Προς το περιεχόμενο

provlhama kata thn eggatastash fedora core 4 :(


tolis86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to grafw teliak to iso ksekinaei apo to dvd pataw ender(meta dokimasa kai na patisw linux noprobe) alla enw pernane grames entolwn stamataei kai menei ekei!!!! kapou arxika pio panw leei to ekseis:

 

<0> kernel panic - not syncing:Attempted to kill init!

 

ti skata einai ayto????? kai persi eixa prospathisei na valw ta mandrake 10.1 alla pali eixa ena provlima..an thimamai kala de mpou evlepe to disko i kati teteio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγο googling βρηκα αυτο:

http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=280217

(ιδιο προβλημα, αλλα για το fc3)

οπου εχει ενα post:

Found the solution!

Try to boot with "F4" (Kernel Options) #linux pci=nosort text

Now Fedora can be installed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epiase kapies foes alla oxi panta...exw allo provlima meta afotou kai an telika proxwrisei stin eggatastasi.... mou leei: must have a / partition to install on

giati ti einai ayto??? exw ftiaksei ena partition 10giga ext2 ti allo prepei na kanw????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ορισεις αυτο το partition ως root

(δηλαδη να εχει σημειο προσαρτησης τον φακελο / )

λογικα σε καποιο σημειο θα σε ρωταει για τα partition. δεν ξερω απο fedora αλλα πρεπει να ψαξεις για καποια επιλογη που να λεει

mount αυτο το partition στο ταδε directory

(στο οποιο πρεπει να επιλεξεις το / )

επισης αν το format το εχεις κανει με καποιο προγραμμ απο windows ισως

χρειαστει να το ξανακανεις μεσα απο τον installer (προσωπικη μου επιλογη ειναι συνηθως το reiserfs η ext3 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πατησα μια επιλογη που λεει να διαγραπσει οτι αλλη εγγατασταση λινουξ και τα εγγατεστησα αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα....δεν εχω boot screen!!!!!! μα τι στο καλο? τι μπορω να κανω για να εχω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasika den eixe grafika epidi me grafika mou evgaze kernel panik...alla thimamai kati allo...mou elege kati gia to boot kai eixe dio epiloges mia linux kai mia alli other kai patisa to other giati nomizw ti allo na vgazei dld kai ta windows...gkafa e??? twra ti na kanw? na eggatastisw pali ta fedora?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιζουν δυο-τρεις λυσεις.

Μπορεις αν εχεις καποιο live cd να εγκαταστησεις απο αυτο τον bootloader.

'H ισως αν κανεις install παλι να εχει επιλογη upgrade και μεσω αυτου να βαλεις μονο τον bootloader(εγω στα mandrake το εχω κανει μια δυο φορες αυτο με επιτυχια) χωρις να εγκαταστησει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εγκαταστησεις τον grub.

Κανεις boot με το cd του Fedora.

Γραφεις linux rescue.

Αν θυμαμαι καλα σε ρωταει για γλωσσα και αν θες να δουλευει το δικτυο σου. Πατας continue και συνεχιζεις. Μετα σε ρωταει αν θες να κανεις mount τα Linux Partitions σου στο /mnt/sysimage. Continue και συνεχιζεις. Οκ και σε βγαζει σε κονσολα. Εκει πατας chroot /mnt/sysimage

και στη συνεχεια grub-install /dev/hda

Ετσι θα εγκατασταθει ο grub στον MBR του πρωτου σου δισκου.

 

Οχι και επανεγκαταστη για το παραμικρο. =)

 

Στα παρακατω sites θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για να ρυθμισεις καπως το fedora σου.

 

http://stanton-finley.net/fedora_core_4_installation_notes.html

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc4.html

http://www.fedoraforum.org/

 

Ελπιζω να απενεργοποιησες το SELinux κατα το install... Διαφορετικα θα σου βγαλει προβληματα αργοτερα με την εγκατασταση νεων προγραμματων.

 

Edit: Αν φοβασαι μη χαλασεις τον MBR (που και να τον χαλασεις φτιαχνει ευκολα γενικα) υπαρχουν και καποιες αλλες επιλογες αν και αυτη που σου ειπα ειναι πολυ απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tespa ta katafera kanontas epanegkatastasi....twra omws exw allo provlima....pws kanei shut down???? akougetai eleino to kserw alla de mporw na to vrw... :D voithist me ligo...

episeis de mporw na mpw net... ti rithmiseis prepei na kanw??? an diavasw to help pou exei tha vrw akri?? alla einai kai megaloutsiko kai variemai ligo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...