Προς το περιεχόμενο

Στατιστικα Webalizer


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οσους κανουν hosting το site τους σε καποιο Provider και εχουν στατιστικα webalizer, θα ηθελα να αναφερουν εδω τα πραγματικα στατιστικα τους ωστε να εξαγουμε καποια χρησιμα συμπερασματα περι επισκεψιμοτητας των sites.

 

Διοτι δεν ωφελει να λεει καποιος οτι το ταδε site εχει μεγαλη επισκεψιμοτητα, αφου τελικα αυτο ειναι υποκειμενικο αν δεν συγκριθει με τη γενικοτερη επισκεψιμοτητα αλλων site αλλα φυσικα και αναλογικα με το κοινο στο οποιο απευθυνεται.

 

 

Στοιχεια του webalalizer οπως hits ανα μηνα, visits ανα μηνα, daily visits, νομιζω θα μας δωσουν μια καλη εικονα απο το τι παιζει σε επισκεψιμοτητες στο ελληνικο διαδικτυο.

 

Οσοι εχουν webalalizer, ας πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δέχεσαι στατιστικά από sites που χρησιμοποιούν μονο webalizer ? (το οποίο κατά την γνώμη μου είναι το χειρότερο πρόγραμμα στατιστικών που κυκλοφορεί)

 

Εκτός των webalizer και awstats που είναι free βέβαια, αλλά είσαι αναγκασμένος να βλέπεις αυτό το άθλιο Interface που προσφέρουν, υπάρχουν κι άλλα για τα οποία πληρώνεις και σαφώς είναι πιο αξιόπιστα και σαφώς η αισθητική τους είναι κατά πολύ ανώτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση:

επειδη:

1ον: εδω ειμαστε ανωνυμοι (που σημαινει δεν θα χαθει το κυρος μας αν πχ. πουμε χαμηλα στατιστικα)

2ον: δεν χρειαζετε να αναφερεται sites

 

απλα, οσοι εχετε webalizer, πειτε τα αληθινα στατιστικα, χωρις φοβο και παθος!

 

Λεω για το webalizer οχι γιατι ειναι το καλυτερο(προς θεου) αλλα γιατι εχω γνωριζω οτι πολλοι (καλως ή κακως) host providers το χρησιμοποιουν.

 

Ετσι, ως κοινη βαση, ισως μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα παιδια!

 

Εγω ομως βλεποντας αυτα, δεν καταλαβα πως μπορει πχ να υπαρχουν Monthly 170000 hits, οταν τα καθημερινα visits ειναι μονο 57. Επισης το monthly visits πως συσχετιζεται με τα υπολοιπα νουμερα?

 

Θεωρω οτι απο τα πιο σημαντικα νουμερα ειναι το daily visits, monthly visits, και φυσικα hits.

Εσεις πως τα κρινετε ως στατιστικα? Ποιες οι 'αναλογικες΄σχεσεις μεταξυ των στηλων και των στοιχειων τους? (εννοω οτι πχ οταν αυξανεται η μια στηλη δεν πρεπει να αυξανεται περιπου αναλογικα και μια αλλη?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Να στε καλα παιδια!

 

Εγω ομως βλεποντας αυτα' date=' δεν καταλαβα πως μπορει πχ να υπαρχουν Monthly 170000 hits, οταν τα καθημερινα visits ειναι μονο 57. Επισης το monthly visits πως συσχετιζεται με τα υπολοιπα νουμερα?

 

Θεωρω οτι απο τα πιο σημαντικα νουμερα ειναι το daily visits, monthly visits, και φυσικα hits.

Εσεις πως τα κρινετε ως στατιστικα? Ποιες οι 'αναλογικες΄σχεσεις μεταξυ των στηλων και των στοιχειων τους? (εννοω οτι πχ οταν αυξανεται η μια στηλη δεν πρεπει να αυξανεται περιπου αναλογικα και μια αλλη?)[/quote']

 

 

Ξερει κανεις να το εξηγησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hit είναι η κλήση σε κάθε αντικείμενο στην html.

 

Για παράδειγμα, αν μια σελίδα έχει 10 εικόνες, τότε ένα page view (μια επίσκεψη στην σελίδα) είναι 11 hits. 1 hit για την σελίδα, και 10 hits για τις εικόνες.

 

Έτσι, αν το site σου αποτελείται από 10 σελίδες με 10 αντικείμενα η κάθε μία (εικόνες, buttons κτλ) τότε αν ένας επισκέπτης την περιηγηθεί, θα κάνει 10*11hits = 110 hits.

 

Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σου,

 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια 'πραγματα' βαθμολογουνται με χιτ?

Αν εγω εχω μια σελιδα με μονο κειμενο, θα λαβει μονο ενα χιτ?

 

 

Αν ειναι οπως τα λες, να γεμισω τις σελιδες με 'αορατα'(transparent) spacer gifs και να λαμβανουν οι σελιδες χιλιαδες χιτς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καποιος εχει μια απαντηση?

 

Ότι χρειάζεται να "τραβηχτεί" απο τον server.

Ο server πρώτα ζητάει το αντικείμενο (εικόνες, javascript, css κτλ κτλ), και αν του απαντήσει οτι δεν εχει αλλάξει απο την τελευταία φορά που το κατέβασες, χρησιμοποιεί το local cache.

 

Υ.Γ

Αν κάποιος ΞΕΡΕΙ και ΘΕΛΕΙ να σου απαντήσει, θα το κάνει.

Είναι ενοχλητικό να ζητάς κάθε τρείς και λιγο να σου απαντήσει κάποιος.

 

Υ.Γ

Γέμισε την σελιδα με οτι θες. Και 1 τρις hits το δευτερολεπτο να έχεις, δεν δίνει κανεις σημασία σε αυτα.

Τα μετρήσιμα μεγέθη είναι visits και impressions.

Κάνε ενα search στο goooogle θα βρείς πολύ πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...