Προς το περιεχόμενο

virtual client server


monimws_trelamenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

 

Έχω ένα τοπικό δίκτυο με 7 υπολογιστές. Θα θέλα ένα client - server προγραμματάκι, για να τρέχω ότι θέλω σέ έναν, και να φαίνεται σε όλους. Προς το παρόν τρέχω το tight vnc, αλλά έχω σοβαρά προβλήματα με την ταχύτητα. Υπάρχει κάτι άλλο - εξίσου εύχρηστο;

 

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vnc ειναι προγραμμα "remote administration", remote control.

Aν θελεις τέτοιο και εχεις win xp, win 2003, ενεργοποιησε το windows remote desktop (RDP) που εχεις ηδη. πολυ γρηγορότερο.

 

Με το "client - server προγραμματάκι, για να τρέχω ότι θέλω σέ έναν, και να φαίνεται σε όλους." δεν καταλαβαινω τι εννοείς και τι σχεση εχει με το vnc.

client - server μπορει να ειναι χιλιάδες προγράμματα για χιλιάδες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδεθεί άλλος με το pc σου (είσαι ο server), και να το χειριστεί σαν να ειχε στον ελεγχό του πληκτρα,ποντίκι, οθόνη :

My computer, δεξι κλικ, properties,

tab "remote", τσεκάρεις το 2ο check box "Allow users to connetct remotely..".

το select users ,προαιρετικά για να επιλέξεις ποιοι απο τους local users (ο administrator εχει ετσι κι αλλιως δικαιωμα)

για να μπει ο αλλος, πρεπει να ξερει το password toy αντιστοιχου χρηστη.

 

και για συνδεση μεσω ιντερνετ να ανοίξεις (port forward) την πόρτα 3389 στο ρουτερ/firewall , ότι έχεις.

 

--------------------------------- ---------------------------------

Για να συνδεθεις εσυ με αλλον (είσαι ο client), που εχει κανει ηδη οσα εγραψα πανω...

 

Start / Programs / Accessories / Communications / Remote Desktop Connection.

 

ή πιό απλά.. Start / Run : mstsc.exe

(c:\Windows\system32\mstsc.exe)

 

Δινεις την ip ή computer name του άλλου (για δυναμικες ip κοιτα το http://www.no-ip.org )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Βασικά αυτό που θέλω είναι -απλά- να τρέχω ένα πρόγραμμα - μια εγκυκλοπαίδεια- στον υπολογιστή μου και οι άλλοι έξι να τη βλέπουν στην οθόνη τους... Μπορώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...