Προς το περιεχόμενο

Ζητείται εκτυπωτής για πολλές πρόχειρες εκτυπώσεις


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αίρετε.

 

Θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή για το γραφείο, η μόνη δουλειά του οποίου θα είναι να τυπώνει παραπεμτικά από τη reception προς τα υπόλοιπα τμήματα. Τα παραπεμπτικά αυτά θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για ενημέρωση των εργαζομένων στα διάφορα τμήματα οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ποιότητα της εκτύπωσης ή η ποιότητα του χαρτιού που θα εκτυπώνονται. (φανταστείτε κάτι σαν ένα πρόχειρο χαρτί που μεταφέρεται απ'τη reception στον εκάστοτε εργαζόμενο και αυτός το διαβάζει και αμέσως το πετάει).

 

Επειδή όμως μιλάμε για γύρω στα 150 παραπεμπτικά την ημέρα, θέλω να κρατήσω το κόστος εκτύπωσης όσο πιο χαμηλά γίνεται. Παλιά είχαμε για την δουλειά αυτή έναν dot matrix, ο οποίος τα έφτυσε μέσα σε ένα χρόνο και δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά.

 

Τι θα μου προτείνατε ?

 

Σκέφτομαι πάλι για dot matrix και συγκεκριμένα τον Panasonic PKX-P1150 ή PKX-P3196 που μου πρότειναν, αλλά θέλω και τη γνώμη του forum πρώτα...

 

Μήπως θα σύμφερε καλύτερα ένας heavy duty inkjet με me refilling των μελανιών ? (παρεπιπτώντως, η εκτυπώσεις θα είναι μόνο ασπρόμαυρες).

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλάς για πάρα πολλές εκτυπώσεις ..και να αντέχει ..εγώ έχω την εντύπωση οτι μικρότερο κόστος λειτουργίας έχουν οι laser εκτυπωτές (αφού δεν θέλεις και χρώμα). Θα μου πείς άλλο 60 άλλο 200 ευρώ αλλά έχεις υπολογίσει κόστος ανα σελίδα κτλ? ποιός inkjet θα μπορούσε να χαρακτηριστεί heavy duty??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dot matrix? μα αυτοι μονο απο λογιστηρια χρησιμοποιουνται ποια...

 

Inkjet? Home use κυριως...

 

H περιπτωση σου φωναζει για laser printer. Φτηνοι στην εκτυπωση τους, και ιδανικοι για μεγαλο ογκο εκτυπωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας μικρός ασπρόμαυρος laser είναι η λύση γιά σένα. Δεν θα σε μπλέξω με μάρκες γιατί υπάρχουν πολλοί σ' αυτην την κατηγορία. Το κόστος ανα σελίδα είναι μικρό γιατί υπάρχουν αναλώσιμα συνήθως ολόκληρα cartridge (toner + τύμπανο) που κρατούν για πολλές χιλιάδες Α4 με κάλυψη 6% (6% σημαίνει μία σελίδα Α4 γεμάτη με γράμματα).

Και φυσικά μπορείς να βρείς και μεταχειρισμένους laser printers με χαμηλό κόστος καθώς και φτηνά αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ξέρει κανείς όμως αν οι dot-matrix έχουν μικρότερο κόστος ανά σελίδα από τους laser ?

 

Γιατί από την εμπειρία μου, οι dot-matrix είναι πανφθηνοι και το χαρτί που χρησιμοποιούν επίσης πολύ φθηνό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. αφου λοιπον απο την εμπειρια σου πιστευεις οτι οι dot ειναι πιο οικονομικοι γιατι μας ρωτας?

ο chpetros σου προτεινε τον samsung οπως κι εγω σε αλλο φορουμ -παμφθηνος για λειζερ ,οικονομικοτερος απ οποιοδηποτε ινκτζετ ,και σιγουρα πιο...αθορυβος

 

εσυ θα κρινεις με βαση τις απαιτησεις σου - εμεις μονο υποθετουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dot matrix είναι πάμφθηνοι ως αρχικό κόστος? Γιατί πλέον βρίσκεις μόνο με 200+ ευρώ.. Πάντως γιατί τέτοια σπατάλη σε χαρτί για απλά παραπεμπτικά (τώρα μιλάω ως μηχ. περιβάλλοντος!)? τοπικό δίκτυο κτλ δεν παίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...