Προς το περιεχόμενο

Sindesmologeia diktiou!!


fermat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εννούσα οτι για να ασχοληθεί κάποιος να φτιάξει δικαιωματα, χρηστες, mailbox, να ρυθμίσει τα ports, δικτυακούς φακέλους & printers etc, θέλει τόσα χρήματα ΑΝΑ user! :)

 

Το ξέρω, γιατί τόσα παίρνει ενας φίλος μου που κάνει τη δουλειά αυτή και με έχει φωνάξει να στήσουμε ενα μικρό internet cafe. Βασικά καφετέρεια κανονική ηταν αλλά ειχε και μερικά τερματικά σε ένα χωρο όταν πρωτοξεκινούσα στη δουλειά μου πριν 2 χρόνια ώστε να έχω κάποια ελάχιστη εμπειρία με δικτυα.

 

Σαφως και όσο πιο μεγάλο το δίκτυο τόσο πιο μικρό το κόστος ανα τερματικό, δηλαδή στα 10 pc θα δώσεις γυρω 2000€, αλλά στα 100pc ίσως να σου κόψουν κανα 20%. Εξαρτάται από πολλά πάντως, αλλά επειδή έχω δει δουλειές και δουλειές, δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα κακοστημένο δίκτυο γιατί ειναι θέμα χρόνου να σου βγάλει προβλήματα.

 

 

Επιμένω πως τη δουλειά αυτή δεν πρέπει να την κάνεις μόνος σου.. :)

Αν παρ'όλαυτα θελήσεις, εδω ειμαστε να σε βοηθήσουμε όπου κολλήσεις και θέλεις κάποια βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'ενα switch/hub,4 straight καλωδια,4 IP adresses (192.168.100.1-192.168.198.2-192.168.100.3-192.168.100.4) και subnet mask 255.255.255.0 θα εισαι ενταξει απο δικτυωση.Τα XP καθολου δεν ενοχλουν.Αφου κανεις τα προηγουμενα ρωτα παλι για το σεταρισμα των ΧP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχεις ίντερνετ πρέπει να ενεργοποιήσεις το internet connection sharing στη σύνδεση σου με το νετ (αν αυτή είναι dialup). Αλλιώς συνδέεις το ρούτερ σου και αυτό στο switch, όπως θα κάνεις και με τους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...