Προς το περιεχόμενο

PCBSD(freebsd) ports help..


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ...

 

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται install on-line μόνο με το boot cd όλo το λειτουργικό αλλά και όλα τα ports?

 

Exω ένα pc 433mhz με 10αρι σκληρό για πειραματόζωο..και θέλω να δώ τι καλούδια μπορεί να γεμίσει από default.

Ερχομαι από Slackware. Δοκίμασα μόνο με το bootcd tou freebsd 6.0 αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Κάποιος bsd man για βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη VChris

Δεν γνωριζω για online εγκατασταση ,αλλα γιατι δεν το κατεβαζεις να το εγκαταστησεις μονος σου?Δυο cd ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω αυτό...απλά θέλω να δω το pcάκι τούμπανο χωρίς να κάνω επιλογές..anyway...ψάχνω από εκείνη την ώρα το ports σύστημα και έχω κατενθουσιαστεί. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με το FreeBSD αρκετά χρόνια.

Ο καλύτερος τρόπος να το εγκαταστήσεις είναι να κάνεις ένα minimal Install

και μετά χρησιμοποιώντας τα ports να εγκαταστήσεις τις τελευταίες εκδόσεις κάθε προγράμματος που θέλεις.

 

Απλώς να βάλεις τα Ports (αλλά και να μη τα βάλεις, αρκεί να χρησιμοποιήσεις μετά το cvsup Και να κανεις ενημέρωση του /usr/ports)!

 

BB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok το έχω κάνει κι αυτό..αλλά όταν δοκιμάζω μέσα από το sysinstall να δώσω %make σαν root στον κεντρικό κατάλογο της κατηγορίας (π.χ. multimedia) στο πρώτο λάθος πακέτο που θα βρεί,σταματάει.

Καμιά ιδέα για bypass τα "λειψά" από libs πακέτα και συνέχεια του install?

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε συνιστούσα να διαβάσεις πρώτα το FreeBSD Handbook το οποίο έχει τις παραμέτρους που χρειάζεσαι.

 

Πάντως είναι λίγο χαζό να κάνεις ένα make στο κατάλογο της κατηγορίας γιατί θα σου βάλει τόσα χαζά προγράμματα που θα το μετανιώσεις. Καλύτερα πήγαινε στο site του freshports (http://www.freshports.org) και κάνε browse :)

 

BB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...