Προς το περιεχόμενο

ερώτησεις για στήσιμο LAN σε φροντιστήριο!!


pete21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να με βοοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες για το στήσιμο ενώς LAN σε

φροντιστήριο.Είμαι αρχάριος και μπορούν να φανούν ηλήθιες οι ερωτήσεις μου αλλα χρειάζομαι μια καθοδήγηση.

Το τμήμα θαχει 7 pc και ο server θα βρίσκεται σε μια άλλη αίθουσα.

Θέλω να μοιράζω DSL μέσω του Server και να ελέγχω την κίνηση των δεδομένων και τα sites των μαθητών (να μην μπαίνουν σε ακατάλληλα sites).

Σκέφτηκα να στήσω Windows 2003 server και ISA.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Να κάνω Workgroup ή Domain και γιατί? Πιστεύω Workgroup αρκεί..

2) O ISA server τι ακριβώς μπορεί να κάνει; Λειτουργεί σαν proxy? Είναι δύσκολες οι ρυθμίσεις του ;

3) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια προγράμμτα όπως Webscene για να κόβω τα ακατάλληλα sites ή μπορεί και o ISA;

4) Που μπορώ να βρώ εγχειρίδιο ρυθμίσεων του ISA

Κάθε απάντηση και γνώμη θα ήταν σημαντική για μένα...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H MS εχει κανει τα προιοντα της πολυ ευκολα για τον μεσο χρηστη.

Τα προιοντα ομως που ειναι για εταιρειες κι εχουν τον τιτλο server θελουν τον "γερμανο" τους.

Μπορεις ευκολα να στησεις ενα τετοιο πακετο πατωντας το NEXT, αλλα η παραμετροποιηση τους δεν προκειται να στην πει κανενας σε 2 γραμμες στο forum. Υπαρχουν βιβλια-τομοι που καλυπτουν το καθε θεμα (πχ Policies).

 

Οπως εσυ πληρωνεσαι για να κανεις μαθημα στο παιδακι μου, ετσι κι εσυ πρεπει να πληρωσεις για να σου στησω τον DC, mail και ISA server σου.

 

Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα φιλε μου.

Ας σταματησουμε οι Ελληνες να το παιζουμε παντογνωστες.

 

Καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον workgroup σου αρκει.Την adsl θα την βαλεις να κανει forward στον isa.Το προβλημα ειναι να στησεις τον isa.Υπαρχει το resource kit της Microsoft για εκμαθηση.Ο isa ειναι κ proxy και firewall.Παντως μπορεις να το κανεις με ενα pc απλα χωρις να στησεις server.Απλα θα εχεις ενα προγραμμα για Monitoring και ελεγχο bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εσυ πληρωνεσαι για να κανεις μαθημα στο παιδακι μου, ετσι κι εσυ πρεπει να πληρωσεις για να σου στησω τον DC, mail και ISA server σου.

 

Δηλαδή αν μπείς σε ένα φόρουμ φυσικής και ρωτήσεις κάτι θα πρέπει να σου πουν "Πλήρωσε με γιατί αλλιώς δεν στο λέω;" :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να κάνω Workgroup ή Domain και γιατί? Πιστεύω Workgroup αρκεί..

 

Και τα δυο παιζουν καλύτερα απο θέμα διαχείρησης το domain

 

2) O ISA server τι ακριβώς μπορεί να κάνει; Λειτουργεί σαν proxy? Είναι δύσκολες οι ρυθμίσεις του ;

 

Κανει τα παντα :) οι ρυθμίσεις ειναι όσο δύσκολες θες να τις κάνεις εσυ...

 

3) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια προγράμμτα όπως Webscene για να κόβω τα ακατάλληλα sites ή μπορεί και o ISA;

 

Αν δεν σε καλύπτουν τα πράγματα που κανει ο ISA ή δεν μπορείς να βρεις πως γινονται να παρεις και third party. Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται!

 

4) Που μπορώ να βρώ εγχειρίδιο ρυθμίσεων του ISA

 

Ολα τα προϊόντα έχουν manual και help guides. Τα help της microsoft ειναι υπερβολικά καλά , αρα μπορείς να κάνεις απο εκει μια αρχή. Και προφανός υπάρχουν και βιβλιοπωλεία κτλ κτλ...

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε και έκανες αυτή την ερώτηση! τι θα περίμενες δηλαδή να σου απαντήσει κάποιος?

 

Οσο για τον φιλο που λεει...

 

"Δηλαδή αν μπείς σε ένα φόρουμ φυσικής και ρωτήσεις κάτι θα πρέπει να σου πουν "Πλήρωσε με γιατί αλλιώς δεν στο λέω;" "

 

Οχι αλλα αν μπεις σε ένα φορουμ φυσικής και πεις οτι θελεις να φτιάξεις ενα επιταχυντή σωματιδίων για το σπίτι... η για την εταιρία που θα ανοίξεις ... δεν νομίζω να στο κανει κανεις!

το αντίστοιχο για ένα φορουμ χημείας που θα ρωτάς πως να φτιάξεις πλαστικά ...

 

Με ενα φορουμ ηλεκτρολόγων που θα θες να σου βάλουν υπογραφή στο σχέδιο για να βαλεις ρευμα κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον φιλο που λεει...

 

"Δηλαδή αν μπείς σε ένα φόρουμ φυσικής και ρωτήσεις κάτι θα πρέπει να σου πουν "Πλήρωσε με γιατί αλλιώς δεν στο λέω;" "

 

Οχι αλλα αν μπεις σε ένα φορουμ φυσικής και πεις οτι θελεις να φτιάξεις ενα επιταχυντή σωματιδίων για το σπίτι... η για την εταιρία που θα ανοίξεις ... δεν νομίζω να στο κανει κανεις!

το αντίστοιχο για ένα φορουμ χημείας που θα ρωτάς πως να φτιάξεις πλαστικά ...

 

Με ενα φορουμ ηλεκτρολόγων που θα θες να σου βάλουν υπογραφή στο σχέδιο για να βαλεις ρευμα κτλ κτλ...

 

Σωστός :wink:

Αλλά τότε γιατί απάντησες δεν καταλαβαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα απευθυνθώ σε ειδικούς τεχνικούς δικτύου, αλλά θα πρέπει να έχω και γω μια ιδέα για όλα αυτά!Δεν μπορώ να τον φέρω στο φροντιστήριο και να κάνει ότι θέλει και να μου πάρει όσα λεφτά θέλει.

Αλλά όχι η λογική πληρωσέμε να σου πώ...Τα forum είναι για αλληλοβοήθεια

Πάντως ευχαριστώ tetix και kistos για τις συμβουλές σας!

Με βοηθήσατε αρκετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...