Προς το περιεχόμενο

2 Σπίτια - 1 DSL - 100 μέτρα απόσταση


Power21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγες μέρες θα πρέπει να αγοράσω εξοπλισμό για να γεφυρώσω 2 σπίτια που έχουν άμμεση οπτική επαφή στα 100 περίπου μέτρα ώστε να μοιράσουμε μια DSL σύνδεση με επιτυχία.

 

Εάν υπάρχει κανείς που το έχει κάνει ή γνωρίζει πώς να το κάνει και με τι ακρίβως εξοπλισμό, γιατί θα χρειαστώ 2-3 συμβουλές πρίν ξεκινήσω.

 

Να προσθέσω οτι βρισκόμαστε στην περιοχή του Περάματος στον Πειραιά, τα 2 αυτά σπίτια είναι στην αρχή και στο τέλος ενός μικρού οικοδομικού τετραγώνου και έχουν ( 3ος και 2ος ) αντίστοιχα μικρή υψομετρική διαφορά.

 

Η οπτική επαφή τους ειναι διαγώνια, δηλαδή για παράδειγμα το πρώτο βρίσκεται στη Μ.Αλεξάνδρου 2 και το δεύτερο στην Μ.Αλεξανδρου 19.

Το διάγραμμα που έχω επισυνάψει ίσως βοηθήσει κάποιους.

 

Ευχαριστώ

post-5648-129062926826_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να παρεις 100+ μετρα καλωδιο και να κανεις δυκτιο μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο.

οποτε παιρνεις 1 ασυρματο ρουτερ και μια εξτρα μεγαλυτερη κεραια για το ρουτερ για να μεγαλωσει η εμβελεια. αν θες μονο μοιρασμα ιντερνετ θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχουν οπτική επαφή, είναι πολύ εύκολη η ασύρματη δικτύωση. Στο ένα σπίτι θα βάλετε την DSL γραμμή. Πάρτε και pci καρτούλες wifi. Το ένα pc θα είναι Access Point και το άλλο client. Για την απόσταση των 100 μέτρων με άμεση οπτική επαφή, δεν νομίζω να χρειαστείτε εξωτερικές κεραίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχουν οπτική επαφή, είναι πολύ εύκολη η ασύρματη δικτύωση. Στο ένα σπίτι θα βάλετε την DSL γραμμή. Πάρτε και pci καρτούλες wifi. Το ένα pc θα είναι Access Point και το άλλο client. Για την απόσταση των 100 μέτρων με άμεση οπτική επαφή, δεν νομίζω να χρειαστείτε εξωτερικές κεραίες

 

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε ότι αφορά τον εξοπλισμό.

Μήπως έχεις να προτίνεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aapla o filos challenger enooi oti o enas kanonika tha kanei aitisi ston ote, opoios meta apo kana trimino tha tou valei adsl kai tha tou dosei ena modem... Meta o enas tha parei kati tetoio http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613431 i genika kapoio allo wireless router (tha proteina kalytera linksys) pano sto opoio tha mpei to modem kai o allos tha parei kati tetoio http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615001. Vevaia exo tis amfivolies mou an tha pianei kala... Isos na pianei alla oi taxytites kai to sima na min einai kalo me potelesma syxnes diakopes... Opote pairnete kai 2 eksoterikes keraies kai eisaste ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τραβήξεις οποιοδήποτε είδους καλώδιο ανάμεσσα στο σπίτια...

Οι εναέριες γραμμές δεν επιτρέπονται από το νόμο..

 

Κάνε μια βόλτα από το http://www.awmn.gr για να ενημερωθείς για ασύρματη δικτύωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τραβήξεις οποιοδήποτε είδους καλώδιο ανάμεσσα στο σπίτια...

Οι εναέριες γραμμές δεν επιτρέπονται από το νόμο..

 

Κάνε μια βόλτα από το http://www.awmn.gr για να ενημερωθείς για ασύρματη δικτύωση.

 

 

Σε καταλαβα, φιλε μου. Τοτε θα κανω το λιγοτερο παρανομο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an to linksys pexei 100 metra eko tha fao tin kerea tou pantos.den pisteuo oute mia stis ekato oti to linksys i opoiodipote aplo access point wireless tha pexei se toso megali apostasi idika me tin kerea pou exei.edo se diorofo spiti kai mia skala pano to sima itan good.to bluetooth pianei kalitera.iparxei i lisi me exoterikes kerees pou den xero times.apla xero oti iparxoun arketa megales kerees gia tetoia lisi.repeater den mporei na mpei giati isaste ston aera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να κάνεις εδω μια σύγκριση κόστους και πρακτικότητας μεταξύ των 3 λύσεων, δηλ,

-να συνδεσεις τα 2 σπιτια νόμιμα με ασύρματη,

-να τα συνδεσεις παράνομα με καλώδιο,

-ή να βάλετε και οι δύο απο μιά δικιά σας dsl γραμμη+συνδρομή

θα καταλάβαινα καλυτερα το κινητρο.

 

Για ασύρματη θελεις,

κάρτες σιγουρα, κεραίες έξω ίσως, να υποθέσω 24/7 ανοιχτό pc για τον "δότη" ?

(ή απλο μοντεμ, pci wifi και always on, ή ακριβότερο αυτόνομο wifi router)

και αμφίβολης ποιότητας άνεση σερφαρίσματος για τον "λήπτη". οτι και να λενε οι προδιαγραφές, αν δεν το στήσεις, με τα δικα σου pc, τη θεση, απόσταση και τους δικους σου τοίχους ανάμεσα... δεν θα εισαι σιγουρος για το αποτέλεσμα.

 

Γενικά για μοιρασμένη dsl, οπως και να το κάνεις, αν ενας ή και οι 2 σκοπεύετε για άκρατο κατέβασμα p2p, torrent, edonkey κλπ..

ή θα σέρνεται ο άλλος, ή θα τσακωθήτε για το ποιος πληρώνει και ποιός απολαμβάνει :)

κοιτα να εχει δυνατότητες QOS τουλάχιστον.

εκτός αν ειναι δικά σου και τα 2 σπίτια, κοινή τσέπη, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζετε στο μπαλκόνι αυτού που θα έχει τη γραμμή dsl, ένα modem/router/AP (πχ USR 9108) και στα pc σας από μία ασύρματη κάρτα pci (πχ αυτή).

Στα 100 μέτρα με οπτική επαφή θα πιάνει για πλάκα. Έχω δοκιμάσει και σε 300μ απόσταση (με οπτική επαφή) και έπιανε και εκεί άνετα και μάλιστα ο client δεν είχε pci κάρτα αλλά ενσωματωμένη! (ήταν laptop)

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ USR 9106 και pci κάρτα σε παρόμοια εφαρμογή με τη δικιά σας. Τα 2 σπίτια βρίσκονται στον ίδιο δρόμο, στην ίδια περίπου απόσταση, μόνο που βρίσκονται στην ίδια πλευρά του δρόμου και άρα δεν έχουν οπτική επαφή. Δεν έχω βγάλει τπτ στο μπαλκόνι και παρ'όλα αυτά ΑΡ και client συνδέονται μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thelei dokimi.to kostos den einai megalo alla ama den mirastei sosta to internet tha ginei panikos.to na balete ena net limiter kai oi 2 den leei tiptoa dioti akoma kai na min to pirazei kanenas sas ama katevazei kapoios apo p2p kai anigei trela arxeia o allos tha sournetai.gia auto prosexte prin plirosete tzampa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστό. αμα ανοίγει ο ένας πολλά connections τότε ο άλλος θα σέρνεται γι αυτό πρέπει να παίξετε με quality of service και να δίνετε προτεραιότητες εκεί που νομίζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω κάνει το ίδιο, με απόσταση περίπου 100 μέτρα. Οπτική επαφή οριακά υπάρχει, και πέζω με 2 linksys wrt54g v2, με διαφορέτικο firmware (access point το ένα-client mode το άλλο). Όλα είναι οκ, με εσωτερικές κεραίες. Χάνω ανα διαστήματα λίγα πακέτα, αλλά ούτε σε messenger με πετάει έξω ούτε σε irc. Για web surfing προβλήματα εννοείται δε το συζητάμε. Αν παρόλαυτα θέλω καλύτερο σήμα πρέπει να πάω σε αγορά panel/sector τύπου κεραία, pigtail, και τρυπήματα σε τοίχους. Για περισσότερες πληροφορίες pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...