Προς το περιεχόμενο

Extention κεραίας για καλυτερο σημα


gremlin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Εχω στο σπίτι μου στημένο wifi δίκτυο με 4 pc συνδεδεμενα πανω σε ενα USR 9108. Ενα απο αυτα τα pc ειναι συνδεδεμενο ασυρματα πανω στον router με την pci καρτα της Netgear 54Mbps. To εν λόγω pc βρίσκεται σε ενα διπλανό δωμάτιο από αυτο που βρίσκεται ο router και ενω μεχρι πρότεινος είχε σήμα καμπάνα, μια αλλαγή διαρύθμιση χώρου το έφερε χωμένο μέσα σε μια βιβλιοθήκη και δυστυχώς το σήμα είναι πλέον μέτριο, με την σύνδεση να πέφτει συχνά πυκνά. Αν βγάλω το pc απο τον χώρο που είναι τωρα κ το αφήσω στο πάτωμα μπροστά απο την βιβλιοθήκη το σημα πάλι καμπάνα. Εμφανώς το πρόβλημα ειναι οτι το pc εκει χωμένο που είναι δυσκολεύεται να πετύχει καλο σήμα.

 

Σκέφτηκα λοιπον το εξής κ εδω θέλω την βοήθειά σας. Η κεραία της netgear ειναι αποσπομενη, βιδωτή συγκεκριμένα. Υπαρχει καποιο καλωδιο που στην ουσια να το βιδωσω (με καταλληλο προφανως βισμα) πανω στην καρτα wifi και στην αλλη ακρη του καλωδιου (παλι με καταλληλο βίσμα) να βιδώσω την κεραία την οποια πια θα μπορώ να τοποθετήσω σε καποιο σημείο ελεύθερο έτσι ώστε να έχω την επιθυμητή ποιότητα σήματος???Στην ουσια δηλαδή, υπάρχει τρόπος να βάλω κάποιο extension στην κεραία???

 

ακουω τις συμβουλές σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα είναι:

Αγοράζεις ομοαξονικό καλώδιο 50Ω από κατάστημα ηλεκτρονικών/ηλεκτρικών εξαρτημάτων καθώς και τα αντίστοιχα connectors με βάση την κεραία που ήδη έχεις (παρ' τη μαζί σου στο κατάστημα). Φτιάχνεις έτσι μια "μπαλαντέζα" και κάνεις δουλειά.

Προσοχή: Αυξάνοντας το μήκος της κεραίας χάνεις σε σήμα οπότε μην το παρακάνεις. Επίσης να προσέξεις το καλώδιο που θα πάρεις να είναι shielded και να γίνουν σωστές κολλήσεις στα βύσματα μιας και από αυτές ίσως έχεις παρεμβολές.

Αυτά. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω γιατι αυξάνοντας το μηκος της κεραίας χάνω σε σήμα??? μηπως εχω αποσβεση του σηματος καθως αυτο διατρεχει το καλώδιο...

 

αν κ μεταξύ μας το πολυ 1-1.5 μετρο ειναι υπεραρκετο...εδω κ με μισο μετρο κανω την δουλεια μου...απλως να απεγκλωβισω την κεραία απο τα άδυτα της βιβλιοθήκης..τιποτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω γιατι αυξάνοντας το μηκος της κεραίας χάνω σε σήμα??? μηπως εχω αποσβεση του σηματος καθως αυτο διατρεχει το καλώδιο...

 

Αυτό ακριβώς. Θεωρητικά αν είχες καλώδιο με 0Ω και χωρίς εξωτερικές παρεμβολές, δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Λογικά πάντως με μήκος που αναφέρεις, δεν θα έχεις κανένα σοβαρό πρόβλημα εξασθένισης του σήματος.

 

[off-topic]Μόλις είδα το 1000στο μου post...[/off-topic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια..κατι τελευταιο...επειδη αναφερεις το θεωρητικα βελτιστο που εμφανως εχει μηδενική αντισταση, το πρακτικα βέλτιστο ειναι με αντισταση 50Ω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο ψαξιμο βρήκα ακριβως αυτο που χρειαζομαι από ενα καταστημα στην αγγλια. ειναι ενα extension κεραιας που στην μια ακρη εχει βαση για να τοποθετηθει η κεραια. προφανως ειναι σημαντικο τα βύσματα να είναι τα ίδια. Η netgear εχει RP SMA βύσμα για όσους ενδιαφέρονται.

 

το προιον που βρήκα είναι το http://rc-cam.co.uk/antenna/base.htm δείτε το και πειτε την γνωμη σας...το εν λογω καταστημα εχει διάφορα καλα πραγματάκια για wifi δίκτυα (κυρίως για όσους ασχολούνται κ με το AWMN, ένας εκ των οποίων είμαι κ εγω).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω απο όσους ασχολούνται γενικά με τα ασύρματα δίκτυα είναι άν ξέρουν κάποιο κατάστημα στην ελλάδα που να πουλαει μια τετοια βαση-extension κεραίας έτσι ώστε να μην αναγκαστω να κανω παραγγελιες απο εξωτερικο (που πολυ φοβαμαι οτι εκει θα καταλείξω)...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia rixte ena tilefono stin intersys (an ka iden tin pao san eteria) giati xero oti fernei kerees kai pigtails kai diafora tetoia.an tora den sas dinoun logo oti einai xondrikis rotiste pou mporite na breite i na kanete paragelia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...