Προς το περιεχόμενο

To dsl modem μπορει να παιζει το ρολο του Hub δικτυου?


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα dsl router/modem το οποίο έχει 4 θύρες ethernet.

Θελω να ρωτησω αν το dsl modem με αυτες τις θυρες, μπορει να παιζει και το ρολο ενος lan hub.

Και ποσο straighforward ειναι αυτη η διαδικασια? Αν γινεται δηλαδη, απλα ριχνω στο modem τα δυο pc που θελω(με καρτες δικτυου εννοειτε), και το 1 pc βλεπει το αλλο? Ή μηπως χρειαζονται ρυθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ απλο, απλως συνδεεις τα δυο pc στο router. Αυτα θα παρουν εσωτερικες IP για να επικοινωνουν μεταξυ τους. Oi IP αυτες θα ειναι του τυπου: 192.168.1.Χ. Επισης ολα τα pc που θα συνδεσεις πανω στο router θα εχουν την ιδια IP για το -εξωτερικο- δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις !!!!!Το κανω εγω με 3 pc σε δικτυο με το Zyxel modem dsl που εχει 4 εισοδους. :smile: :smile: :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rithmisi den xriazetai.ite perneis tis ip automata apo to dhcp tou router i allios ton klineis kai tis dinei xirokinita.se ola ta routers me exeresi to cisco oles oi ethernet ine koines.apla se kapoia cisco mporeis ana ethernet na doseis alli ip alla min se mperdepso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8a i8ela na paremvw gia ksedialunw ena psilo 8olo simeio. Ta modules ( h telos pantwn ta routerakia me panw apo 2 ethernet portes) pou exoun panw diaforoi routers einai eksomoiwtes switch.

Kanonika se enan router prepei to ka8e ethernet interface tou na einai se diaforetiko subnet, gi' auto kai o router einai broadcast choker. Ta modules me 4 ethernet ports einai switchaki se oti afora tin xrisi tou.

Auto me ta ethernet ports vevaia isxuei gia access routers giati se allou mege8ous mixanimata ta pragmata allazoun (den einai aparaitita switch oute aparaitita ka8e rj45 einai ethernet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mithrantir gia tin douleia pou thelei oti adsl router kai na parei tha to kanei pantos auto pou thelei.akoma kai an auto akousei sto cisco pou apoti thimame pera apo tin diaforetiki ip se kathe rj 45 i teleutea einai diaforetiki kai mporeis na tin kaneis gia dmz ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, μαλλον κατι κανω λαθος.

Ενω εχω συνδεσει πλεον και τα 2 pc πανω στο dsl router και εχουν και τα 2 internet, ωστοσο δεν μπορει να δει το ενα το αλλο, σαν να ειναι σε δικτυο.

 

Πρεπει να ορισω κατι στα windows για να δει το ενα το αλλο?

Απο την περιοχη δικτυου δεν ειναι ορατο κατι. Μονο με search computers αλλα και παλι μου λεει οτι δεν εχω προσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον' date=' μαλλον κατι κανω λαθος.

Ενω εχω συνδεσει πλεον και τα 2 pc πανω στο dsl router και εχουν και τα 2 internet, ωστοσο δεν μπορει να δει το ενα το αλλο, σαν να ειναι σε δικτυο.

 

Πρεπει να ορισω κατι στα windows για να δει το ενα το αλλο?

Απο την περιοχη δικτυου δεν ειναι ορατο κατι. Μονο με search computers αλλα και παλι μου λεει οτι δεν εχω προσβαση.[/quote']

 

 

Ετρεξες την "Εγκατασταση δικτυου μικρου γραφειου" και ορισες κοινη χρηση στο δισκο που θελεις να βλεπει το ενα pc το αλλο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Γιαννη εκανα αυτη την εγκατασταση και στα δυο pc.

Αλλα το προβλημα παραμενει.

Το ενα pc δεν βλεπει το αλλο.

 

Μηπως υπαρχει κανενα service που ισως ειναι απενεργοποιημενο και πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο? Δεν ξερω τι να υποθεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις κανενα τειχος προστασιας των xp ή αλλο παρομοιο προγραμμα ενεργοποιημενοο και δεν σε αφηνει ???? :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...