάπως και το password του mail για να μπορέσει να συνδεθεί για να το στείλει? Αν ναι, πως γίνεται αυτό? Αν όχι τι δεν έχω κάνει σωστά?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται, ο κώδικάς σου είναι σωστός. Απλά το freemail σε κάνει rejet ίσως γιατί χρησιμοποιεί authenticated smtp. Μπορείς να σηκώσεις κάποιο δικό σου smtp και να χρησιμοποιείς τον localhost για να στέλνεις mail.

 

Πάλι, αν αυτό προορίζεται για κάποιο site, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον smtp του server στον οποίο θα είναι hosted το script (πάλι localhost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν μπορώ να στείλω mail σε κάποιον άλλο server όπως freemail, yahoo ή otenet?

Δεν υπάρχει κάποια εντολή για να στέλνεται και το password του mail?

 

Στο μηχάνημα που δοκιμάζω τώρα έχω xp pro sp2. Για να φτιάξω smtp server μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο ανάλογο πρόγραμμα ή πρέπει να έχω windows server? Είναι πολύπλοκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν μπορώ να στείλω mail σε κάποιον άλλο server όπως freemail' date=' yahoo ή otenet?

Δεν υπάρχει κάποια εντολή για να στέλνεται και το password του mail?[/quote']

 

Από otenet, η οποία δεν χρησιμοποιεί auth smtp, μπορείς να στείλεις mail, αρκεί να έχεις συνδεθεί στο internet με otenet (και άρα έχεις ip από το subnet της otenet). Απ' όσο ξέρω, η mail() δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε authenticated smtp servers.

 

Στο μηχάνημα που δοκιμάζω τώρα έχω xp pro sp2. Για να φτιάξω smtp server μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο ανάλογο πρόγραμμα ή πρέπει να έχω windows server? Είναι πολύπλοκο?

 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις τον smtp server που βρίσκεται μέσα στον IIS (Internet Information Server) των windows. Για να τον ενεργοποιήσεις, θα πας στο control panel -> add/remove programs -> add/remove windows components.

 

Θα χρειαστείς και το cd των windows για την εγκατάσταση.

 

Είναι κάπως μεγάλη διαδικασία βέβαια, απλά για να παίξεις με το script που έφτιαξες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...