Προς το περιεχόμενο

Μια που γίνεται ντόρος για το AMILO 3438..


AlienHack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Λοιπον τις τελευταιες μερες τραβαω τα μαλια μου με το αδιέξοδο που εχω βρεθει (δεν εχω ποια μαλλια.. δικαιολογια για την φαλακρα.. :-Ρ )

 

Που λετε απο διαφορες πηγες εχω βρει εναν Pentium Μ 770, εναν σληρο δισκο 60GB 5400 kai 1gb μνημης για λαπτοπ.

 

ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ CASE-ΣΑΣΙ να τα στεγασω... ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ καρτα γραφικων οπως ΑΤΙ χ800 ή NVIDIA 6800 .. επισης θελω να εχει 15'' οθόνη και οχι 17 για να ειναι ποιο ελαφρι και ανετο.

 

Ασ αρχισουμε τα προβληματα...

Καταρχας δεν υπάρχει λαπτοπ με 15'' οθόνη και Pentium M και καρτα χ800 ή 6800, τετοιος συνδιασμος δεν υπάρχει σε κανενα λαπτοπ απο καμια εταιρια .. ειτε custom made ειτε branded.. Το ψαχνω εδω και 3 μερες σε ολο το ιντερνετ αλλα τιποτα... Η καλυτερη καρτα που βαζουν σε 15'' οθώνες και Pentium M ειναι οι χ700 της ΑΤΙ οι οποιες ναι μεν παιζουν παιχνιδια αλλα με πολλους περιορισμους (σε 1024χ768 και χωρις AA-AF)

 

Οποτε αναγκαστικα παμε σε 17'' , σε αυτην την κατηγορια ολα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!! και πανβαρια.. πηγα ειδα τα TURBO-X και ειναι χαλια.. TO MONO ΠOY EINΑΙ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ λογο του οτι ειναι λεπτο οποτε δεν ειναι πολυ βαρυ και τεραστιο ειναι το γνωστο 3438G της FUJITSU-SIEMENS και εχει και την 6800. Μιλουσα ολο το πρωι με την SIEMENS ΕΛΛΑΣ και τα Γερμανικα κεντρικα και το συμπερασμα... δεν ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΣΚΕΤΟ ΣΑΣΙ. Πρεπει να αγορασω ολοκληρο το μηχανημα με επεξεργαστη και σκληρους και μνημες και να μου μεινουν τα δικα μου στο χερι...

 

Τι να πω... εν ετη 2006 (σε λιγο..) και δεν μπορω σαν καταναλωτης να εχω αυτο που ακριβος θελω... ενα Laptop κομενο και ραμενο στα μετρα μου, οπως μπορω να κανω με το desktop μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω... εν ετη 2006 (σε λιγο..) και δεν μπορω σαν καταναλωτης να εχω αυτο που ακριβος θελω... ενα Laptop κομενο και ραμενο στα μετρα μου, οπως μπορω να κανω με το desktop μου...

 

Θες να μου πεις δλδ ότι αν πάρεις τηλέφωνο την DELL και της πεις: "Θέλω το τάδε desktop, αλλά χωρίς επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και μνήμη" πιστεύεις ότι θα στο δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειναι και αυτο... αλλα τουλαχιστον εκει εχεις επιλογες... καθε εξαρτημα κυκλοφορει απο δεκαδες εταιριες και δοξα το θεο κουτια υπάρχουν για να τα χωσεις μεσα. δηλαδη αν δεν υπήρχε το πλαισιο δεν θα μπορουσα να βρω σασι να βαλω τα εξαρτήματά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τα εξαρτήματα που βρήκες φίλε μου δεν προορίζονται για να χτίσεις καινούργιο laptop αλλά για να κάνεις αναβάθμιση. Απο κει και πέρα φαντάσου τι επιπλοκές θα είχε πχ για τη Siemens να αναλώνει μερικά κομμάτια της για τη δουλειά που θες εσύ. Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται θα ήταν τελειώς αντιοικονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...