Προς το περιεχόμενο

brhka asyrmato diktuo xwris asfaleia!!


spyrosole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερον thread

δεδομενου ότι η τεχνολογία στην ελλάδα δεν ήρθε ομαλά αλλά κάπως βεβιασμένα (είτε λόγω της παγκόσμιας κατάστασης είτε λόγω πιέσεων π.χ. Ε.Ε.) είναι αναμένομενο η νομοθετική θωράκιση να έπεται κάθε νέας τεχνολογίας.

Όσο για τις ερμηνείες που δίνονται σε κομμάτια νόμων καλό θα ήταν να είχαμε ένα δεδικασμένο για να είμαστε σίγουροι για το πως το χειρίζεται ο νομοθέτης, δύσκολο όμως αυτό.

 

Όσο για την νομιμότητα της ενέργειας δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν αγνοεί την έννοια "κρυπτογράφηση" ?

Κακώς την αγνοεί.

Αν εγώ αγνοώ οτι ο φόνος διώκεται ποινικά

λες να στεναχωρηθεί το δικαστήριο ?

.

Αν όμως δεν την αγνοεί ? και τότε το επιλέγει ?

όπως κάνεις εσύ με το AP σου.

Τότε είναι παράνομος ο τρίτος ?

.

Αυτό το "είδα πόρτα ανοιχτή και μπήκα" δεν καταλαβαίνω που το βρήκες

Οσο υπάρχουν ΑΝΟΙΧΤΕΣ πόρτες σε ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ χώρους, δικαιούσαι να μπαίνεις.

.

Και αν η κρυπτογραφία δεν είναι αρκετά ισχυρή;

Είπαμε, εαν παραβιαστεί σύστημα ασφαλείας για να ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ η πρόσβαση η πράξη είναι πέρα για πέρα παράνομη.

.

Είναι τόσο νόμιμο όσο το να βάλεις κοριό στο τηλέφωνο χωρίς να παρεμβαίνεις στις συνομιλίες του άλλου.

Οταν βάλεις κοριό παραβιάζεις το απόρρητο απο την γραμμή για την οποία ο άλλος ΠΛΗΡΩΝΕΙ για να χρησιμοποιεί.

Για τον αέρα όμως ΔΕΝ πληρώνει τίποτα,είσαι στο AWMN και έχεις αυτή την άποψη ?

.

Όχι, τα ουρλιαχτά της γκόμενας είναι broadcast επικοινωνία. Δε χρειάζεται να προβείς σε ενέργεια για να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτά, αντίθετα, η πρόσβαση είναι ακούσια. Το να αποκρυπτογραφείς δεδομένα όμως γίνεται ενεργητικά και από πρόθεση.

ΕΔΩ την πατάς, η γνωστοποίηση του SSID είναι BROADCAST επίσης, και το authentication είναι διαθέσιμη BROADCAST υπηρεσία του δικτύου.

ΔΕΝ αποκρυπτογραφείς δεδομένα για να μπείς σε δίκτυο χωρίς AUTHENTICATION και ΧΩΡΙΣ κρυπτογράφηση.

Είναι ακριβώς το ίδιο με την γκόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A...Ωστε εσύ μου υποκλέπτεις την σύνδεση...

Φυσικά μπορείς (με την IP του) να προσπαθείς να βρεις κωδικούς στη ΝΑΣΑ (λέμε τώρα), να δημιουργήσεις ένα fake mail account και να στέλνεις mail όπου γουστάρεις (άσεμνου περιεχομένου ή ξέρω γω τι..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιωτικό είναι μέσα στο σπίτι σου' date=' οτι είναι εξω απο το σπίτι σου είναι δημόσιο.-

[/quote']

 

Όπα. Να σε ρωτήσω...Δηλαδή, ο ΟΤΕ που έχει κουτιά έξω, σε ΔΗΜΟΣΙΟ χώρο, αν σε κάποιο από αυτά σπάσει η κλειδαριά, η ξεχάσει ο τεχνικός να κλειδώσει, εσύ έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να πας να πάρεις τηλέφωνο;

 

Η ΔΕΗ, ποτέ δεν "κλειδώνει" τις κολώνες δημόσιου φωτισμού. Αν πάω και τραβήξω καλωδιάκι και παίρνω ρεύμα από κολώνα δημόσιου φωτισμού, η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα να με κυνηγήσει;

 

Η τηλεόραση είναι εκπομπή σε συχνότητα που έχει μισθωθεί.

Η λήψη οποιουδήποτε σήματος επιτρέπεται. Η αλλοίωσή του είναι παράνομη.

Φυσικά είναι παράνομο να εκπέμπεις χωρίς άδεια - όπως και η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ και ΕΜΠΟΡΙΚΗ χρήση συχνότητας χωρίς άδεια.

Συμπέρασμα' date=' αν δεν έχεις μισθώσει τη συχνότητα ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να την χρησιμοποιεί νομιμα.[/quote']

 

Μα, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε συχνότητα! Γιατί νομίζεις οτι κυκλοφορούν τα βανάκια με τα ραδιογωνιόμετρα; Ωραία, και πες η συχνότητα 109.9 MHz στα FM δεν ανήκει σε κανέναν, είναι αμίσθωτη. Αγοράζω και γω πομπό και εκπέμπω. Είμαι ή δεν είμαι παράνομος; Για το proof of concept, σήκωσε ένα ράδιο εκεί να δούμε για πότε θα σε πάνε μέσα :P

 

Φυσικά και είναι ! Αλλα σε αυτή την περίπτωση ο ιδιοκτήτης της σύνδεσης ΕΠΙΛΕΓΕΙ (που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του) να μοιράζει την σύνδεση ΧΩΡΙΣ να πληρώνεται.

Αυτό το ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ με το οτι ΔΕΝ επιθυμεί AUTHENTICATION.

 

Νομίζω οτι σου διαφεύγει μια μικρή λεπτομέρεια. Να σε ρωτήσω. Έχεις καταλάβει τη διαφορά της έννοιας επιλέγω από την έννοια αμελώ; Συμφωνώ οτι εδώ' date=' [b']μπορεί[/b] να είναι επιλογή του. Στοίχημα οτι ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει να κλείσει το ίντερνετ από τους γύρω; Και δεν είναι επιλογή του, αλλά άγνοιά του;

 

Αν άφηνα το σπίτι ανοιχτό, επειδή δεν ήξερα πως δουλεύει ο συναγερμός, δεν θα νομιμοποιούσα όλους τους κλέφτες να μπουν να με ρημάξουν....

 

Όσο για το αν φιμώνω στόματα, δεν θα το κάνω εγώ. Εγώ απλά θεωρώ οτι το θέμα έχει ξεφύγει ΤΕΛΕΙΩΣ από τον αρχικό σκοπό του. Φυσικά είμαι ανοιχτός και γω για κάθε κουβέντα, τόσο με pm's όσο και στο IRC (city.irc.gr #insomnia). Απλά να μην ξεχνάμε και το forum. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς την αγνοεί.

Αν εγώ αγνοώ οτι ο φόνος διώκεται ποινικά

λες να στεναχωρηθεί το δικαστήριο ?

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Απολύτως καμία. Τόσο πολύ καμία σχέση που δεν μπορώ να πω τίποτα.

 

Αν όμως δεν την αγνοεί ? και τότε το επιλέγει ?

όπως κάνεις εσύ με το AP σου.

Τότε είναι παράνομος ο τρίτος ?

Σου το ξαναείπα: μόνο με disclaimer είναι 100% σίγουρο. Εγώ λέω ότι το AP μου είναι ανοιχτό . και -. Για πες μου' date=' τι θεωρείς πιο πιθανό, να το έχει αφήσει επίτηδες ανοιχτό και να δίνει internet, ή να είναι άσχετος και να μην το έχει κλειδώσει; Έχει δηλώσει αυτός ο άνθρωπος ότι θέλει να χρησιμοποιούν άλλοι ένα αγαθό που του ανήκει;

 

Οσο υπάρχουν ΑΝΟΙΧΤΕΣ πόρτες σε ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ χώρους, δικαιούσαι να μπαίνεις.

 

Ωραία, ας παίξουμε το παιχνίδι σου. Το AP του πού είναι; Σπίτι του δεν είναι; Εκπέμπεις ή δεν εκπέμπεις για να πάρεις internet; Τί δουλειά έχουν τα δεδομένα σου να περνάνε μέσα από το σπίτι του και τη γραμμή του χωρίς να πάρεις έγκριση; Παραβιάζεις το άσυλό του.

 

Για τον αέρα όμως ΔΕΝ πληρώνει τίποτα,είσαι στο AWMN και έχεις αυτή την άποψη ?

Το ότι είμαι στο AWMN σημαίνει ότι σέβομαι όλους όσους χρησιμοποιύν τη μπάντα. Καθένας χρησιμοποιεί τη μπάντα για το δικό του σκοπό και δεν έχω κανένα δικαίωμα να ανακατεύομαι με το τι κάνει. Δε σημαίνει ότι μπορώ να κάνω hijack τα Backbone links που είναι ξεκλείδωτα, ούτε ότι μπαίνω στο AP του αποκάτω για να πάρω internet. Ο αέρας είναι ελεύθερος, η επικοινωνία όμως προστατεύεται.

 

ΕΔΩ την πατάς, η γνωστοποίηση του SSID είναι BROADCAST επίσης, και το authentication είναι διαθέσιμη BROADCAST υπηρεσία του δικτύου.

ΔΕΝ αποκρυπτογραφείς δεδομένα για να μπείς σε δίκτυο χωρίς AUTHENTICATION και ΧΩΡΙΣ κρυπτογράφηση.

Είναι ακριβώς το ίδιο με την γκόμενα.

 

Κοίτα τι είπες παραπάνω: ότι δεν είναι σίγουρο ότι είναι παράνομο να αποκρυπτογραφείς δεδομένα που περνάνε από τον αέρα. Σε αυτό σου απάντησα.

 

Βαλ'το καλά στο κεφάλι σου: ο νόμος προστατεύει την επικοινωνία και το περιεχόμενό της, ανεξαρτήτως του φυσικού μέσου. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, παραιτούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνοψίσω λιγάκι;

 

Μερικοί λέτε ότι δεν είναι παράνομο να μπαίνε ο άλλος σε ιδιωτικός αφύλακτο (κακώς!) ασύρματο δίκτυο! Μάλιστα... Αυτό είναι νόμιμο ας πούμε και ο φίλος μας δεν έχει ποινικές ευθύνες (που έχει δηλαδή γιατί συμφωνό με τον Άποικο).

 

Οι άλλοι εδώ μέσα που του λέτε να μπει στο router και να αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις αυτό δεν είναι κανονική διάρρηξη ή θα τρελαθούμε εντελλώς; Έλεος...

 

Παράνομη δεν είναι η λήψη αλλά η αλλοίωση είπε ο φίλος ee3509. Συμφωνώ εν μέρει. Το να μπεις και ν' αλλάξεις ρυθμίσεις δεν είναι αλλοίωση; Το να κάνει upload τα πακετάκια σου (γιατί και οι πέτρες γνωρίζουν ότι το Internet είναι αμφίδρομο) για να δεις τις σελίδες σου δεν είναι παράνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ee3509 oti kai na les ektos apo paranomo kai anithiko

 

Egw pou xrisimopiw wi-fi den tha ithela na mpeni o alos se afto (opos kai o kathenas den tha to thelei) kai na kani oti thelei

 

Otan protoeixa bali bali to wi fi den eixa energopihsei encryption kai etsi tha mporouse na mph kapios ala to energophisa amesa

 

Diladi esi o idios pou to les, tha itheles na mpenoun sto wi fi sou kai na xrisimophoun to bandwith sou?

 

Gia desto ligo pio logika...

 

 

An kai egw tin teleutea fora pou kitaksa, entopisa kai egw ena asirmato diktio kapou edw konta

xoris kamia prostasia, ala den epixirisa na mpo! opos den eithela na me ekane kapios alos to idio etsi

den tha to kanw kai egw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι αν ο φίλος που άνοιξε το topic είναι ΟΚ, να τον εντοπίσει και να τον προειδοποιήσει ή να τον ρωτήσει αν μπορεί να χρησιμοποιήσει το δίκτυο. Δεν είναι κακό!

 

Αυτό είναι ηθικό και νόμιμο σε μια χώρα και μια εποχή που το παράνομο είναι νόμιμο και έχουμε γραμμένους τους νόμους στα παλιά μας τα υποδήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το παράνομο του θέματος, επειδή μου έχει τύχει κι εμένα να δω internet από κάποιο γείτονα, δεν είναι λίγο σαν να ληστεύεις εκκλησία?

 

Φυσικά, δεν το συζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να χρησιμοποιείς την μισθωμένη - πληρωμένη σύνδεση κάποιου είναι παράνομο και υποκλοπή.Δεν υπάρχει λόγος να παραθέτετε άσχετα παραδείγματα για να αποδείξετε το αντίθετο.

Μαγκιά και γνώση να σας δώ αλλού... και όχι να το παίζουμε τζάμπα... ψευτο - κράκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε bandito, μιλάμε για νομοθεσία και όχι για ηθική.

 

Ποίος μίλησε για ηθική;

Έλεγα μήπως καταλάβεις οτι αν αφήσω το σπιτι μου ξεκλειδωτο απο αμέλεια, whatever, ο ΝΟΜΟΣ ακόμα με προστατεύει στο να μην μπείς να δείς την Nova μου και να φας τα κουλουράκια μου.

 

Το "ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΣ ΑΡΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ" έχει ενα λογικό άλμα τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο με το συμπάθιο.

 

Ο νόμος δεν είναι σαφής κυρίως γιατί είναι αρχαίος.

 

Τελος θα είχε πλάκα, να έβρισκε κάποιος το κινητό σου ξεκλείδωτο σε ενα ταξί, να έκανε κλήσεις στην θεία του στο Μογκαντισου και να έλεγε στο δικαστηριο "Κυριε Πρόεδρε , και ξεκλείδωτο και ξέμπαρκο το είχε. Αν ήθελε να μην πάρω τηλεφωνο, δεν θα το ειχε κλειδώσει;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις το άλλο; Βάλε ενα access point και μοίραζε το bandwidth σε τρίτους αλλα με συνδρομή:mrgreen: 10€ το μήνα ας πούμε. Αυτό θα 'ναι καλή μαγκιά!:-D

 

Και άσε τον άλλο να ψάχνεται γιατί του σέρνεται το dsl. Tο πολύ πολύ να αναβαθμίσει κιόλας!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις το άλλο; Βάλε ενα access point και μοίραζε το bandwidth σε τρίτους αλλα με συνδρομή:mrgreen: 10? το μήνα ας πούμε. Αυτό θα 'ναι καλή μαγκιά!:-D

 

Και άσε τον άλλο να ψάχνεται γιατί του σέρνεται το dsl. Tο πολύ πολύ να αναβαθμίσει κιόλας!:-D

 

Oute se tenia fantasias na to eblepes afto, tha treksi o alos tin epomeni mera na to anabathmisi e? to antitheto tha katalabi ti ginete kai tha to klidosei (aloste afto tha kani arga i grigora kai afto prepei na kani!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...