Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens Amilo M1437GQ vs Sony Vaio VGN-FS315S P-M 750


harrycap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε harrycap είμαι και εγώ ανάμεσα σ' αυτά τα δύο και πραγματικά δεν ξέρω πιο να πάρω (μέχρι την Πέμπτη θα έχει γίνει η αγορά). Πήγα και είδα αυτό που έφεραν τα Multirama ,Μ1437GM, με τη μόνη διαφορά ότι έχει μνήμη 1024ΜΒ. Αυτό που ήταν πραγματικά ενοχλητικό σε εμένα ήταν η θερμοκρασία που είχε το laptop, πάντα σε σύγκριση με το vaio (η μέρα με τη νύχτα). Παρ' όλα αυτά το Fujitsu μου φάνηκε πολύ γρήγορο. Άντε βγάλε άκρη.

 

Φίλε laptopmaniac θα ήθελα να σου κάνω 2 ερωτήσεις και γενικά όποιος άλλος ξέρει ας βοηθήσει:

1) Έχω παρατηρήσει ότι γενικά προτιμάς τα Fujitsu, κρίνοντάς το από το ότι έχεις δύο μοντέλα της εταιρείας. Είσαι ευχαριστημένος από την αξιοπιστία τους και το γενικότερο σύνολό τους. Γιατί προτείνεις vaio;

2)Πιστεύεις/εται ότι ο 4200 σκληρός και ο 1.86 επεξεργαστής θα έχουν τραγική διαφορά από τον 5400 και 2.13 αντίστοιχα; Τέλος η 6400 ή η Χ700 είναι καλύτερη κάρτα γραφικών (η σειρά BX της sony χρησιμοποιεί Χ700 με 256ΜΒ);

 

Sorry παιδειά για το ψιλομεγάλο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε harrycap είμαι και εγώ ανάμεσα σ' αυτά τα δύο και πραγματικά δεν ξέρω πιο να πάρω (μέχρι την Πέμπτη θα έχει γίνει η αγορά). Πήγα και είδα αυτό που έφεραν τα Multirama ' date='Μ1437GM, με τη μόνη διαφορά ότι έχει μνήμη 1024ΜΒ. Αυτό που ήταν πραγματικά ενοχλητικό σε εμένα ήταν η θερμοκρασία που είχε το laptop, πάντα σε σύγκριση με το vaio (η μέρα με τη νύχτα). Παρ' όλα αυτά το Fujitsu μου φάνηκε πολύ γρήγορο. Άντε βγάλε άκρη.

 

Φίλε laptopmaniac θα ήθελα να σου κάνω 2 ερωτήσεις και γενικά όποιος άλλος ξέρει ας βοηθήσει:

1) Έχω παρατηρήσει ότι γενικά προτιμάς τα Fujitsu, κρίνοντάς το από το ότι έχεις δύο μοντέλα της εταιρείας. Είσαι ευχαριστημένος από την αξιοπιστία τους και το γενικότερο σύνολό τους. Γιατί προτείνεις vaio;

2)Πιστεύεις/εται ότι ο 4200 σκληρός και ο 1.86 επεξεργαστής θα έχουν τραγική διαφορά από τον 5400 και 2.13 αντίστοιχα; Τέλος η 6400 ή η Χ700 είναι καλύτερη κάρτα γραφικών (η σειρά BX της sony χρησιμοποιεί Χ700 με 256ΜΒ);

 

Sorry παιδειά για το ψιλομεγάλο κείμενο.[/quote']

Κοίτα να δεις...Προτιμώ Siemens γιατί τα 3 τελευταία που έχω πάρει ειναι αρκετά καλά για την δουλειά που τα θέλω ( 3d σχεδιασμός κτιρίων, cam εφαρμογές κ.α ) και όχι γιατί είναι super αξιόπιστα..Πιστεύω ότι τα Vaio πέραν της ομορφιάς ( κουκλιά είναι ) έχουν να δείξουν και άριστη θερμική συμπεριφορά κάτι που στα φορητά σημαίνει και μακροζωία.

Αν θες κάτι value for money πάρε το siemens αν τώρα θέλεις κάτι το οποίο να μπορείς να το έχεις 2-3 χρόνια απροβλημάτιστα πάρε το Sony.

Να ξέρεις επίσης ότι λόγω δουλειάς ( πληρώνει άλλος ) φορητό αλλάζω κάθε 5-6 μήνες άρα δεν έχω πρόβλημα τέτοιο.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν θέλεις κάτι παιρεταίρω pm me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παρ' όλα αυτά ευτηχώς ή δυστηχώς αγόρασα το 1437GM από τα Multirama. Το μηχάνημα έχει πολύ δύναμη. Το μόνο που με ενοχλεί είναι η θερμοκρασία που ανεβάζει στο κάτω δεξιά μέρος του laptop.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει προβλημα με την οθόνη του, με την έννοια ότι μετά από 3-4 ώρες που θα είναι ζεστό κάτω δεξιά, επειρεάζει καθόλου αρνητικά η ζέστη την οθόνη όταν κλείνω το καπάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον καταρχην ολα τα FS εχουν αυτο το "προβλημα" κατω δεξια που ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες αλλα δεν προκαλει κανενα περαιτερω προβλημα.

 

φιλε harrycap κ εγω αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι αλλα κλινω στο fs.ειναι σε ολα τα χαρακτηριστικα του καλυτερο μακραν του sony,φυσικα κ στην τιμη.αλλο 1300 αλλο 1500.βεβαια μετραει κ η ποιοτητα που απο ο,τι ξερω τα sony υπερτερουν αλλα δεν εχω ακουσει κ ασχημα λογια για τη fs.

 

παντως εξαραταται κ απο τι ζητας απο το laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς nick_aster:

Τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι δεν πρόκειται να πάρω κάποια βάση για το φορητό. Το μόνο που κάνω είναι να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του φορητού η οποία είναι γύρω στους 50 βαθμούς όταν ζεσταθεί. Αν κάποια στιγμή δω να πλησιάζει τους 60 (που πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα τα καταφέρει με χαρακτηριστική άνεση) τότε με βλέπω μαζί με το laptop να κουβαλάω και μια βάση.

Παρ' όλα αυτά έχω διαβάσει κατά καιρούς στο forum ότι είναι καλή λύση η βάση που δίνει το πλαίσιο, προσωπική όμως εμπειρία δεν έχω.

Αν κάνεις κάτι σχετικά με αυτό το θέμα, πες μας τις εντυπώσεις σου γιατί είναι κάτι που μας ''καίει''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...