Προς το περιεχόμενο

Η ομάδα εξελληνισμού του KDE ζητάει τη βοήθειά σας


hayzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-------------------------------

Από το Μάιο του 2005 έχει αρχίσει μια προσπάθεια ανασύστασης της ομάδας

εξελληνισμού του KDE, με θετικά (έως τώρα) αποτελέσματα. Το ποσοστό των

μεταφρασμένων μηνυμάτων έχει φτάσει το 80%, από το 40% που ήταν, και έχουν

γίνει πολλές βελτιώσεις.

 

Εδώ όμως τελειώνουν και τα καλά νέα...

Αυτή τη στιγμή, συμμετέχουν ενεργά στις μεταφράσεις δύο-τρία άτομα (ένας

κομψός τρόπος για να πω ότι οι υπόλοιποι τα έχουν παρατήσει)...

 

Ο όγκος της δουλειάς που έχει απομείνει είναι τέτοιος που αυτά τα δύο-τρία

άτομα δεν θα μπορέσουν να τον καλύψουν σε εύλογο χρονικό διάστημα (άλλος ένας

κομψός τρόπος για να πω: πριν περάσουν μερικά χρόνια). Το 20% που έχει

απομείνει, σε απόλυτα νούμερα μεταφράζεται σε περίπου 20000 μηνύματα, ενώ ο

έλεγχος - ορθογραφικός, συντακτικός, νοηματικός - είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος.

 

Όπως καταλαβαίνετε, υπό αυτές τις συνθήκες, το μέλλον προμηνύεται δυσοίωνο.

Για το λόγο αυτό ζητάμε τη βοήθειά σας, ώστε να καταστεί δυνατή η συνέχιση της

προσπάθειας αυτής.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει, μπορεί να επικοινωνήσει με τον συντονιστή της

ομάδας, στο sngeorgaras at otenet dot gr

 

Επίσης μπορεί να ενημερωθεί και από το δικτυακό τόπο της ομάδας στο:

http://i18n.kde.org/teams/el/

 

Για την ομάδα εξελληνισμού του KDE

Σπύρος Γεωργαράς

---------------------------------

 

Περιμένουμε την συμμετοχή σας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά. Καταρχάς ακόμη και αν δεν έχετε ιδιαίτερες γνώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή της ομάδας από το site, και θα σας δώσει πληροφορίες αυτός πιο συγκεκριμένες για το τί μπορείτε να κάνετε για να βοηθήσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς :-) Επιπλέον με ένα σωστά εξελληνισμένο περιβάλλον μπορεί το Linux να αποκτά βλέψεις σε άλλου είδους "αγορές", π.χ. σχολεία, πανεπιστήμιο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια?? τι ελληνες ειμαστε εχουμε μαματη γλωσσα και την χανουμε ρεεε

(δεν θελω να θιξω κανεναν αλλα ελεος με τ'αγγλικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Αγγλικά και τα Ελληνικά είναι μια χαρά γλώσσες. Το θέμα είναι το δικαίωματα της επιλογής... Όσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν για το χρήστη τόσο πιο πολύ θα εξαπλωθεί ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Αγγλικά και τα Ελληνικά είναι μια χαρά γλώσσες. Το θέμα είναι το δικαίωματα της επιλογής... Όσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν για το χρήστη τόσο πιο πολύ θα εξαπλωθεί ....

 

Συμφωνοι ! Και για αυτο και τα Windows εξαπλωθηκανε και έχουνε μπει και παντού γιατί και ο παππούς μου μπορεί να διαβάσει τι λέει στην οθόνη αλλά το Linux είναι ένα λειτουργικό που δεν θα απευθυνθεί ποτέ σε τέτοιους χρήστες αλλά σε πιο έμπειρους και οι πιο έμπειροι χρήστες αμφιβάλλω ότι δεν ξέρουνε Αγγλικά. Δεν ειμαι κατά φυσικά της προσπάθειας αυτής αλλά τι νόημα έχει ένα περιβάλλον στα Ελληνικά από την στιγμή που το 90% του λειτουργικού βασίζεται σε console commands (οι οποίες φυσικά είναι στα Αγγλικά ).

 

1-2 καλές χρήσεις βέβαια είπε ο άποικος ,αλλά και πάλι , δεν βλέπω τόσο πολύ το νόημα. Ισως επειδή μου την σπάνε τα Ελληνικά στην πληροφορική =)

 

@sokonik_ , δεν νομίζω ότι ένα λειτουργικό με Ελληνικά μηνύματα είναι αυτό που μας καθορίζει ώς Ελληνες οπότε μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Maniakos οκ, αλλά ακόμα και αν δεχτώ το επιχείρημα του "παππού" που λες, αφού υπάρχει έστω ένας τομέας ο οποίος θα κερδίσει από αυτό (όπως είπε και ο apoikos, για την εκπαίδευση), τότε μου φαίνεται χρήσιμη η προσπάθεια...

 

Εγώ είμαι φανατικός του Αγγλικού περιβάλλοντος , στον υπολογιστή μου χρησιμοποιώ Αγγλικό περιβάλλον και έχω μεταφράσει χιλιάδες μηνύματα για την ομάδα εξελληνισμού, ΚΑΙ ξέρω άπειρα άτομα που θέλουν να δουν το linux και προτιμούν την ελληνική έκδοση του περιβάλλοντος (και κάνένας από αυτούς δεν είναι "ο κλασικός παππούς")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...