Προς το περιεχόμενο

Συνδεση...απομακρυσμενων εκτυπωτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να συνδεσω σε ενα νεο pc στη δουλεια μου ενα εκτυπωτη laser με usb συνδεση και ενα αλλο ακκιδων με παραλληλη συνδεση . Οι δυο εκτυπωτες ειναι συνδεδεμενοι ηδη με αλλο pc αλλα δεν θελω να κανω δικτυο αναμεσα στα pc. Υπαρχει τροπος αν σκεφτουμε οτι το δευτερο pc απεχει απο τους δυο εκτυπωτες περιπου 8-10 μετρα ??? Τοσο μακρυ καλωδιο υπαρχει ???? Ευχαριστω. :smile: :smile: :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή με USB extension, (μου έχουν παρουσιαστεί προβλήματα σε μαζικές εκτυπώσεις) ή με Print Server.

Αν κάνεις ένα search εδώ και για τα δύο θα βρεις πάρα πολλές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Υπαρχει τοσο μακρυα προεκταση για usb ??? Η λυση του Print Server δεν απαιτει δικτυο ???? :-? :-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη νομίζω ότι ο εκτυπωτής μπορεί να δουλέψει είτε parallel είτε usb ΑΛΛΑ όχι και με τα δύο ταυτόχρονα όπως κατάλαβα ότι θες να κάνεις.

Εκτός και αν κατάλαβα λάθος...

 

Η ποιό απλή λύση είναι δίκτυο αλλά θα μοιράσεις μόνο τους εκτυπωτές και όχι δίσκους κλπ...

Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα με ιούς κλπ...

 

Πάντως 10μετρο παράλληλο καλώδιο νομίζω ότι θα παίξει χωρίς πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη νομίζω ότι ο εκτυπωτής μπορεί να δουλέψει είτε parallel είτε usb ΑΛΛΑ όχι και με τα δύο ταυτόχρονα όπως κατάλαβα ότι θες να κάνεις.

Εκτός και αν κατάλαβα λάθος...

 

Η ποιό απλή λύση είναι δίκτυο αλλά θα μοιράσεις μόνο τους εκτυπωτές και όχι δίσκους κλπ...

Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα με ιούς κλπ...

 

Πάντως 10μετρο παράλληλο καλώδιο νομίζω ότι θα παίξει χωρίς πρόβλημα

 

 

Ευχαριστω.Απλα για καποιους υπηρεσιακους λογους δεν θελω δικτυο στη συγεκριμενη θεση.

Αλλος εκτυπωτης ειναι σε usb και αλλος σε παραλληλη στο ηδη υπαρχων pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη νομίζω ότι ο εκτυπωτής μπορεί να δουλέψει είτε parallel είτε usb ΑΛΛΑ όχι και με τα δύο ταυτόχρονα όπως κατάλαβα ότι θες να κάνεις.

Εκτός και αν κατάλαβα λάθος...

Ευτυχώς μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα και USB αλλά και παράλληλη.

Το έχω κάνει με HP εκτυπωτές και παίζει μια χαρά.

 

Ευχαριστω.Υπαρχει τοσο μακρυα προεκταση για usb ??? Η λυση του Print Server δεν απαιτει δικτυο ????

Παίζει μέχρι και 45 μέτρα αλλά δυστυχώς έχει δει προβλήματα όπως σου είπα και πιό πάνω.

Ο print server μπορεί να παίξει κατ'ευθείαν πάνω στην κάρτα δικτύου του pc αν δεν θες να παιζεις δίκτυο με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον παράλληλο, κανένα πρόβλημα: Δούλευα για χρόνια διάφορους HP 5L/6L, Epson 1000 kai Epson 1550 με μηχανικό ή ηλεκτρονικό διακόπτη και το ένα από τα δύο PC να συνδέεται με καλώδιο 15 μέτρων. Θα σου πρότεινα τον ηλεκτρονικό, αν και είναι ακριβότερος, είναι εκνευριστικό να σηκώνεσαι και να γυρνάς τον διακόπτη του μηχανικού.

 

Για τον USB, δυστυχώς συμφωνώ με τον Highlander, η επέκταση απλά δεν δουλεύει, εκτός αν μιλάμε για δυό τρεις σελίδες έγχρωμες με σχήματα ή κάτι παραπάνω σε απλό μαυρόασπρο κείμενο. Δεν είναι απλά ότι κολλάει ο εκτυπωτής, πολλές φορές κρασσάρει και το PC.

Ισως μια λύση θα ήταν ένας usb switch όπως αυτός, σε συνδυασμό με ένα BLUETOOTH USB PRINTER ADAPTER όπως αυτός, σε συνδυασμό μ' ένα συνηθισμένο bluetooth dongle στο ένα PC. Φοβάμαι όμως, ότι από άποψη κόστους, μάλλον συμφέρει ένας οικονομικός ξεχωριστός laser. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, η λύση που ίσως σε βολέψει καλύτερα τελικά είναι ενώς printer server....

Ο εκτυπωτής θα συνδεθεί επάνω του και αυτός με τη σειρά του θα συνδεθεί μέσω crossed utp με το πισι...

 

Εκτός από δίκτυο άλλες λύσεις είναι οι ΒΤ ή wireless printer servers...

Θα λειτουργήσουν με παρόμοιο τρόπο απλά θα χρειαστείς αντίστοιχα πομποδέκτη και στο πισι.

Δηλαδή είτε ένα bt usb dongle είτε μια usb wifi κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...