Προς το περιεχόμενο

Τα έχω μπερδέψει λίγο.....


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....αλλά ελπίζω στην βοήθειά σας !

Τα έχω μπερδέψει με τις έννοιες μπλουτούθ,γουάι-φαi,802.3,κλπ.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου τις ξεδιαλύνει και (βασικά) ώς προς τις αποστάσεις που καλύπτουν;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ολα οσα λες (μαλλον εννοεις 802.11 κ οχι 802.3) λειτουργουν στην ελευθερη συχνοτητα των 2,4 GHz.Το Bluetooth πιανει απο 10-50 μετρα κ χρησιμοποιειται κυριως για επικοινωνιες διαφορετικων συσκευων(palmtop,κινητων) με υπολογιστη.Κυκλοφορει ενα how-to στο ιντερνετ για το πως να κανεις το Bluetooth module σου να πιανει 1 χιλιομετρο.Το Wi-Fi χρησιμοποιειται για ασυρματη επικοινωνια υπολογιστων κ οχι μονο.Το ποσο μακρυα "πιανει" εξαρταται απο την κεραια κ την ενισχυση που σου παρεχει αυτη στο σημα σου.Απο 100 μετρα εως 10-15 χιλιομετρα με δορυφορικο πιατο κ ενισχυση στην λήψη του σηματος.Το 802.11b,g κτλ. ειναι πρωτοκολλα επικοινωνιας για Wi-Fi συσκευες.Βασικα οσα κ να γραψει καποιος το κεφαλαιο ασυρματες επικοινωνιες ειναι τεραστιο.Ισως πιο μεγαλο κ απο τις ενσυρματες μιας κ υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες στην μεταδοση του σηματος στον αερα.Καλο θα ηταν να κοιταξεις το http://www.athenswireless.net .Ειναι ιστοσελιδα για το Ασυρματο Μητροπολιτικο Δικτιο Αθηνών κ εχει πολλα θεματα τα οποια ισως να σε βοηθησουν πιο πολυ απο μια απαντηση στο topic σου.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...