Προς το περιεχόμενο

Palmtop για ιατρούς!


doc1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα καλό PDA. Ωστόσο επειδή το θέλω κυρίως ως εργαλείο για τη δουλειά μου τονίζω στον τίτλο "για γιατρούς". Και αυτό γιατί διάβασα ότι γενικά τα palm έχουν καλύτερη υποστήριξη σε ιατρικές εφαρμογές απ' ότι τα Windows Mobile Pocket PC!

 

Εϊχα δει ένα φυλλαδιάκι για ιατρικό softare ("uptodate") ότι ήθελε γύρω στο 1,5giga μνήμη απ' τη συσκευή. Με δεδομένο λοιπόν ότι θέλω να το φορτώσω με παθολογία Harrison's, καρδιολογία Braunwald κλπ αναγκαστικά προσανατολίζομαι σε pda με μεγάλη μνήμη.

Σκέφτομαι λοιπόν για το νέο "Palm LifeDrive SHOWTIME". Έχει 4giga hard drive +δυνατότητα να προσθέσεις και SD, SDIO and MultiMediaCard ! Ο χώρος αυτός φτάνει και περισσεύει πιστεύω όχι μόνο να έχεις τα ιατρικά σου προγράμματα αλλα και Mp3!

Επίσης έχει γρήγορο επεξεργαστή Intel 416MHz XScale™ processor, wi-fi KAI bluetooth, οθόνη μεγαλης ανάλυσης,

Τιμή γύρω στα 400euro

Palm LifeDrive SHOWTIME

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=127628

και μεγαλύτερη φωτό εδώ:

http://www.expansys.com.gr/zoompic.asp?type=item&code=127628

 

Επίσης υπάρχει και το φθηνότερο και παλιότερο Palm Tungsten TX με τιμή γύρω στα 300euro

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=126792

http://www.expansys.com.gr/zoompic.asp?type=item&code=126792

 

 

Επίσης να ρωτήσω και σχετικά με τη συμβατότητα του palm με τα word/excel κλπ αρχεία ώστε να μην έχουμε τίποτα... όργια στις μετατροπές!

 

Τέλος οποιαδήποτε βοήθεια με sites που έχουν ιατρικό υλικό για PDAs θα ήταν χρήσιμο.

(*) Αν κάποια sites ξεφεύγουν απ' τα όριο της εχμ... νομιμότητας υπάρχουν και τα pm!

Περιμένω και τη δική σας γνώμη!

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να προτιμήσεις το TX. Το LifeDrive έχει μεν μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο αλλά δεν έχει RAM και οι εφαρμογές τρέχουν κατευθείαν από το σκληρό δίσκο. Έτσι είναι πολύ πιο αργό σε απόκριση (για να μην πούμε για τις μεγαλύτερες διαστάσεις και το βάρος λόγω ακριβώς του σκληρού δίσκου).

 

Στα παρακάτω links από το http://www.myphone.gr θα βρεις πολύ περισσότερα σχετικά πράγματα:

 

Καλύτερη επιλογή PDA για Γιατρούς;

Palm και Ιατρική -- {Links, Εφαρμογές, Σχόλια, κλπ}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kardim sorry για την ασχετοσύνη μου αλλά πέρα απ' το pdf , δεν ξέρω ούτε το pdb τί είναι, ούτε το ppc option...

 

Επίσης δεν ξέρω πόσο χώρο μπορεί να θέλει πχ η καρδιολογία του Braunwald, η παθολογία του Harrison, το "uptodate" κλπ...

Πώς φορτώνονται αυτά τα "cds" στο palm?

Σε τί μορφή είναι?

 

Επίσης μου λέτε να προτιμήσω το TX σε σχέση με το Lifedrive. Ωστόσο ΚΑΙ το Lifedrive μπορεί να δεχτεί γρήγορη μνήμη SD και φαντάζομαι μπορείς να επιλεξεις από πού θα φορτώνει το πρόγραμμα (απο SD ή τον δίσκο)

Άρα γιατί είναι προτιμότερο το TX?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω ούτε το pdb τί είναι, ούτε το ppc option...

PPC σημαίνει PocketPC δηλαδή PDA με λειτουργικό σύστημα Windows Mobile.

pdb είναι είδος αρχείων που διαβάζουν τα Palm (PDAs με λειτουργικό σύστημα PalmOS).

PDA σημαίνει Personal Digital Assistant δηλαδή υπολογιστής χειρός.

 

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που εννοεί ο kardim για τα pdf είναι πως αν αυτό που θέλεις υπάρχει σε PDF ή άλλο τύπο εγγράφου που διαβάζεται από το PC (πχ Word) υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να το μετατρέψουν σε τέτοια μορφή ώστε να διαβάζεται από το Palm (πχ το RepliGo).

 

Επίσης μου λέτε να προτιμήσω το TX σε σχέση με το Lifedrive. Ωστόσο ΚΑΙ το Lifedrive μπορεί να δεχτεί γρήγορη μνήμη SD και φαντάζομαι μπορείς να επιλεξεις από πού θα φορτώνει το πρόγραμμα (απο SD ή τον δίσκο)

Άρα γιατί είναι προτιμότερο το TX?

Γιατί ακόμα και η πιο γρήγορη SD δεν φτάνει την ταχύτητα της RAM του μηχανήματος. Δεν είπα πως με το LifeDrive δεν μπορείς να δουλέψεις. Απλά δεν θα έχεις την αμεσότητα της απόκρισης που θα είχες με το TX.

 

Βέβαια, αν μάθεις απο την αρχή σε αυτό μάλλον δε θα το καταλάβεις αλλά όταν θα δεις κάποιον άλλον να κάνει κλικ και να ανοίγει στιγμιαία ένα πρόγραμμα ενώ στο δικό σου πρέπει να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα ακόμα και για το πιο απλό πράγμα, θα σου κακοφανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeadams

τα pdf είναι πως αν αυτό που θέλεις υπάρχει σε PDF ή άλλο τύπο εγγράφου που διαβάζεται από το PC (πχ Word) υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να το μετατρέψουν σε τέτοια μορφή ώστε να διαβάζεται από το Palm (πχ το RepliGo).

 

ή και το ανάποδο(απο το isilo νομίζω γίνεται pdb σε rtf και με acrobat σε pdf( με κατάλογο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να τα γράψω γιατί βλέπω διἀφορα στο νετ και πολλά θέλουν ταξινόμηση.

 

Το PDA χρειάζεται σε ένα ιατρό για τα εξής

 

1)να έχει μαζί του βιβλία αναφοράς(πχ harrison, cecil κ.α.α)

2)να κρατά σημειώσεις ανα ασθενή (πατιεντ αδμινιστρατιον)

3)να κρατά σημειώσεις (το ντου)

4)να χρησιμοποιεί διάφορα προγράμματα σε συνδυασμό με gadgets(litmman 4100 κ.α.)

5)να επικοινωνεί με άλλα pda

 

 

 

 

υμε και λέμε

 

 

1... αποθηκευτικό χωρο= slots. ;όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά

 

2)... ειδικά προγράμματα. Υπάρχουν σε ppc kai palm. Σε ιδιώτη έχει νόημα. Σε περιβάλον κρατικό (βλέπε νοσοκομεία) δεν έχει νόημα. Η δικτύωση πρέπει να στηρίζεται από την κλινική αν όχι από όλο το νοσοκομείο. Αν πάλι κάποιος θέλει να καθήσει στο δικό του χρόνο και να περάσει τα δεδομένα με γεια του με χαρά του. Το κράτος πάντως ετοιμάζει πιλοτικό σύστημα (IASYS).

 

3)... όλα το κάνουν. Προσοχή σε πολλά site αναφέρονται σε προγράμματ personal care όπως http://www.utracksys.com/plugins/blood_pressure και οχι σε προγράμματα που τα χρησιμοποιούν επαγγελματίες υγείας

 

4)εδώ το μυστικό είναι οι δυνατότητες δικτύωσης δηλαδή : wifi, usb, serial, infared, CF slot

 

5)... περίπου τα ίδια με πιο πάνω.

 

 

Στο δίλλημα παλμ ή ποψκετ προτιμώ τα WINDOWS!

 

Από τα μοντέλα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά κορυφή για μένα είναι IPAQ 2795

 

Αν κάποιος διαφωνεί ευχαρίστως να το συζητήσουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...