Προς το περιεχόμενο

Δεν άναψε το flash της ψηφιακής. Υπάρχει περίπτωση να τις σώσω??


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

 

Λοιπόν.. Σε μια σημαντική περίσταση, η αδερφή μου έβγαλε κάποιες φωτογραφίες, στις οποίες δεν άναψε το φλας της ψηφιακής. Το αποτέλεσμα αυτές που ήταν στο εσωτερικό χώρο, να μη φαίνονται σχεδόν καθόλου. Δε μιλάω για απλά σκοτεινές, μιλάω για σκοτάδι. Τις πέρασα στο pc, πήγα να τις δω με το ACDSee που χρησιμοποιώ για photos, δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα.. Αν πάω με saturation/contrast/brightness που έπαιξα λίγο, ξεχωρίζουν βέβαια οι φιγούρες κλπ, αλλά πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι "αξιοποιήσιμο"..

 

Μήπως γνωρίζει κανένας "photo-expert" τίποτα άλλο που να μπορώ να δοκιμάσω?? Είτε ειδικές ρυθμίσεις που να ψάξω στο ACDSee, είτε άλλο πιο δυνατό πρόγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, ένα κομμάτι φωτογραφίας που δείχνει σκοτάδι, έχει πολύ περισσότερη πληροφορία σε σχέση με το κομμάτι που δείχνει λευκό. Με λίγα λόγια, όλο και κάτι θα έχει σωθεί. Δεν ξέρω αν το ACDSee έχει levels, αλλά από Photoshop ή κάποιο αντίστοιχο, ίσως μπορείς να σώσεις κάποια πράγματα από τη φωτογραφία. Πάντως μην περιμένεις και πολλά. Ίσως εδώ τα πολλά Megapixels ίσως σε σώσουν, ίσως και οι ρυθμίσεις της μηχανής σε εκείνες τις φωτογραφίες σου εμφανίσουν κάτι...

Δύσκολο όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν παιξεις λιγο με τα levels στο photoshop θα δεις σιγουρα βελτιωση αλλα μαλλον θα σου βγαλει και αρκετο κοκο. Δεν χανεις τιποτα να προσπαθησεις...αν θελεις στειλε μου μια να δω αν μπορω να κανω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα plugins για το Photoshop από την Kodak (www.asf.com)

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις κάνουν θαύματα!!!

 

Ίσως και κάποιοι άλλοι να ξέρουν αντίστοιχα plugins για το Photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...