Προς το περιεχόμενο

PCanywhere - βοήθεια


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

πρόσφατα εγκατέστησα το πρόγραμμα PCanywhere στην προσπάθεια μου να βρω ένα καλό πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρισης ενός υπολογιστή του τοπικού μου δικτύου.

Το πρόγραμμα είναι αρκετά αξιόλογο με πολλές δυνατότητες άλλα....πρώτα πρέπει να το ρυθμίσεις.

Επειδή έχει πολλές επιλογές και υποεπιλογές μήπως κάποιος μπορεί να αναφέρει εν συντομία τα πρώτα βασικά βήματα για να το ρυθμίσω και να "βρεθούν" οι δύο υπολογιστές μεταξύ τους μέσα απο το περιβάλλον του προγράμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows xp δεν εχεις? να παιξεις με το remote desktop ( RDP ) ? πανέυκολο και ενσωματωμένο και γρήγορο, αλλα μονο για μεταξυ windows pc.

 

Μεσω Lan 100 mbps συνδέεσαι, οποτε δεν σ ενδιαφέρει η συνδεσιμότητα με αργή γραμμη (μεσω ιντερνετ) ή με μοντεμ. ετσι?

 

μετα το RDP, δες το VNC και τα clones του (προτιμώ το UltraVNC), δωρεάν και πολύ απλά στη χρήση, ανεξάρτητο λειτουργικών.

 

3η επιλογη, οχι δωρεάν, αλλα απλουστατο το http://www.remotelyanywhere.com/

 

Με το pcanywhere ασχολήθηκα πριν 10 χρόνια, σαν άπειρος, εβαλα οτι βρήκα σε ενα cd rom περιοδικού. Οταν ειδα τα VNC kai RDP το έστειλα στον αγύριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Remote Desktop είναι αρκετά καλό άλλα έχει 2 βασικά μειονεκτήματα

 

1. σου επιτρέπει την πρόσβαση στον απομακρυσμένο υπολογιστή μόνο μετά απο εισαγωγή username και password ενός υπαρκτού χρήστη στον απομακρυσμένο υπολογιστή

2. δεν έχει δυνατότητα για ShutDown του απομακρυσμένου υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις shut down

βεβαια ειναι λιγο μανουρα αλλα γινετε

 

δεξι στην μπαρα .. »διαχειριση εργασιων » και απο εκει επιλεγεις επανω απο το μενου τερματισμος (η καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως) παντως το εχω κανει α ρκετες φορες και δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...