Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix 7600: Πιο φθηνή στον Κατερέλο από Pixmania-Nomatica???


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να πάρω ψηφιακή φωτογραφική και έχω σχεδόν καταλήξει στην Nikon Coolpix 7600. Επίσης κοίταγα και τις Nikon L1 και L101...

Μου κάνει εντύπωση που το Ελληνικό κατάστημα είναι πιο φθηνό από τα 2 διεθνή! Στην πρώτη μηχανή μιλάμε για 8-11 ευρώ, στις άλλες 2 Κατερέλος και Pixmania περίπου στα ίδια, και στο Nomatica περί τα 20 ευρώ ακριβότερα!!!

Πως γίνεται αυτό;

Να προτιμήσω να αγοράσω από τον Κατερέλο;

 

Επίσης όποιος έχει κάποια από τις παραπάνω μηχανές, θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις...

 

Εκτός από καλή ποιότητα φωτογραφίας και μικρό μέγεθος, θα ήθελα να έχει οπωσδήποτε απλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, να παίρνει κάρτες SD και να γράφει καλή ποιότητα στο βίντεο VGA με 30 frames. Το σπαστικό είναι ότι αποθηκευουν σε αρχεία .mov που δεν τα συμπαθώ καθόλου. Θα προτιμούσα να κάνει mpeg4 συμπίεση.. Αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον να ξερεις οτι το Nomatica δηλωσε οτι χρεωκοπησε κ οτι οσοι εχουν παραγγειλει ή εχουν δωσει λεφτα ή περιμενουν επισκευη θα τα παρουν με την καινουρια διοικηση(ενας θεος ξερει ποτε).Απο to http://www.dpgr.gr ειδα την ειδηση.Αν οντως ο κατερελος την εχει φθηνοτερη χτυπα την.Εχει φακο Nikkor αν δεν κανω λαθος.Ψαξε κ στο google για κανα review.Εγω προτιμω σαν site τα dpreview.com k to imaging-resource.com.Κοιτα τι λενε κ αυτοι αν κ στο τελος ειναι προσωπικη σου επιλογη.

 

---EDIT----

Εγω εχω μια p200 της sony που την θεωρω κορυφαια για τα λεφτα της(293 ευρω) κ εχει μια η αδερφη μου casio exilim z110.Εχει οσα ζητας η 2η κ περιπου 70 ευρω μειων κ παιρνει κ sd memory card.Κοιτα τες κ τις δυο.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε...

Όντως έχει φακο Nikkor. Στο ΨΦ του RAM την είχε σχετικά καλή σε ποιότητα φωτογραφίας..

Ένας φίλος που το ψάχνει και αυτός αυτές τις μέρες μου έλεγε για την casio exilim 120. Θα τις κοιτάξω και τις 2 μόλις βρώ χρόνο..

Πάντως κάποιος έλεγε εδώ στο φορουμ να προτιμούμε μηχανές από παραδοσιακούς κατασκευαστές του χώρου Cannon, Kodak, Fuji, Nikon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή από αγορές με Ευρωπαική εγγύηση -Πολλές αντιπροσωπείες στην Ελλάδα ,δεν τις αναγνωρίζουν πλήρες και πληρώνεις τελικά,για να πάρεις τα χρηματά σου από το μαγαζί που τάγόρασες ή η άλλη λύση είναι το κατάστημα που έφερε το προιόν, να αναλάβει να σου καλύψει όλες τις διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την δικια μου (sony h1) πιο φτηνα μεσα σε ολο το skroutz.gr την ειχε ο κατερελος κ με διαφορα 30 € από pixmania.

ο τυπος εχει απιστευτες τιμες κ αναλαμβανει ο ιδιος τις διαδικασιες αν χρειαστει service κλπ.

το ζητημα εχει συζητηθει διεξοδικα στο φορουμ του dpgr.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ενώ στο site, ειδικά για την Sony H-1, την ανέφερε ως διαθέσιμη και όταν πήγα από το μαγαζί μου είπε μετά από ένα μήνα ότι θα την έφερνε. Αυτό έγινε τον περασμένο Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τελικά ξενέρωσα με την Nikon Coolpix 7600, καθώς διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια από χρήστες στο http://www.digitalcamera-hq.com, κυρίως ότι είναι τρομερά αργή, και κάποια προβλήματα στο focus.

Τελικά θα πάρω την Sony W7. Από τις καλύτερες. Εδώ όμως καλύτερη τιμή βρίσκω στο Pixmania. Κατερέλος 322 ευρώ, Pixmania 293 ευρώ.

 

Αν μου πάθει κάτι η SONY Hellas με καλύπτει, ή μόνο μέσω Pixmania, να τους την στείλω πάλι πίσω αν χρειαστεί service??

 

Θα προτιμούσα το ελληνικό e-shop (Κατερέλος), αλλά εδώ υπάρχει διαφορά στην τιμή.. Εσεις τι θα κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ενώ στο site, ειδικά για την Sony H-1, την ανέφερε ως διαθέσιμη και όταν πήγα από το μαγαζί μου είπε μετά από ένα μήνα ότι θα την έφερνε. Αυτό έγινε τον περασμένο Νοέμβριο.

 

δεν ειπα οτι την αγορασα απο κατερελο τελικα :)

απο e-shop την πηρα, οταν τελικα την ειχανε φτασει ιδια τιμη.

στον κατερελο μαλιστα ημουνα σε λιστα αναμονης απο τελη αυγουστου και εφτασα να την αγορασω αρχες δεκεμβρη :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον Κατερέλο βλέπω την Sony DSC-W17+256MB M Stick pro στα 324.00EUR.

Συμφερει καλύτερα, αν είναι να πάρω από κει. Η ίδια μηχανή σε μαύρο χρώμα είναι...

Αλήθει με τα χρώματα παίζει τίποτα;;

Η μαύρη σε σχεση με την ασημί; Μήπως στο ένα από τα 2 χρώματα χαλάει πιο εύκολα το φινίρισμα ή γρατζουνιέται ευκολότερα; Τι λένε αυτοί που έχουν σχετική πείρα;;

 

 

Μου είπε ένας φίλος ότι οι W17 και W15 εκτός από το μαύρο χρώμα της μηχανής, δίνουν και το πακέτο με τις εξτρα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και τη θήκη Sony. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον Κατερέλο βλέπω την Sony DSC-W17+256MB M Stick pro στα 324.00EUR.

Συμφερει καλύτερα' date=' αν είναι να πάρω από κει. Η ίδια μηχανή σε μαύρο χρώμα είναι...

Αλήθει με τα χρώματα παίζει τίποτα;;

Η μαύρη σε σχεση με την ασημί; Μήπως στο ένα από τα 2 χρώματα χαλάει πιο εύκολα το φινίρισμα ή γρατζουνιέται ευκολότερα; Τι λένε αυτοί που έχουν σχετική πείρα;;

 

 

Μου είπε ένας φίλος ότι οι W17 και W15 εκτός από το μαύρο χρώμα της μηχανής, δίνουν και το πακέτο με τις εξτρα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και τη θήκη Sony. Ισχύει;[/quote']

 

 

Yeap! Ισχύουν όλα όσα λες..Δερμάτινη θήκη, φορτιστής + 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες..Εμένα μου άρεσε περισσότερο σε μαύρο χρώμα και την πήρα! Υστερoύν τα μοντέλα αυτά μόνο στο night mode..Κατά τα άλλα..Perfect choice :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...