Προς το περιεχόμενο

Problem with LAN


jimbo13_1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά για βοηθείστε λίγο γιατί έχουμε χαθεί τελείως....

 

έχω έναν υπολογιστή με 3 καρτες δικτύου. σε αυτόν τον υπολογιστή έχω και το ADSL μέσω Ethernet.

 

Στίς άλλες 2 κάρτες δικτύου θέλω να συνδέσω άλλους δύο υπολογιστές οι οποίοι να μπορούν να μοιράζονται και Internet.

 

το πρόβλημα είναι πως ότι και να κάνω πάντα μου βλέπει τον έναν υπολογιστή ενώ τον άλλον καθόλου. βοηθείστε γιατί δεν την παλεύουμε,θα φύγει κανας υπολογιστής απο το μπαλκόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τις καρτες δικτυου ειναι οτι καθε μια ειναι ενα ανεξαρτητο δικτυο. οποτε ο σερβερ Α, που εχεις το dsl router, ειναι μελος σε 3 lan.

ena me to modem, ena me to pc B, kai ena me to C.

to modem de vlepei tous B, C, kai den vlepoun o enas ton allo.

 

Στη θεση σου, θα πουλαγα το μοντεμακι όσο, όσο, σε αγγελια, και θα επαιρνα ενα ρουτερακι dsl με 4 ethernet, να εχω και το τοπικο δικτυο, και το ιντερνετ για ολους ανεξαρτητα και ευκολα.

και ετσι πουλας και τις 2 απο τις 3 Lan cards του pc A, γιατι πλεον δεν τις χρειαζεσαι.

 

---------------------

αν δεν θελεις... πρεπει να ψαξεις πως γινεται το Bridge connections.

"γεφυρώνει" 2 καρτες δικτυου απο το control panel / connections και βλεπουν και οι 2 το δικτυο της αλλης. δεν ξερω αν γινεται με τρείς.

 

Αλλος τρόπος ειναι με software, να στησεις ενα proxy server στο pc Α, και να τον βαλεις στα προγράμματα (browsers, mail, p2p ) των αλλων 2 για να βλεπουν ιντερνετ.

Δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει κανενα βαρυ p2p τυπου torrent, edonkey μεσα απο τον proxy.

 

και οι δυο αυτες λυσεις δεν μου αρεσουν προσωπικά, γιατι οι B, C, δεν θα ειναι ανεξάρτητοι. πρεπει να εχεις always on τον Α, gia na τους δινει πρόσβαση.

για σπίτι δε λέει. Αν εισαι σε εταιρεία μπορει να σου αρέσει για να μην μπαίνουν σε p2p και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...