Προς το περιεχόμενο

Panasonic Nv-gs140


temeteron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! πρόσφατα αγόρασα αυτή την κάμερα έκανα καλή αγορά ;

Η κασέτες miniDV επαναγράφονται αλλά δεν έχουν κάποιο όριο ;

Και μια μικρή βοήθεια με usb ή με firewire θα κατεβάσω την ταινία ; είναι δύσκολη η διαδικασία ; και σε τι μορφή εμφανίζονται τα αρχεία ;

 

 

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω το μοντέλο, αλλά αφού το εχεις αγοράσει ήδη, τι ρωτάς αν είναι καλό ?

Αν βγεί κάποιος και σου πει οτι είναι μάπα, δεν θα στεναχωρεθείς ?

Η ρωτάς πριν αγοράσεις ή δεν ρωτάς καθόλου μετά. :)

 

Απόλαυσέ το, μα δεν είναι δα και επένδυση (σαν τα οικόπεδα).Χρησιμοποίησέ το όσο μπορείς και αργότερα θα πάρεις άλλο.Ετσι είναι τα πράγματα με την τεχνολογία.

 

Για τις ερωτήσεις σου τώρα.

Οι κασσέτες δεν εχουν όριο εγγραφών, αλλά οσο και να είναι, το υλικό (η μαγνητική ταινία) φθείρεται με την υπερβολική χρήση.

 

Την ταινία μπορείς να την κατεβάσεις ή με firewire (προτιμότερο λόγω ταχύτητας) ή USB (αλλά να είναι τουλάχιστον USB 2)

 

Κάθε πρόγραμμα έχει δικό του τρόπο να κατεβάζεις τις ταινίες, αλλά σε γενική μορφή θα είναι κάποιο μενού του τύπου CAPTURE, ενω υπο συνθήκες μπορείς να ελέγχεις και την βιντεοκάμερα (το τμήμα βίντεο της βιντεοκάμερας) μέσω του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς θέλω να δω αν την έχει κανείς και αν προσφέρει την ποιότητα που υπόσχεται. Είπες για την κασέτα δεν υπάρχει κάποιο όριο αλλά εσυ πόσες επαναγραφές θα έκανες σε μια κασέτα ?

Όσο για το firewire αυτό περίμενα να ακούσω ότι το firewire μπορεί να είναι γρήγορο αλλά απο ποιότητα νομίζω πως και τα δυο την ίδια δουλειά κάνουν!

Τώρα αφού κατεβάζει σε capture .avi το αρχείο πως θα το κάνω dvd ?

θα χρειαστεί να το μετατρέψω σε άλλο φορμάτ ή υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει κατευθεύαν .vop ?

 

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα δεν αλλάζει αφού το σήμα είναι ψηφιακό.Οτι bits θα γραφτούν στη μια περίπτωση θα εγγραφούν και στην άλλη.

 

Για τις επανεγγραφές εξαρτάται.Αν μια ταινία θέλω να την κρατήσω σε αρχείο θα την γράψω σε κασσέτα καινούργια.Απο την άλλη, αν θέλω να γράψω διάφορα οχι μεγάλης αξίας, δεν θα το πολυψάξω.

 

Οσο για τη μετατροπη σε DVD δεν εχω κάνει ποτέ (οπότε μάλλον δεν θα σε βοηθήσω), αλλά πάλι υπάρχουν προγράμματα που κάνουν dvd authoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άκουσα πως περίπου 20 φορές μπορείς να γράψεις σε μια κασέτα πάνω κάτω. Όσο για την μετατροπή σε DVD εγώ είχα μετατρέψει mpeg2 αρχεία κατευθείαν σε .vop με το πρόγραμμα MovieFactory της Ulead αλλά .avi σε .vop δεν ξέρω με ποιο πρόγραμμα γίνεται. Αν ξέρει κάποιος ας μας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Studio 9 κάνει πάρα πολύ καλή δουλεία στο να μετατρέψει αυτόματα miniDV κασέτες σε DVD. Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και σου έχει extra δυνατότητες να προσθέσεις διάφορα εφέ στο dvd που θα φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file gia na min kourazesai me polla programmata kai ta synafi, katebase tin tainia me firewire. Twra to kalytero einai na tin swseis se avi fysika ayto exartatai an exeis arketo xwro sto skliro sou. to nero vision kanei oti tha xreiasteis kai katebasma kai kopsimata kai epexergasia kai kapsimo tou telikou apotelesmatos sto dvd kai fysika kai tin metatropi se vob files ola se ena.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο πολλά τα άτιμα που δεν ξέρω ποιο δίνει το καλύτερο και το γρηγορότερο αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής ξέρω το MotionDV της panasonic , Το Pinnacle Studio 9, Το κορυφαίο Ulead DVD Movie Factory, Το PowerProducer της Cyberlink και ακούω και απο σένα για το Nerovision:) τι να προτοδιαλέξεις;) λοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο πολλά τα άτιμα που δεν ξέρω ποιο δίνει το καλύτερο και το γρηγορότερο αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής ξέρω το MotionDV της panasonic , Το Pinnacle Studio 9, Το κορυφαίο Ulead DVD Movie Factory, Το PowerProducer της Cyberlink και ακούω και απο σένα για το Nerovision:) τι να προτοδιαλέξεις;) λοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο πολλά τα άτιμα που δεν ξέρω ποιο δίνει το καλύτερο και το γρηγορότερο αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής ξέρω το MotionDV της panasonic , Το Pinnacle Studio 9, Το κορυφαίο Ulead DVD Movie Factory, Το PowerProducer της Cyberlink και ακούω και απο σένα για το Nerovision:) τι να προτοδιαλέξεις;) λοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις μείνει λίγο πίσω...

 

1 επιλογή -Ulead Video studio 9 που συνδιάζει και DVD Movie Factory

2 .......... - Powerdirector 4 της cyberlink

3........... - Pinnacle Studio 10

4............-Νerovision 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάμερά σου ανήκει στην σειρά της Panasonic με τον τριπλό αισθητήρα, πράγμα που είναι πολύ καλό από άποψη χρώματος. Λογικά πρέπει να έχει πολύ καλή απόδoση στους εξωτερικούς χώρους ειδικά. Σωστά?

 

Ανάλυση 2,3 Mpixels... μια χαρά...

 

Γενικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για ερασιτέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...