Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Pc με Laptop


madboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν εχω ξαναστήσει δίκτυο θα ήθελα την βοηθεια σας.

Στο desktop pc με τα Xp Pro εχω δημιουργήσει 2 χρήστες. Εναν για εμένα και έναν για τον αδελφό μου με limited access.

Αυτο που θέλω να κάνω είναι να δημιουργήσω Lan μεταξύ του desktop pc και του φορητού υπολογιστή.

Πως θα μπορέσω να τους συνδέσω? Θα χρειαστεί να αγοράσω hub ή switch? Crossover καλώδιο θα δουλέψει για απευθείας σύνδεση? Γιατι στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή έχω συνδέσει το Zyxel 650.

Απο το δίκτυο θέλω ο φορητός (που θα τον χρησιμοποιώ μόνο εγώ) να έχει πρόσβαση σε ολα τα αρχεία του pc και αν γίνεται θέλω να έχει πρόσβαση και στα έγγραφα μου και γενικά σε όσα αρχεία έχω δώσει περιορισμένη πρόσβαση και δεν μπορεί να τα δεί άλλος χρήστης παρά μόνο εγω.

Επίσης θέλω να κάνω sharing την 384 adsl και αν γίνεται όταν δεν χρησιμοποιείται ο υπολογιστής να έχει την μέγιστη ταχύτητα του νετ ο φορητός, διαφορετικά αν χρησιμοποιείται η σύνδεση και απο τον desktop να έχει 30Kb ο φορητός και 10 το pc.

Modem έχω το Zyxel 650R-31 και δεν έχει ethernet ports.

 

Οταν είναι κλειστός ο υπολογιστής και θέλω νετ στον φορητό με ανοιχτό το modem-router που έχω θα μπαίνω κανονικά νετ ή θα χρειαστεί να βάλω το μόντεμ πάνω σε hub???

 

Υ.Γ. Αν αγοράσω το Us Robotics 9108 θα κανει sharing μονο το net ή θα μπορεί να λειτουργεί και ως δίκτυο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες!

 

Από τη στιγμή που θέλεις να συνδέσεις >2 μηχανήματα σε δίκτυο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις hub/switch. Η διαφορά μεταξύ τους έγκειται στη διαχείριση του bandwidth. Συγκεκριμένα, το hub στέλνει όλα τα LAN requests προς όλες τις συνδεδεμένες IP, ενώ το switch μόνο όπου αναφέρει to packet header. Άρα, το switch αξιοποιεί καλύτερα και δε σπαταλά τους πόρους δικτύου.

 

Πάνω, λοιπόν, στο switch θα συνδέσεις τα 2 computer και το router σου. Αυτό σημαίνει ότι το καθένα έχει πρόσβαση στο Internet ανεξάρτητα από το άλλο. Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις ένα bandwidth throttle πρόγραμμα στο desktop, στυλ Netlimiter, στο οποίο θα ορίσεις ένα limit 10 ΚΒps. Έτσι όλο το υπόλοιπο θα είναι διαθέσιμο στο laptop.

 

Ως προς την πρόσβαση σε αρχεία από το ένα computer στο άλλο, δεν υπάρχει πρόβλημα, από τη στιγμή που έχεις XP. Αρκεί να δώσεις IPs που να βρίσκονται στο ίδιο subnet, π.χ. αν το router σου έχει IP 10.0.0.254 δώσε 10.0.0.1 στο desktop και 10.0.0.2 στο laptop με κοινό subnet mask 255.255.255.0. Δοκίμασε τις ρυθμίσεις σου κάνοντας ping από το ένα στο άλλο. Εφόσον απαντάει σημαίνει ότι μπορείς στη συνέχεια μέσα από τον Windows Explorer να έχεις πρόσβαση και στα αρχεία του άλλου συστήματος.

 

Δηλαδή από το laptop, πληκτρολογώντας \\10.0.0.1\c$ και αφού δώσεις administrator credentials θα έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του δίσκου C του desktop.

 

Για περισσότερες διευκρινίσεις, εδώ είμαστε .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τώρα σε περίπτωση που δεν θέλουμε να μπλέξουμε με καλώδια να περνάνε μέσα απο τον διάδρομο στου σπιτιού για τα 2 δωμάτια μας θα μπορούσα να στήσω ενα ασύρματο δίκτυο?

Τι ακριβώς θα χρειαστεί και αν μπορείτε πείτε και ενδεικτικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia xara. Isos i lisi WiFi einai kai i kaliteri. Prin merikes meres estisa sto spiti ena kai ola pane sfera! Pira to US Robotics pou anafereis kai 2 wireless kartes diktiou ekana egatastasi drivers, programata, rithmiseis gia aDSL kai tora exo ena diktio pou mirazete tin sindesi asxeta me to an einai anixta kai ta 2 PC. To sigekrimeno router exei kai 4 ethernet thires opote an thes to kavatzoneis ekei pou exeis to notebook kai to sindeeis me ethernet opote glitoneis kai tin mia wireless karta. To router exei giro sta 120 Euros kai i kathe karta 40-50 Euros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με μια wifi κάρτα για τον υπολογιστή και το 9108 ξεμπερδευω με το ασύρματο δίκτυο. Μήπως γνωρίζεις μέχρι πόσα μέτρα είναι η εμβέλεια του wifi?

Απο θέμα ασφάλειας τι γίνεται? Θα πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις? Κάποιος ένοικος της πολυκατοικίας θα μπορεί να έχει πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lipon file madboy exo dimiourgisi to diktio pou les na kanis edo kai 2 mines

exo to us robotics 9108 (120euros) kai mia karta diktiou d-link(45 euros)

kai etsi mirazo tin adsl 384 , kano share ta arxia mou kai ezo lan... asirmata

 

an menis se diamerisma den tha exis problima me tin embelia

emena piani poli kala pantou ektos apo to saloni to opio omos briskete stin alli akri tou spitiou kai perembalonte endiamesa pola kila tsimento kai sidero:)

:):)

 

 

oso gia tin asfalia min anisixis katholou to modem exi idika sistimata wste na mi mpori na mpi kapios allos xoris ton diko sou kodiko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με μια wifi κάρτα για τον υπολογιστή και το 9108 ξεμπερδευω με το ασύρματο δίκτυο. Μήπως γνωρίζεις μέχρι πόσα μέτρα είναι η εμβέλεια του wifi?

Απο θέμα ασφάλειας τι γίνεται? Θα πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις? Κάποιος ένοικος της πολυκατοικίας θα μπορεί να έχει πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο?

 

Ti en logo router leei gia 300 metra apostasi. Auto opos katalaveneis exei na kanei me pollous paragontes pou mporei na riksoun tin embelia tou. Sto diko mou idktio exo 2 ipologistes o enas sti mia meria tou spitiou kai o allos stin alli. To spiti einai makrosteno opote katalaveneis oti i apostasi einai kai megali kai paremvalontai anamesa i kouzina, to mpanio kai to saloni. Mia xara sindesi exo kai 60-70 % piotita sindesis pou einai poli kali an skefteis oti ti paremvalete anamesa. Sou protino na kaneis to idio mias kai se mena petixe mia xara kai me mikro kostos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...