Προς το περιεχόμενο

Αποριες για Linux SUSE


mp3GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβασα προσφατα το Linux SUSE 9.2 live και επειδη αισθανομαι πρωταρης (στο Unix) εχω τις παρακατω αποριες:

 

1. Πως γινεται το configuration του tcpip (εχω Zyxel router ADSL) για internet?

 

2. Υπαρχει αναγκη για firewall και antivirus οπως στα windows?

 

3. Οι αλλαγες αποθηκευονται πουθενα ωστε να μη τις γραφω καθε φορα?

 

Ευχαριστω και θα επανελθω συντομα και με αλλες αποριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω γνώσεις επί του θέματος

 

2. Δεν χρειάζεσαι

 

3. Εφ' όσων είναι live δεν αποθηκεύονται. (δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά όσες διανομές έχω δει δεν αποθηκεύουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη αυτες τις ημερες εγιναν πολλες αντιπαραθεσεις γυρω απο το Linux,δεν αντεξα στην περιεργεια και κατεβασα και εγω το SUSE-10.0-LiveDVD,για να δω τι πραγμα ειναι τελικα αυτο το πολυσυζητημενο Linux.Ομως πως ξεκιναει αυτο το πραγμα ρε παιδια?.Δεν υπαρχει κανενα εκτελεσιμο αρχειο απο τα γνωστα. .exe .com msi κλπ.Ανοιξα το ISO, δειχνει καποια αρχεια αλλα....εδω σταματαμε.Μπορει καποιος να με ξεκινησει?.Με εχει φαει η περιεργεια.Τα αρχεια που περιεχει το DVD,ειναι τα εξης

1) Bootspl.inc (DIR)

2) Media.1 (DIR)

3) Boot.cat (File)

4)Bootlogo

5)Cloop.img (αυτο το αρχειο δεν ανοιγει σαν image)

6)Initrd.gz

7)Isolinux.bin

8)Isolinux.cfg

9)Txtmsg

10)Vmlinuz

Ουτε οι καταλογοι εχουν μεσα καποιο αρχειο εκτελεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den me katalabes, anoikse to nero kai epelekse Burn Iso kai to dvd to opoio 8a grapseis to kaneis boot.

To Linux den exei exe ktl.

Den patas kapoio arxeio gia na kaneis boot, apla ry8mizeis apo to Bios na bootarei to dvd prwta kai exontas to dvd otan kanei epanakinhsh to PC bootarei sto Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Molis epestrepsa apo to agnwsto.Prwth entypwsh thlegrafika.San dyskolo nomizw na fygeis apo ta Windows.Isws einai h prwth entypwsh,isws lew.....

To mellon tha deiksei.To agnwsto panta fobizei sthn arxh.

Pantws sas eyxaristw poly paidia gia ton xrono sas.Na eiste kala.

A kati poy ksexasa.Ayth olh h diadikasia afhse tipota skoupidia ston disko?.Ki an nai pou egine katagrafh sto temp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Αλέξης... Kαι εγώ έβαλα LINUX τον οκτώβριο. Εαν καταφέρεις και μοντάρεις το Internet.. Είναι θεικά.. Απο τότε δεν έχω χρησιμοποιήσει windows ξανά. Εγω τα χρησιμοποιώ κυρίως για δουλειά, μουσική, videos. (Σπουδάζω υπολογιστές) Δεν παίζω παιχνίδια, αλλα μπορείς να φορτώσεις και παιχνίδια.(με κάποιον τρόπο που δεν γνωρίζω ακόμα). Σχετικά με το live, όχι δεν αφήνει κανένα σκουπίδι στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αbominable Σε ευχαριστω.Μας φτανουν τα τοσα απορριματα,που οτι και να κανουμε κατι παντα μενει.Και που υποτιθεται οτι ειναι και καπως γνωστα. Φαντασου τα αγνωστα, (αρχεια Linux).Παντως θα το ψιλοψαξω το θεμα,αν και το βλεπω λιγο χλωμο για βασικο λειτουργικο.Σαν δευτερο ισως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta exw pei polles fores mhn me parete tme tis petres alla einai shmantiko na ta lemne swsta.

einai TO Linux kai OXI ta Linux.

epishs to LINUX den einai Unix.Otidhpote einai conformed to GNU/GPL den einai Unix.

apla stoixeia tou Unix exoun apotelesei bash gia idees sto Linux

 

sto 8ema mas

lkatebases file mou ena .ISO to ipio to kaneis Burn as ISO mesa apo to Nero

exei epiloges....Burn Image kai ta sxetika

 

h Live ekdosh den kanei eggrafs ara den sthn proteinw giati polh apla oti kaneis to xaneis meta.

an 8es na asxoli8eis kai gia na mhn xaseis arxeia bres ena filo sou pou na gnwrizei apo Linux h BSD kai pes tou na sou kanei thn ekgatastash swsta ka8ws kai na sou deixei 5 10 basika pragmata.

 

Kalh PWROSH!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...