Προς το περιεχόμενο

Olympus SP-310 vs SP-500


kostas3650

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο, η 310 φαίνεται να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και λίγο χαμηλότερη τιμή ενώ η 500 έχει πολύ καλύτερη εμφάνιση και 10χ οπτικό zoom

 

LINKS: SP-310 http://www.olympus.co.uk/consumer/29_SP-310_Specifications.htm

SP-500 http://www.olympus.co.uk/consumer/29_SP-500_UltraZoom_Specifications.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εισαι επαγγελματιας φωτογραφος??Η μια εχει 7 megapixel κ 3χ ζοομ κ η αλλη 6 κ 10χ οπτικο ζοομ.Δεν εχει νοημα.Δεν προκειται να τα χρησιμοποιεις συνεχεια.Παντως εγω θα επαιρνα την δευτερη λογω ζοομ.Ψαξε για κανα review απο dpreviews k imaging-recourses.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είμαι επαγγελματίας και οι συγκεκριμένες δεν είναι επαγγελματικές!Απλά ασχολούμαι αρκετά με τη φωτογραφία και μια και χάλασε η προηγούμενη θέλω κάτι καλύτερο.Οι τιμές τους παίζουν στα 300-360e. Η 500 έχει φοβερή εμφάνιση και zoom όμως η 310 είναι λίγο καλύτερη (ταχύτητα κλείστρου,ανάλυση και 2cm macro έναντι 3cm της 500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hugelacky με προβληματίζει κι εμένα ο φακός όμως κοίταξε λίγο και την ταχύτητα κλείστρου (SP-310 15-1/2000sec SP-500 15-1/1000sec) και επιπλέον η 310 έχει macro 2cm!! Λες να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ο φακός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο σωστός + φωτεινός φακός είναι το Α και το Ω.

 

Στο Macro δεν εχουν ουσιαστική διαφορά, η μια έχει 2 και η άλλη 3 cm, τπτ...

 

Τώρα για την ταχύτητα κλείστρου έχεις ένα δίκιο αλλά εντάξει, σε τέτοιες ταχύτητες προσωπικά δεν μου έχει τύχει να φτάσω πολύ συχνά. Και στην τελική, για να κόψεις το μισό φώς όταν φτάσεις σε 1/1000 μπορείς να το κάνεις άλλα κολπάκια πχ αλλαγή στo ISO, ή να πειράξεις την έκθεση μέσω των EV. :wink:

 

Oπότε δώσε βάση στον φακό, αν πρόσεξες ακόμα και όταν φτάσει στο 10Χ Zoom η 500 έχει φωτεινότερο διάφραγμα f3.7 (πολύ καλά δλδ) ενώ η 310 μόλις στο 3Χ "κολώνει" με φωτεινότερο διάφραγμα f4.9, οπότε δεν τίθεται καν σύγκριση νομίζω. Η 500 έχει σαφώς καλύτερο φακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λες για την 500 ε; Θα το ψάξω κι άλλο πάντως το θέμα, μ'έβαλες σε σκέψεις με το φακό. Υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει κάποια απο τις 2 ή και τις 2;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, τα έχεις μπερδέψει λίγο :P

 

Όσο μικρότερο το f τόσο πιο ανοιχτό διάφραγμα άρα και φωτεινότερος φακός :wink:

 

Η 1η τιμή είναι για full ευρυγώνιο και η 2η για τέρμα zoom. Και αναφέρεται πάντα η ελάχιστη τιμή του f δηλαδή το πιό ανοιχτό (άρα και φωτεινό διάφραγμα).

 

Όσο αυξάνεται το zoom μειώνεται η φωτεινότητα του φακού γιατί μικραίνει (λεπτένει) ο κώνος του φωτός που φτάνει στο ccd.

 

Τώρα η 310 στο 3x zoom έχει f4.9 ενώ η 500 στο 10x zoom έχει f3.7! Μιλάμε γιά μεγάλη διαφορά! Το πιό πιθανό είναι στα 3x η 500 να κρατάει ακόμα το f2.8 (ή άντε το πολύ να πηγαίνει f3.2) ενώ η 310 πάει στο 4.7 σκοτάδι δλδ. :wink:

 

Για να καταλάβεις όσοι έχουν dSLR και ψάχνουν για φακό zoom η καλύτερη λύση που μπορούν να βρούν είναι φακός π.χ. 10x που να κρατάει σταθερό το ελάχιστο f (διάφραγμα) για παράδειγμα f2.8 (δύσκολο) ή f3.5 (πιό ρεαλιστικό) σε όλο το εύρος του zoom :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A... Πάτρα είσαι κι εσύ???

 

Στα 2-3 μαγαζιά που έχει γύρω από την Όλγας (μην κάνουμε και διαφήμιση...) έψαξες? Έχει και στην Γεωργίου κανα δυό με φωτογραφικά.

Λογικά θα την έχουν αλλά και να μην υπάρχει τους λες και σου την φέρνουν από Αθήνα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...