Προς το περιεχόμενο

Πόσα φόρουμ μπορεί να σηκώσει μια βάση SQL?


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα subdomain στο 100webspace.com που το έχω για να παίζω δοκιμάζοντας διάφορα προγράμματα για στήσιμο φόρουμ... Μια μέρα αποφάσισα να περάσω ένα πρόγραμμα για φόρουμ και συγκεκριμένα μια punbb στο root του site μου και την phpbb στο directory /forum. Οι πίνακες του ενός ξεκινάνε από pun_ και του αλλουνού από phpbb_ Μέχρι στιγμής τα δύο φόρουμ δουλεύουν μια χαρά...

 

Και αναρωτιέμαι... Είναι σωστό και πρέπον μια βάση να έχει να διαχειριστεί τόσους πίνακες από διαφορετικά φόρουμ? Μπορούμε να βάλουμε και άλλους πίνακες στην βάση πχ άλλη μια phpbb με πρόθεμα πίνακα phpb2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και σωστό και πρέπον :-) να διαχειρίζεται μια βάση MySQL τόσους πίνακες από διαφορετικά forums. Είναι η δουλειά της άλλωστε να διαχειρίζεται πίνακες.

 

Αν δεν μιλούσαμε για MySQL και μιλούσαμε πχ για Ms Access (που το phpBB συνεργάζεται) θα λέγαμε ότι δεν είναι καθόλου σωστό και καθόλου πρέπον γιατί ως βάση δεδομένων δεν είναι να την πολυζορίζεις ...

 

Αν και νομίζω ότι και μια MSAccess δύο forums καταφέρνει να τα διαχειριστεί (φυσικά δεν μιλάμε για forums με μέγεθος Insomnia).

 

H ΜySQL δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω ότι και μια MSAccess δύο forums καταφέρνει να τα διαχειριστεί (φυσικά δεν μιλάμε για forums με μέγεθος Insomnia).

 

H ΜySQL δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Καλά θα την λιώσω να δω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληθος των πινάκων και των βάσεων (καθε φορουμ ειναι σε διαφορετική βαση κανονικά, αλλα στον ιδιο mysql/sql/any server) δεν εχει και πολυ σημασία. περισσότερο βαραίνει ο αριθμος των ταυτόχρονα συνδεδεμένων χρηστών, και μετά το πληθος των ποστ αν χρησιμοποιούν πολύ το search. και για αντιμετώπιση αυτών βοηθάνε: το λειτουργικό και τα settings του, η μνημη, ο επεξεργαστης, ο δισκος, το ευρος γραμμης σε upload.

η mysql χρησιμοποιήται σε πολυ βαρύτερες εργασιες απο τα φορουμ, και τα καταφέρνει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω... Το λογιστικό πρόγραμμα Control 3 που δουλεύω στην δουλειά μου δουλεύει πάνω στην sql...

 

(btw πολύ αίσχος πρόγραμμα το control)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...