Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ψηφιακής Φωτογραφικής


pampa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

πρόκειται να αγοράσω μία ψηφιακή μηχανή (η πρώτη μου), αλλά έχω περιορισμό στο budget. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 300€. Χωρίς να έχω ψάξει αρκετά, έχω καταλήξει σε τέσσερις: Canon PowerShot A95, Nikon Coolpix 5600, Olympus c-500z και Olympus mju-500. Μπορείτε να με βοηθήσετε μεταξύ αυτών ή να προτείνετε κάτι καλύτερο;Τhx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου δωσω μερικες συμβουλες απο την μικρη μου εμπειρια.

 

 

 

1. Οι Olympus εχουν απο τα πιο καλα zoom....

Αν για σενα ειναι βασικο αυτο, θα πας εκει χωρις αν κοιταξεις κατι αλλο.

 

 

 

2. Αν το ζουμ ειναι σημαντικο αλλα οχι καθοριστικο....

α. Προσεξε το θεμα με τις μνημες. Καλο θα ειναι να εφοδιαστεις μια μνημη 512, αρα ψαξε να δεις ποσο κοστιζουν στην αγορα η μνημη 512 του μοντελου που νομιζεις οτι σου κανει. (στο κουτι θα παρεις μια 16αρα η οποια δεν κανει τιποτα)

β. Το θεμα της μπαταριας ειναι παρα πολυ σημαντικο. Νομιζω οτι μονο τα μοντελα SONY παιρνουν μεχρι και αλκαλικες.... Φαντασου σεναριο, εισαι σε μια εκδρομη τραβας αερα και ξαφνικα μενεις απο μπαταρια. Τι κανεις τοτε??? Αν εχεις λιθιου πας για φορτισμα, αν παιρνει και αλκαλικες πεταγεσαι μεχρι ενα περιπτερο (η εχεις καβαντζωσει ενα ζευγαρι στο ντουλαπακι του αυτοκινητου) και τραβας μεχρι να βαρεθεις.

 

 

Προσωπικη επιλογη......

 

Εγω πηρα μια cybershot -P73- νομιζω ειναι το μοντελο.

Την πηρα με τα παραπανω κριτηρια και γενικα ειμαι αρκετα ευχαριοστημενος....

 

Τελος ενα ακομα + για την SONY ειναι οτι τραβαει βιντεο με ηχο σε mpeg....

αμα εχεις μπολικη μνημη, τραβας σε πολυ καλη αναλυση.

 

Να πω ακομα οτι την ειχα παρει σε προσφορα γυρω στα 200 ευρω (4 mp) και με ολα αυτα ηταν μια αρκετα συμφερουσα αγορα την οποια μεχρι σημερα δεν μετανιωσα καθολου.... Πρωτη φορα στις διακοπες μου τραβαγα αδιακοπα φωτογραφιες και γυρισα πισω με 1000 περιπου φωτο.....!!!

 

 

καλες αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...