Προς το περιεχόμενο

Αγορά Βιντεοκάμερας


temeteron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή βιντεοκάμερα αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός απο αυτά. Θά ήθελα μια κάμερα που έχει καλή ποιότητα και να μπορεί να παίζει ποιοτικά σε μια 32 ίντσων οθόνη. Επίσης θα ήθελα να βγάζει και φωτογραφία. Ποια βιντεοκάμερα μου προτείνεται ; ερασιτεχνική εννοείται;)

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια mini dv με αναλυση πανω απο ενα megapixel νομιζω θα κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου.

 

Κοστος στα 700 ευρω περιπου αναλογα την μαρκα. :smile: :smile: :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά της ,πόσα pixel ενεργού βίντεο γράφει -Οσο περισσότερο τόσο καλύτερα και ακριβότερα σε τιμή συσκευής-Τα διαφημιζόμενα Megapixel είναι στην λήψη ακίνητης φωτογραφίας (όχι επιπέδου ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής) ,και όχι λήψης βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα κάτι σε panasonic με 2.23 Megapixel στα 900 ευρώ περίπου. Δηλαδή τα Megapixel αναφέρονται στην φωτογραφία της κάμερας ; ε τότε πως μπορείς να ξεχωρίσεις ποια κάμερα έχει καλή ποιότητα δεν υπάρχει κάποιος δείκτης που να σου λέει ποια είναι ποιο ποιοτική ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πάρεις ότι ναναι. Διάβασε reviews και προπάντων κατέβασε βιντεάκια να δεις την ποιότητα. Με 900 ευρω θα πρότεινα την sony H90 που έχει επιλογή προοδευτική βιντεογράφησης. Το είχα σε παλιότερη σονυ (την trv60) και έδινε ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ποιότητα της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες επιλογή προοδευτικπής βιντεογράφησης τι εννοείς ; Ναι σκοπεύω να διαθέσω μέχρι 900 ευρώ. Δεν ξέρω αλλα έχω ακούσει πως οι Panasonic είναι οι καλύτερες αφού στο hitech σαν κορυφή είναι μια με 4 περίπου Mpixel. Απο που μπορώ να κατεβάσω δείγματα(βιντεάκια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μετά απο ψάξιμο κατέληξα σε μια βιντεοκάμερα στην panasonic nvgs75 απο πρόσφατη δοκιμή 18 μοντέλων που έκανε το hitech ήταν στην κορυφή. Όμως τελευταία στιγμή πήρα την nvgs140 και ο λόγος η τιμή την βρήκα 600 ευρώ ενώ ο γερμανός είχε την nvgs75 800 ευρώ! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να περάσω μέσω usb καλωδίου την ταινία μέσα στο PC ο πωλητής μου λέει πως περνάει με USB αληθεύει ή να χρησιμοποιήσω firewire ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να περάσω μέσω usb καλωδίου την ταινία μέσα στο PC ο πωλητής μου λέει πως περνάει με USB αληθεύει ή να χρησιμοποιήσω firewire ?

 

Δεν νομιζω να γινεται μεσω usb αλλα και να γινεται η firewire ειναι πιο αξιοπιστη πιστευω. :smile: :smile: :smile: Καλοριζικη!!!!! :smile: :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποιος φίλος αν γνωρίζει τις τεχνολογίες ccd και cmos ας μας πεί την άποψη του και τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος όταν αγοράσει μια κάμερα,

Πέζουν ρόλο τα mp ή θα πρέπει να κοιτάξουμε κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον π.χ. τα 3 ccd η 3 cmos αντοίστιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...