Προς το περιεχόμενο

Zyxel modem router με περίεργη υποδοχή τηλεφώνου..


polaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα ενα wireless router της Zyxel αλλά η υποδοχή που βάζεις το τηλεφωνικό καλώδιο ειναι 8πινη, δηλαδή ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με τις υποδοχές καλωδιου δικτύου.

 

Το θεμα ειναι οτι μεσα στη συσκευασία, υπήρχε ενα καλώδιο που αυτοί (οι γερμανοι, γιατι ολο το κουτι και οι οδηγίες ειναι στα γερμανικά) το ονομαζουν τηλεφωνου, στην πραγματικότητα όμως έχει το σχήμα του UTP (δικτύου) αλλά εσωτερικά έχει μόνο 4 καλώδια (όσα και το δικό μας τηλεφωνικό).

 

Εγω βρηκα ενα καλώδιο τηλεφωνου, απτη μια ειναι τηλεφωνικό μικρό, και απτην αλλη τηλεφωνικό μεγάλο(δικτυου).

 

Θεωρητικά έπρεπε να παίζει, πρακτικά όμως δεν το εχω καταφέρει να παίξει.

Εχετε καμιά ιδέα να μου δώσετε για το τί πρέπει να κάνω.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dike mou einai aplo....

syndeeis tou thlefwnou sto kanoniko mikro bysma to legomweno RJ-11 kai to megalo pou ontws einai UTP RJ-45 sthn karta diktyou soy me crossover kalwdio

to oti exei mono 4 syderakia to 8 pino einai logiko apla kaneis den ekane pote ton kopo na sou pei pws to 10 kai 100 mbit dyktio kanei xrhsh mono twn 4 apo ta 8 pin!

 

kalh porwsh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε καπου μπερδευτήκαμε...

 

Το router έχει μονο μία είσοδο για DSL, και αυτή ειναι RJ-45..

Το καλώδιο που μου προσφέρει και το οποιο ονομάζει (στο σακουλάκι) τηλεφωνικό καλώδιο, ειναι RJ-45 - RJ-45.

 

Εγω οπως ειπα βρηκα ενα RJ-11 - RJ-45, και έστω οτι συνδέω την πρίζα του ΟΤΕ με το RJ-11, και κανονικά με την αλλη ακρη που μπαίνει στο router θα επρεπε να παίξει.. κιομως δεν παίζει (η γραμμη ειναι κανονική, τωρα που γράφω, γραφω απο αλλο router).

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τί να συνδέσω με crossover, αφού ουσιαστικά δεν παίρνω σημα για DSL... + οτι το router ειναι wireless...

 

Το router ειναι το 660HW-67, το οποιο ειδα στο ιντερνετ οτι ειναι OVER U-R2... (το -61 ειναι για PSTN, και το -63 για ISDN, εγω ηθελα για PSTN και μου δωσανε λάθος??)

Τι ειναι το U-R2???

 

Bρηκα αυτο..

U-R2 Spezifikation der ADSL-Schnittstelle der Deutschen Telekom.

 

στη σελίδα αυτή...

http://www.pcgo.de/praxis/cm/glossar/index.php?l=U&r=7

 

Δεν χρειάζεται να ξερει κανεις γερμανικά για να καταλάβει οτι σημαίνει ADSL specification for Deutche Telecom, δηλαδη ο γερμανικος ΟΤΕ... Το θέμα ειναι αν μπορώ να λειτουργησω το modem χωρίς να έχω πρόβλημα... ή να το φλασάρω για PSTN...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta over isdn synh8ws exoun tetoio vysnma sto line-in.to usr 9108 annex-b pou phra prosfata tetoio vysma exei kai sthn syskeyasia exei 2 kalwdia me rj-45 kai oxi rj-11.alwste kai sto spliter tou ote tairiazoun ta rj-45.

mallon over isdn soy dwsane...des sto suport ths zixel an yposthrizei flasharisma se annex-a diaforetika prepei na to epistrepseis (h na allaxeis thn grammh sou se isdn)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to eida to modem kala sta eipa...

ti den katalabes??????

ena mikro bhsma pou legetai RJ-11 einai tou thlefwnou

ekei syndeis to ADSL modem

meta gia na to ry8miseis sou exei mesa apo tis ypodoxes UTP na baleis kalwdia

to ry8mizeis kai apo kei kai pera kaneis kai xrhsh tou Wireless ean exeis kartes asyrmates....

h basikh ry8mish omws prepei na ginei apo RJ-45

ensyrmata kai oxi asyrmata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na des kai thn selida kai ta specifications

den yparxei periptwsh na exei mono ena I/O

mhn me trelaneis

exei ena gia thlefwno kai tosa al[la gia kartees dyktiou

http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1079416368&indexcate1=1021877946&indexFlagvalue=1021873638

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, σας ξαναλέω ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ετσι οπως λετε, πρέπει να βγάλω και φωτογραφία να το δείτε συνδεδεμένα όλα και το φωτάκι DSL σβηστό? Κατέλειξα οτι ειναι U-R2 το οποίο δεν υποστηρίζεται απτον ΟΤΕ.

 

Εγω δεν ειπα οτι εχει 1 Ι/Ο, ειπα όμως οτι αυτο το Ι/Ο ειναι RJ-45, και ΔΕΝ υπηρχε μεσα καλώδιο RJ-45 - RJ-11, άλλο αν εγω ξέθαψα απο κάπού ένα και δεν παίζει...Προφανώς, αφού ουσιαστικά ειναι σα να προσπαθώ να κάνω να παίξει συσκευη με διαφορετικό πρωτοκολο!

 

ΑΛΛΟ ISDN & PSTN που ξέρουμε εμείς εδω και άλλο U-R2 που έχουν στη γερμανία... Το πρόβλημά μου τελικά δεν ειναι το καλώδιο, ειναι το πρωτοκολο!!!!

 

Απλα ο μαγαζάτορας μου πούλησε παραεισαγωγής zyxel που το είχε φέρει απο Γερμανία.. απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλλε το RJ11 στην RJ45... Μια χαρά θα παίξει!

 

Και τότε γιατί στα ανταπτοράκια προέκτασης δικτύου αν προσπαθήσεις να τα χρησιμοποιήσεις σαν προεκτάσεις τηλεφωνικού καλωδίου δεν παίζουν....? Eγω το είχα δοκιμάσει μια φορά και δεν έπαιξε, αν και έκανε κλίκ μέσα στο ανταπτοράκι και τα πινάκια φαίνονταν να ακουμπάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για του λόγου το αληθές...

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/429555.html

 

προ-τελευταία απάντηση...

 

what is the different between the 2 models?660HW-61 and 660HW-67.

 

-61 is ADSL over analogue phone line

-67 is ADSL over UR2

 

Totally different ADSL chips

 

Πακετο γμτ.. παω για αλλαγη τωρα... κριμα και ειχα όρεξη..............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxhn mhn akous tis blakies tou allou kai mhn baleis kanena rj-11 sto rj-45.

8a ginei panikos

allos logo pou yparxoun ta 2 eidi kalwdiwn yparxei alles taseis alla kolpa na mhn se koutrazw telos pantwn

twra an sigoureposes oti ontws den kanei gia PSTN grammh den xerw ...alla nomizw pws kanei alla kati paizei kai akoma den exeis katalabei pws na to sthseis....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι τοσο πολυ αμφιβάλεις για τις δυνατότητες μου να συνδέσω ενα απλό ρουτεράκι, πάντως πήρα τηλέφωνο την Zyxel στην Γερμανια και μου ειπαν οτι όσο και να το παλέψω, επειδή ειναι διαφορετικό το πρωτοκολο δεν θα παίξει! :)

 

Οποτε λύθηκε και η απορία μας, η μόνη μου λύση δυστυχώς ειναι να το γυρήσω πίσω.

 

Εγω ζήτησα απτο κατάστημα μέσω τηλεφώνου το ρουτερακι αυτό για PSTN, και μου έστειλε αυτό, μάλιστα πλήρωσα και μεταφορικά 15€ να ερθει απο Θεσσαλονίκη. Ξέρετε αν έχει την υποχρέωση ο μαγαζάτορας να πληρώσει το courier για να επιστραφεί το προιόν?? ή το αναλαμβάνω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...