Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στο Solaris = Ξυπόλυτος στα αγκάθια


billyyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητό forum...

Πρόσφατα εγκατέστησα το Solaris 10 στον υπολογιστή μου γιατί πρέπει να κάνω μια εργασία πάνω σε αυτό αλλα τα έχω βρει μπαστούνια:mrgreen: ! Δυστηχώς υπάρχουν ελάχιστα sites που να δίνουν οδηγίες στους αρχάριους και ούτε ένα βιβλίο για τους πρωτάρηδες στο Solaris.:???:

Μήπως έχετε υπόψην σας κανένα τέτοιο site ή βιβλίο? Βρήκα ένα βιβλίο Solaris 9 for dummies αλλά φοβάμαι μήπως διαφέρει πολύ από την "επαναστατική" 10η έκδοση. Γνωρίζει κανείς? :confused:

 

Υ.Γ.

Έγραψα το μηνυμά στο φορουμ του λινουξ γιατί ήταν το λιγότερο άσχετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στήσω έναν apache server για να σηκώσω μια ιστοσελίδα σε php και να στήσω και έναν SMTP server. Έχω διαβάσει αρκετά σε αυτά αλλά θέλω να εξοικιοθώ με το solaris. Θα μου ήταν απαραίτητο να βρω το πως συνδέομαι στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στήσω έναν apache server για να σηκώσω μια ιστοσελίδα σε php και να στήσω και έναν SMTP server. Έχω διαβάσει αρκετά σε αυτά αλλά θέλω να εξοικιοθώ με το solaris. Θα μου ήταν απαραίτητο να βρω το πως συνδέομαι στο internet.

 

Εργασια ειναι αυτο ή μηπως δουλεια ?

 

Το documentation στο site της Sun το κοιταξες ?

 

ΥΓ: Στο Solaris δεν ειναι αγκαθια αλλα αγγ*υρια.

Δεν ειναι για αρχαριους χωρις αυτο να ειναι παραγοντας που θα σε αποτρεψει προσωπικα να το χρησιμοποιησεις. :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Εργασια ειναι αυτο ή μηπως δουλεια ?

 

Το documentation στο site της Sun το κοιταξες ?

 

ΥΓ: Στο Solaris δεν ειναι αγκαθια αλλα αγγ*υρια.

Δεν ειναι για αρχαριους χωρις αυτο να ειναι παραγοντας που θα σε αποτρεψει προσωπικα να το χρησιμοποιησεις. :twisted: :twisted:

 

Για αγγούρια ήθελα να γράψω και εγώ !:-D Δεν υπάρχει όντως περίπτωση να το χρησιμοποιήσω προσωπικά' date=' είναι πολύ πολύπλοκο, πολύ περισσότερο από τις εκδόσεις Linux που έχω χρησιμοποιήσει (Suse, Mandrake, Knoppix).

 

Κοίτα στο site της SUN που έχει ένα σωρό βιβλία και στο comp.unix.solaris

 

To site της Sun είναι η μόνη μου παρηγορία! Το comp.unix.solaris είναι φόρουμ? Το έγραψα στο google και μου έβγαλε forums (εξίσου χρήσιμα βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fantazomai oti enas linux user pou exei sthsei apache kai php den 8a exei duskolia na to sthsei kai se solaris...den einai aggouria auta ta pramata....

 

Katebase source kodika kai kane to configure kai make kai de nomizw na exeis problhma....Twra an 8eleis na to asfaliseis auto einai allo 8ema..

 

BB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fantazomai oti enas linux user pou exei sthsei apache kai php den 8a exei duskolia na to sthsei kai se solaris...den einai aggouria auta ta pramata....

 

Katebase source kodika kai kane to configure kai make kai de nomizw na exeis problhma....Twra an 8eleis na to asfaliseis auto einai allo 8ema..

 

BB

 

Η αλήθεια είναι ότι ο Apache εγκαταστάθηκε (μετά από σχετικό κόπο βέβαια).

Βασικά τα προβλήματα μου ηταν σε αλλα θέματα.

Για παράδειγμα είναι εξαιρετικά δύσκολα να κάνω μια σύνδεση PSTN' date=' αφού δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο όπως αυτά που έχουν οι διάφορες διανομές linux (που και αυτά έχουν τον σχετικό μπελά τους). Τρέχω το DHCPCONFIG αλλά... τζίφος. Τα ίδια για την καρτά ήχου που είναι ενσωματωμένη στην motherboard. Δεν την βλέπει με τίποτα. Βέβαια όλα αυτά είναι λίγο άσχετα με την εργασία αυτή καθαυτή αλλά προσπαθώ, μια που το χρησιμοποιώ, να το μάθω κιόλας.

 

[u']Το πρόβλημα είναι το εξής σε γενικές γραμμές[/u]: Υπάρχουν πολλές πηγές και βιβλιογραφία για προχωρημένα θέματα και σχεδόν καμία για βασικά, τόσο που πιο εύκολα ασφαλίζω τον apache (λέμε τώρα) παρά καταφέρνω να κάνω μια PSTN σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...