Προς το περιεχόμενο

Thermaltake Shark και moda


bend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έρχεται στα χέρια μου σε λίγες μέρες το κουτί του τίτλου. Επειδή έχω πολύ σκόνη σπίτι (απέναντι, δεξια και πίσω χτίζονται οικοδομές) θέλω να μου πείτε ιδέες για να φτιάξω φίλτρω στο πλαίνο παράθυρο που είναι γεμάτο τρύπες και να βάλω και ανεμιστήρες.

Έχω βρεί κάτι φίλτρα από ένα παλίο aircondition αλλά δεν ξέρω πώς να τα κώψω γιατί είναι φτιαγμένα από λεπτο πλαστικό και δεν έχω καμία ιδέεα πως να τα στερεώσω στο παράθυρο ώστε και να βγαίνουν για να τα καθαρίζω αλλά και να βάλω και πάνω τους 2 ανεμιστήρες.

Βρήκα επίσης σε ένα site μια moda για το συγκεκριμένο κουτί που του έβαλε plexiglass στο πλάι αλλα προτιμώ κάποια λύση με φίλτρα γιατί και πιο εύκολή πιστεύω θα είναι και δεν έχω καθόλου εργαλεία. Ένα blackendecker έχω και κάτι κοπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται στα χέρια μου σε λίγες μέρες το κουτί του τίτλου. Επειδή έχω πολύ σκόνη σπίτι (απέναντι' date=' δεξια και πίσω χτίζονται οικοδομές) θέλω να μου πείτε ιδέες για να φτιάξω φίλτρω στο πλαίνο παράθυρο που είναι γεμάτο τρύπες και να βάλω και ανεμιστήρες.

Έχω βρεί κάτι φίλτρα από ένα παλίο aircondition αλλά δεν ξέρω πώς να τα κώψω γιατί είναι φτιαγμένα από λεπτο πλαστικό και δεν έχω καμία ιδέεα πως να τα στερεώσω στο παράθυρο ώστε και να βγαίνουν για να τα καθαρίζω αλλά και να βάλω και πάνω τους 2 ανεμιστήρες.

Βρήκα επίσης σε ένα site μια moda για το συγκεκριμένο κουτί που του έβαλε plexiglass στο πλάι αλλα προτιμώ κάποια λύση με φίλτρα γιατί και πιο εύκολή πιστεύω θα είναι και δεν έχω καθόλου εργαλεία. Ένα blackendecker έχω και κάτι κοπίδια.[/quote']

μια καλη λυση ειναι να παρεις κομματι τουλι

να το βαψεις μαυρο με σπρευ

και να το κολλησεις με θερμοκολλα, τεντωμενο μεσα απο τη σιτα

 

θα θελει καθαρισμα που και που

αλλα η σκονη θα μενει εξω απο το κουτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego tha sou protina vasika mia prosorini na kaneis kati prosorino kai oxi kati monimo mias kai oi oikodomes kapia stigmi tha teliosoun kai esi tha exeis xalasei tin omorfia tou koutiou sou...

Exo to idio kouti kai einai arketa athorivo me tous 12 arides pou exei kai episis krataei para poli kali thermokrasia sto esoteriko tou, etsi an esi tha prostheseis anemistires tha exeis perissotero thorivo..

prspathise loipon na vreis ena lepto plegma opos tha exei to mprostino fan sou sto kouti kai kleise oles tis piso axristes tripoules pou exei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mporeis gia prosorina na xrisimopoiiseis cellofan gia kleisimo vazon oxi fagitou pou kollaei kai tsalakonei, kai na kleiseis tis tripes. Einai entelos diafano, kai den fainetai. Ego etoimazomai na agoraso plexi glass diafano ton 2mm, kai na to magkoso stis esoxes (pano kai kato) pou exei to plaino, kai stis esoxes mesa tha valo monotiko afrolex, lepto, auto gia ti monosi parathyron, gia na min paizei, opote apofeugo tis trypes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζει κανείς αν πουλάνε φίλτρα που να το κόβεις σε ότι μεγεθος θέλεις? Το λέω αυτό γιατί το κουτί στο γραφείο μου φαίνεται μόνο η πρόσοψη μιάς και είναι δίπλα στον τύχο. οποτε δεν με ενδιαφέρει τοσο η εμφάνιση στο πλάι. Αν με ωτήσει κάποιος "τότε γιατί το πήρες", απλά γιατί είχα ενα RMA από μία καρτα γραφικών και επειδη είχα αλλάξει ήδη σύστημα μου πιστώσαν λογαριασμό και πήρα διάφορα καλούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζει κανείς αν πουλάνε φίλτρα που να το κόβεις σε ότι μεγεθος θέλεις? Το λέω αυτό γιατί το κουτί στο γραφείο μου φαίνεται μόνο η πρόσοψη μιάς και είναι δίπλα στον τύχο. οποτε δεν με ενδιαφέρει τοσο η εμφάνιση στο πλάι. Αν με ωτήσει κάποιος "τότε γιατί το πήρες", απλά γιατί είχα ενα RMA από μία καρτα γραφικών και επειδη είχα αλλάξει ήδη σύστημα μου πιστώσαν λογαριασμό και πήρα διάφορα καλούδια.

εφοσον δεν προτιμας την πρωτη λυση που σου προτεινα

μπορεις εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις και τα σφουγγαρακια που περιεχονται στις συσκευασιες μητρικων & vga (τουλαχιστον παλαιοτερα)

τα κολλας ακομα και με χαρτοταινια εσωτερικα της διατρητης λαμαρινας και κρατανε σκονη εξω απο το κουτι

(συντομα ομως θα μπουκωσουν και θα θελουν καθαρισμα και αυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το κουτί και με λύπη μου διαπιστώνω ότι είναι πιό θερμό απο το chieftech dx01 που είχα. Με το προηγούμενο κουτί η 7800gt μου ανέβαζε ανωτατο όριο θερμοκρασίας 56 και δούλευε idle στα 38 και με το καινούριο μου ανέβασε σε μισή ώρα counter 64 και δουλεύει idle 44.

Άσε που μισή ώρα προσπαθούσα να ανοίξω την πρόσοψή και το παράτησα γιατί θα το έσπαγα στο τέλος.

Από βάρος πάντος σκίζει, φτερό και πούπουλο είναι το άτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπρίτη, αυτά δεν είναι όμως πολύ χοντρά εαν θελήσω να βάλω και κανένα ανεμιστήρα, γιατί κατά τα άλλα καλή ιδέα μου φένεται..

αυτα τα σφουγγαρια - αφρολεξ που λεω δεν ηταν χοντροτερα απο 7χιλ.

αν τα συμπιεσεις κιολας φτανουν τα 3χιλ. max...

για ψαξτο λιγο..

 

αλλιως απλο τουλι που κανει πολυ καλη δουλεια....

δοκιμασμενα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το κουτί και με λύπη μου διαπιστώνω ότι είναι πιό θερμό απο το chieftech dx01 που είχα. Με το προηγούμενο κουτί η 7800gt μου ανέβαζε ανωτατο όριο θερμοκρασίας 56 και δούλευε idle στα 38 και με το καινούριο μου ανέβασε σε μισή ώρα counter 64 και δουλεύει idle 44.

Άσε που μισή ώρα προσπαθούσα να ανοίξω την πρόσοψή και το παράτησα γιατί θα το έσπαγα στο τέλος.

Από βάρος πάντος σκίζει' date=' φτερό και πούπουλο είναι το άτιμο.[/quote']

 

Se emena to Shark exei ligo xamiloteri temp C apo to Chieftec BX pou eixa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινήσω ότι στο cheiftech είχα και πέντε ανεμιστήρες και παρότι είχα της Zalman front panel για τον ελεγχό τους και τερμα χαμηλά να τους είχα έκανε σαν τρακτερ. Το sharκ είναι αθόρυβό.

Τελικά το φίλτρο απο το παλίο aircondition που είχα έκατσε πάνω κουτί, μία τρυπίτσα στό πλαίσιο του πλαστικό που κρατάει το φίλτρο έκανα για να θυληκώση καλύτερα, έβαλα γύρω γυρω από το λεπτό πλαστικό πλαίσιο που κρατάει το φίλτρο ταινία διπλής όψεως και με κοπίδι την έκοψα τόσο λεπτή όσο είναι και αυτό το πλαστικό πλαίσιο και έβαλα και κάτω χαμηλά έναν 90μ αθόρυβο ανεμιστήρα μαρκας Gladiaκάτι και όχι μόνο συνιχίζει να παραμένει αθόρυβο αλλά μου περίωρισε της υψηλές θερμοκρασίες σε full load. Δηλαδή σε idle μου δουλευει την GPU στους 40 (μέτα από μιση ώρα ανοικτό, πριν στου 39) και την CPU 31. Σε foul load GPU 55-57 και CPU 42-44.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...